wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tuż przed północą pojawiła się informacja. Wyrok TK ws. aborcji ostatecznie opublikowany w Dzienniku Ustaw

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Aborcja embriopatologiczna jest niezgodna z polskim prawem. To ostateczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw wczoraj przed północą. Protesty tysięcy kobiet w całej Polsce nie przekonały rządu do zmia

  • Wyrok TK z 22 października został opublikowany

  • Aborcja embriopatologiczna jest prawnie zakazana w Polsce

  • Strajk Kobiet planuje kolejne protesty

Zakaz aborcji embriopatologicznej został oficjalnie zapisany w polskim prawie. 

Aborcja embriopatologiczna zakazana

27 stycznia to dzień, który polskie kobiety zapamiętają na wiele lat. Wczoraj przed północą finalnie opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji embriopatologicznej z polskim prawem. Tym samym oficjalnie potwierdzono kontrowersyjną decyzję podjętą 22 października ubiegłego roku. 

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78, z 1995 r. Nr 66, poz. 334, z 1996 r. Nr 139, poz. 646, z 1997 r. Nr 141, poz. 943 i Nr 157, poz. 1040, z 1999 r. Nr 5, poz. 32 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1792) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - to zapis, który znalazł się w Dzienniku Ustaw na krótko przed północą. 

W praktyce oznacza to, że przerywanie ciąży, które w wyroku nazwane jest "praktykami eugenicznymi w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego", w przypadku znacznego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, staje się w Polsce zakazane

Tym samym przestaje obowiązywać tzw. kompromis aborcyjny, trwający w kraju od 1993 r., w myśl którego aborcja była dopuszczalna w trzech ściśle określonych przypadkach - zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, ciąży w wyniku czynu zakazanego, oraz trwałych i nieuleczalnych deformacji płodu. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że naruszało się w ten sposób "gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego". 

Protesty nie ustają 

Autorami projektu, który został zgłoszony do Trybunału Konstytucyjnego, byli dwaj posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński. Podpisali się pod nim wszyscy reprezentanci Konfederacji w Sejmie, część posłów PiS oraz jeden z ugrupowania PSL-Kukiz'15

Pod wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego znalazły się podpisy sędziów, którzy podjęli decyzję o zakazie aborcji embriopatologicznej: przewodniczącej Julii Przyłębskiej, Zbigniewa Jędrzejewskiego (który zaznaczył, że ma odrębne zdanie co do uzasadnienia), Leona Kieresa (który zaznaczył, że miał w sprawie odrębne zdanie), Mariusza Muszyńskiego (który zaznaczył, że ma odrębne zdanie co do uzasadnienia), Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza, Justyna Piskorskiego, Piotra Pszczółkowskiego (który zaznaczył, że miał w sprawie odrębne zdanie), Bartłomieja Sochańskiego, Jakuba Steliny, Wojciecha Sycha, Michała Warcińskiego i Jarosława Wyrembaka (który zaznaczył, że ma odrębne zdanie co do uzasadnienia).

Nie trudno zauważyć, że o losie polskich kobiet w zdecydowanej większości zadecydowali mężczyźni

Nic nie wskazuje na to, by opublikowanie wyroku ws. aborcji miało przyczynić się do osłabienia woli tysięcy kobiet, które na polskich ulicach protestują od 22 października. Choć demonstracje, które przetoczyły się przez dużą część polskich miast i podczas których wznoszono hasła dotyczące obrony praw Polek, nie przyniosły zamierzonego skutku, zapał manifestantów nie osłabł. 

Już wczoraj pod Trybunałem Konstytucyjnym odbyły się kolejne manifestacje. Na dziś i jutro planowane są następne.

Źródło: dziennikustaw.gov.pl, oko.press

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >