wtv.pl
chile

Pixabay/WFlore

28 ofiar katolickich szkół w Chile. Mowa o nadużyciach seksualnych

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Chile: prokuratura bada sprawę wykorzystywania seksualnego w szkole przy zakonie braci marystów. Według zebranego materiału dowodowego, aż 28 osób związanych ze szkołą było wykorzystywanych seksualnie przez zakonników. Śledztwo w tej sprawie trwa od 2017 roku.

Alarm wszczęli wcześniej sami zakonnicy po tym, jak przeprowadzili wewnętrzne badania związane z tym procederem.

Chile: zakonnicy wykorzystali seksualnie 28 osób

Prokuratura generalna z Santiago de Chile ogłosiła, że udało jej się zebrać 150 świadectw osób związanych ze szkołą marystów w latach 1970-2004. Znalazły się wśród nich zaskakujące i niepokojące kwestie - świadectwa pochodziły nie tylko od ewentualnych ofiar, ale również oprawców.

Na tej podstawie stwierdzono, że w określonych latach doszło do wykorzystywania seksualnego na 28 osobach związanych blisko ze szkołą - chodzi tu o uczniów, pracowników oraz inne osoby z zewnątrz. Wykorzystywani mieli od 7 do 25 lat.

Oceniono również, że winnych jest najprawdopodobniej 17 braci, ale śledztwo wciąż trwa. Nie wiadomo, czy wszyscy odpowiedzą na zarzucane czyny, nie poinformowano również, kim są poszczególni zakonnicy.

Rozpoczynają się ćwiczenia Dragon-21

Czołgi na wschodzie Polski. Startują ćwiczenia militarne

CZYTAJ DALEJ

Świeckie dochodzenie w tej sprawie trwa od 2017 roku. Zaczęło po się zaraz po zakończeniu wewnętrznego śledztwa organizowanego przez samych braci marystów, którzy potem zaalarmowali władze.

Wykorzystywanie seksualne w szkołach katolickich

Na jaw wychodzi coraz więcej spraw związanych z molestowaniem seksualnym w szkołach katolickich. Najczęściej ofiarami tego procederu są uczniowie ze względu na dostępność - dzieci często mieszkają w bursach, a wyjeżdżają jedynie na wakacje.

Wielką Brytanią i Irlandią wstrząsnęła sprawa szkół Kongregacji Braci w Chrystusie, organizacji mającej ponad 100 placówek na terenie wysp brytyjskich. W latach 1930-1970 wskutek wykorzystywania seksualnego ucierpiało tam ok. 30 tys. dzieci. Podobne sprawy miały miejsce również w Holandii.

Jedną z ofiar takiego wykorzystywania był znany brytyjski aktor, Gabriel Byrne. W tym roku postanowił rozliczyć się z przeszłością i publicznie opowiedzieć swoją historię.

Wykorzystywanie seksualne w szkołach katolickich spowodowane jest najczęściej kwestią dostępności - według psychologów księża i zakonnicy w większości przypadków nie przejawiają skłonności pedofilnej, a dzieci wykorzystują ze względu na ich brak sprzeciwu, podporządkowanie oraz łatwy dostęp w szkole lub w Kościele.

Jest szansa, że wydarzenia w Chile po raz kolejny wstrząsną Kościołem, podobnie jak miało to miejsce w latach 2008-2010, gdy zakończyło się śledztwo w irlandzkich szkołach. Kwestia czynów pedofilnych w Kościele katolickim wciąż nie jest odpowiednio unormowana, a sprawcy nie zawsze ponoszą karę za swoje czyny.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [rmf24.pl][wtv.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Świat

Łukaszenka o Rosji i sytuacji na granicy. “Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd, to szaleństwo”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik - zdjecie ilustracyjne

Świat

Wielka Brytania. Zmienią się zasady wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Świat

W toaletach w centrum dystrybucyjnym pojawiły się kamery. IKEA rozpoczęła śledztwo

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >