wtv.pl
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

East News/Jan Bielecki

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

W wywiadzie udzielonym "Niedzieli" abp. Jędraszewski przedstawił swoją wizję postrzegania relacji państwa i Kościoła. Zdaniem hierarchy, władza kościelna nie powinna kontrolować działań rządu, ale ma prawo zabierać głos w sprawach fundamentalnych dla społeczeństwa.

Jak stwierdził abp. Jędraszewski, wypowiadanie się w kwestiach społecznych to nie tylko prawo, ale i obowiązek przedstawicieli Kościoła.

Abp. Jędraszewski o relacji państwo - Kościół

W ostatnim czasie coraz częściej porusza się temat relacji państwa z Kościołem. O rozdział obu instytucji zabiegają niektórzy politycy, a przedstawicielom chrześcijańskiej wspólnoty zdarza się krytykować rząd za decydowanie o funkcjonowaniu świątyń.

Tego rodzaju przypadki pojawiły się choćby w sytuacji, gdy rząd zadecydował się wprowadzić w kościołach limity wiernych z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Niektórzy kapłani byli oburzeni taką sytuacją, dopatrując się w niej braku poszanowania dla konkordatu.

Zaszczepieni

Nieoficjalne: zaszczepieni będą mogli więcej. Ujawniono, do których obostrzeń nie będą musieli się stosować

CZYTAJ DALEJ

O relacji państwa i Kościoła w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Niedziela" mówił również abp. Jędraszewski, metropolita krakowski. Duchowny podkreślił, że kontrolowanie władzy nie jest zadaniem biskupów, a określonych instytucji państwowych, które zostały do tego powołane.

Jednocześnie hierarcha zastrzegł, że istnieją sprawy społeczne i dotyczące fundamentalnych kwestii etycznych, w których Kościół ma obowiązek zabierać określone stanowisko i dążyć do przedstawienia swoich racji.

Obowiązek zabierania głosu

W rozmowie z "Niedzielą" abp. Jędraszewski dosadnie przedstawił swoje poglądy dotyczące relacji państwa z Kościołem. Zaznaczył, że to nie do instytucji katolickich należy ocenianie działań rządu.

- Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce. Od tego są w naszym państwie parlament i Najwyższa Izba Kontroli - powiedział duchowny - Zadaniem Kościoła natomiast jest głosić Ewangelię i stać na straży dobra wspólnego oraz narodu polskiego ochrzczonego w 966 r., czyli 1055 lat temu - dodał.

Abp. Jędraszewski podkreślił też, że fundamentem demokracji musi być prawo Boże, co oznacza, że Kościół powinien mieć możliwość udziału w dyskusjach dotyczących ważnych spraw społecznych w kraju.

- To jest właśnie klucz umożliwiający zrozumienie tego, dlaczego Kościół ma nie tylko prawo, ale nawet obowiązek w pewnych sytuacjach zabrać głos - podkreślił hierarcha - By bronić tego, czego zawsze bronił – sprawiedliwości, wzajemnego szanowania się i pokoju.

Arcybiskup mówił również o potrzebie znalezienia nowych dróg dotarcia do młodzieży po zakończeniu pandemii koronawirusa. Jak stwierdził, młodzi ludzie coraz częściej ulegają sugestiom dotyczącym opuszczenia wspólnoty chrześcijańskiej i rezygnacji z sakramentów świętych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radiomaryja.pl

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >