wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wiemy, od kiedy obowiązywać będzie zaostrzone prawo aborcyjne. Niesłychanie szybkie tempo procedowania

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jeszcze dziś zakaz aborcji z przyczyn embriopatologicznych wejdzie w życie. Centrum Informacyjne Rządu podało, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 stycznia. W tym czasie na ulicach Polski będą gromadzić się aktywi

  • Jeszcze dziś terminacja ciąży będzie obowiązywać tylko w 2 przypadkach. W Dzienniku Ustaw dziś znajdzie się orzeczenie wymiaru sprawiedliwości

  • O 18:30 w Warszawie odbędzie się protest Strajku Kobiet. Na ulicę wyjdą też mieszkańcy Łodzi, Działdowa, Poznania, Wrocławia, Gdynia, czy Gdańska

  • Dopóki orzeczenie nie widnienie w Dzienniku Ustaw, przerywanie ciąży jest dozwolone także w przypadku nieodwracalnych wad płodu

"Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw" - czytamy w oficjalnym komunikacie CIR, opublikowanym na Twitterze. Aborcja z powodu wad płodu nie będzie wykonywana w polskich szpitalach.

Jeszcze dziś zakaz aborcji zostanie przypieczętowany przez rząd. W Dzienniku Ustaw znajdzie się orzeczenie TK

Komunikaty Prawa i Sprawiedliwości w sprawie publikacji wyroku były dość konsekwentne. Rzecznik rządu, Piotr Muller deklarował, że przed umieszczeniem orzeczenia w Dzienniku Ustaw, Zjednoczona Prawica będzie chciała zapoznać się z uzasadnieniem, jakie dziś przedstawił Trybunał Konstytucyjny.

Instytucja wskazała, że wyrok jest spójny z poprzednimi orzeczeniami organu. Już w 1997 roku wskazywano na jednakowe prawo człowieka do życia, co uniemożliwiło wprowadzenie prawa do aborcji dla kobiet z ciężkiej sytuacji osobistej.

Sędziowie wypowiedzieli się także o wartości ludzkiego życia. Podano, iż "nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich". Mówiono także o uniwersalnej wartości życia, które należy chronić zarówno przed, jak i po narodzinach. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodzin".

- Minęło 98 dni, od 22 października, nie doszliśmy nawet do 100. Ten wyrok zdaje się, może być nawet dziś opublikowany. Jesteśmy w pełni gotowości, wychodzimy i odbieramy to jako totalną potwarz, po ruchu z 22., który sam w sobie był cyniczny, w tym momencie nawet trudno nazwać czym jest... - komentowała Klementyna Suchanow, jedna z liderek Strajku Kobiet.

- Jeśli do tej pory mówiliśmy o piekle kobiet, to od tej pory będziemy musieli mówić o piekle dla rządu. Po prostu zgotujemy wam piekło, nie podarujemy wam tego - dodawała

Strajk Kobiet w obronie prawa do aborcji ruszy w ponad 33 miejscowościach. Chodzi nie tylko o stolice 18 województw, ale także o gminy takie jak Płock, Działdowo, Włocławek, Kalisz, Głogów, czy też Łomża. Protesty ruszą między godziną 18:30, a 19:30. 

Cała Polska mówi NIE zakazowi aborcji. POST AKTUALIZOWANYO 18.30 widzimy się w Warszawie pod budynkiem TK.Inne...

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Środa, 27 stycznia 2021

Aborcja jest legalna, gdy dokonujemy jej w warunkach domowych. Karane jest pomocnictwo w aborcji. Artykuł 155 Kodeksu karnego wymierza sankcję w postaci 3 lat pozbawienia wolności za nakłanianie lub spędzenie płodu za zgodą kobiety.

W przypadku, gdy dziecko jest gotowe do samodzielnej egzystencji poza organizmem matki, kara wzrasta nawet do 6 lat pozbawienia wolności. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Sakiewicz tłumaczy, jak Andrzej Duda zarejestrował się w Albicli: "Trzeba wysłać rozpoznawalny mail"

  • Tylko u nas: Sprawdziliśmy, ile kosztują lekcje religii w szkołach. Miliony złotych płyną z naszych kieszeni

  • Mateusz Morawiecki zostanie zastąpiony? GW: Nowy premier miał objąć stanowisko już w marcu

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polityka

Szef NIK wyszedł na mównicę, posłowie PiS wyszli z sali. Banaś skomentował wybory kopertowe

Czytaj więcej >

Polityka

Podekscytowana Krystyna Pawłowicz komentowała mecz siatkarzy. Dostało się też Ewie Kopacz

Czytaj więcej >

Polityka

Sylwia Spurek wnosi o zakaz wędkarstwa. Proponuje "nową piątkę dla zwierząt"

Czytaj więcej >

Polityka

Białe miasteczko. Medycy zapowiadają zaostrzenie protestu

Czytaj więcej >
Ryszard Terlecki szczerze o rekonstrukcji rządu i przyszłości Jarosława Kaczyńskiego

Polityka

Kukiz w koalicji z PiS? Terlecki: Będziemy o tym rozmawiać

Czytaj więcej >

Polityka

Posłowie PiS opuścili salę w trakcie wystąpienia Banasia. Ostre słowa prezesa NIK

Czytaj więcej >