wtv.pl > Świat > 28 ofiar katolickich szkół w Chile. Mowa o nadużyciach seksualnych
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:49

28 ofiar katolickich szkół w Chile. Mowa o nadużyciach seksualnych

chile
Pixabay/WFlore

Chile: prokuratura bada sprawę wykorzystywania seksualnego w szkole przy zakonie braci marystów. Według zebranego materiału dowodowego, aż 28 osób związanych ze szkołą było wykorzystywanych seksualnie przez zakonników. Śledztwo w tej sprawie trwa od 2017 roku.

Alarm wszczęli wcześniej sami zakonnicy po tym, jak przeprowadzili wewnętrzne badania związane z tym procederem.

Chile: zakonnicy wykorzystali seksualnie 28 osób

Prokuratura generalna z Santiago de Chile ogłosiła, że udało jej się zebrać 150 świadectw osób związanych ze szkołą marystów w latach 1970-2004. Znalazły się wśród nich zaskakujące i niepokojące kwestie - świadectwa pochodziły nie tylko od ewentualnych ofiar, ale również oprawców.

Na tej podstawie stwierdzono, że w określonych latach doszło do wykorzystywania seksualnego na 28 osobach związanych blisko ze szkołą - chodzi tu o uczniów, pracowników oraz inne osoby z zewnątrz. Wykorzystywani mieli od 7 do 25 lat.

Oceniono również, że winnych jest najprawdopodobniej 17 braci, ale śledztwo wciąż trwa. Nie wiadomo, czy wszyscy odpowiedzą na zarzucane czyny, nie poinformowano również, kim są poszczególni zakonnicy.

Świeckie dochodzenie w tej sprawie trwa od 2017 roku. Zaczęło po się zaraz po zakończeniu wewnętrznego śledztwa organizowanego przez samych braci marystów, którzy potem zaalarmowali władze.

Wykorzystywanie seksualne w szkołach katolickich

Na jaw wychodzi coraz więcej spraw związanych z molestowaniem seksualnym w szkołach katolickich. Najczęściej ofiarami tego procederu są uczniowie ze względu na dostępność - dzieci często mieszkają w bursach, a wyjeżdżają jedynie na wakacje.

Wielką Brytanią i Irlandią wstrząsnęła sprawa szkół Kongregacji Braci w Chrystusie, organizacji mającej ponad 100 placówek na terenie wysp brytyjskich. W latach 1930-1970 wskutek wykorzystywania seksualnego ucierpiało tam ok. 30 tys. dzieci. Podobne sprawy miały miejsce również w Holandii.

Jedną z ofiar takiego wykorzystywania był znany brytyjski aktor, Gabriel Byrne. W tym roku postanowił rozliczyć się z przeszłością i publicznie opowiedzieć swoją historię.

Wykorzystywanie seksualne w szkołach katolickich spowodowane jest najczęściej kwestią dostępności - według psychologów księża i zakonnicy w większości przypadków nie przejawiają skłonności pedofilnej, a dzieci wykorzystują ze względu na ich brak sprzeciwu, podporządkowanie oraz łatwy dostęp w szkole lub w Kościele.

Jest szansa, że wydarzenia w Chile po raz kolejny wstrząsną Kościołem, podobnie jak miało to miejsce w latach 2008-2010, gdy zakończyło się śledztwo w irlandzkich szkołach. Kwestia czynów pedofilnych w Kościele katolickim wciąż nie jest odpowiednio unormowana, a sprawcy nie zawsze ponoszą karę za swoje czyny.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [rmf24.pl][wtv.pl]

Powiązane