wtv.pl > Polityka > 4. fala epidemii. Doradca premiera wprost o kolejnych lockdownach
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:55

4. fala epidemii. Doradca premiera wprost o kolejnych lockdownach

mateusz morawiecki - lockdown
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Pawel Wodzynski/East News)

Mimo że obecnie koronawirus w naszym kraju wyraźnie zwolnił, wirusolodzy nadal przestrzegają przed kolejną falą epidemii. Wobec groźby wzrostu zakażeń wariantem Delta doradcy premiera nie wykluczają wprowadzenia kolejnych lockdownów.

10 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 86 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie naszego kraju. Zmarły 3 osoby.

Liczby potwierdzają, że epidemia wyraźnie spowolniła, a statystyki zakażeń utrzymują się na stosunkowo stabilnym poziomie.

Eksperci co jakiś czas przestrzegają jednak przed czwartą falą, która według ich zapewnień może pojawić się już za kilka tygodni.

Doradca premiera nie wyklucza kolejnych lockdownów

Goszczący w emitowanym na antenie Polsat News programie "Gość Wydarzeń" doradca premiera ds. pandemii prof. Miłosz Parczewski zaznaczył, że nie jest zwolennikiem kolejnych lockdownów.

Dodał jednak, że ich wprowadzanie – przynajmniej częściowe – najprawdopodobniej nadal będzie konieczne.

Przedstawiciel Rady Medycznej przy premierze wskazał na skuteczność poprzednich lockdownów, o których decyzje zapadały w trakcie poprzednich fal pandemii.

Prof. Parczewski zaznaczył, że choć zapewne nie unikniemy kolejnego zamknięcia, najpewniej będzie ono miało charakter regionalny, a jego skala będzie mniejsza.

Kolejna fala w sierpniu?

Na antenie Polsat News doradca Mateusza Morawieckiego przekazał, że czwarta fala wirusa najprawdopodobniej da o sobie znać w okolicy połowy sierpnia. Dodał jednak, że jej przebieg zależy od zachowania obywateli.

Prof. Parczewski podkreślił, że na ten moment największym problemem w walce z epidemią pozostaje niski stopień wyszczepienia społeczeństwa.

Zaznaczył, że obecnie trwa wyścig, by wyprzedzić nowy wariant wirusa za pomocą szczepień i postawić przed nim tym samym swoisty mur.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, Polsat News Zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News

Powiązane