wtv.pl > Gospodarka > Rusza nabór na 500 plus. Co należy zrobić, aby otrzymywać świadczenie?
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:25

Rusza nabór na 500 plus. Co należy zrobić, aby otrzymywać świadczenie?

wtv
WTV.pl

Nabór na 500 plus

Warto pamiętać, że od roku 2021 prawo do otrzymywania świadczenia wychowawczego w ramach sztandarowej inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, programu Rodzina 500 plus, ustalane będzie na okres od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku kalendarzowego, wskazuje internetowy serwis radia RMF FM.

Wnioski o przyznanie prawa do pobierania środków od czerwca bieżącego roku można składać, począwszy od 1 lutego. Dokonać można tego jednak wyłącznie drogą elektroniczną.

Wnioskodawcy mogą skorzystać z portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej oraz strony PUE ZUS. Możliwość złożenia wniosku tradycyjną drogą (poprzez wizytę w urzędzie bądź za pośrednictwem poczty) zostanie uruchomiona 1 kwietnia.

By otrzymać świadczenie za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca, konieczne jest złożenie kompletnego oraz prawidłowo wypełnionego wniosku do 30 kwietnia tego roku.

Wspomniany portal zwraca uwagę, że w przypadku wniosków złożonych od 1 do 31 maja wypłata świadczenia, wraz z wyrównaniem od czerwca, nastąpi nie później niż 31 lipca.

Wobec wniosków złożonych od 1 do 30 czerwca terminem wypłaty środków będzie najpóźniej 31 sierpnia.

Dokumenty złożone po 30 czerwca zaowocują wypłaceniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku. By zagwarantować sobie wyrównanie, konieczne jest złożenie wniosku  do końca czerwca.

134,4 mld zł z 500 plus

Stojący za sukcesem PiS w wyborach parlamentarnych program 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W lipcu 2019 roku zdecydowano o jego rozszerzeniu. Świadczenie przysługuje obecnie na wszystkie dzieci do 18. roku życia. Dochód danej rodziny nie warunkuje przyznania środków.

W ciągu 18 lat na każde dziecko przypada zatem 108 tys. zł wsparcia.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a świadczenie otrzymuje co miesiąc blisko 6,6 mln dzieci. To najlepiej pokazuje skalę naszych działań na rzecz polskich rodzin – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez rfm24.pl.

źródło: rfm24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane