wtv.pl > Polska > Która pierwsza dama najlepiej pełniła swoją funkcję? Sondaż
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:49

Która pierwsza dama najlepiej pełniła swoją funkcję? Sondaż

Po raz kolejny Jolanta Kwaśniewska zyskała największe uznanie wśród Polek i Polaków
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Jan Bielecki/East News; MICHAL ROZBICKI/East News; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Agata Duda, Maria Kaczyńska, Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska czy Danuta Wałęsa? Którą z pierwszych dam najlepiej oceniają Polki i Polacy? Kolejny sondaż pokazał, że jedna z partnerek prezydenta naszego kraju jest bezkonkurencyjna.

Wszystkie żony głów państwa, w tym Agata Duda, czy Jolanta Kwaśniewska, wiedzą, że posada pierwszej damy nie jest równie wdzięczna co rola prezydenta. Głównie chodzi o to, że jest to funkcja reprezentatywna.

W czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, Jolanta Kwaśniewska nie mogła pracować. Podobnie jest z obecną pierwszą damą, Agatą Dudą, która musiała porzucić swoją pracę nauczycielki języka niemieckiego.

Największe kontrowersje od lat budzi fakt, że chociaż przepisy zabraniają zarabiania przez pierwszą damę pieniędzy, to nie gwarantują one partnerce prezydenta już wynagrodzenia za ten czas. Problemem jest również opłacanie składki ZUS, którą dobrowolnie musi zgłosić jej małżonek.

Która z pań jest jednak najlepiej ocenianą pierwszą damą? Czy sympatie rodaków zmieniły się i Jolanta Kwaśniewska nie zajmuje już pierwsze miejsca na podium? Wszystko wyjaśnił przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster sondaż.

Czy Agata Duda prześcignęła w sondażu Jolantę Kwaśniewską?

Przez lata to właśnie Jolanta Kwaśniewska była ulubioną pierwszą damą Polaków. Instytut Badań Pollster ponownie przyjrzał się sympatiom rodaków tej kwestii.

Wyniki sondażu nie zaskoczyły. Ponownie to Jolanta Kwaśniewska zdeklasowała konkurencję. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego pozostała niedościgniona.

Zgarnęła ona ponad połowę, bo aż 51 proc. głosów. Różnica między Agatą Dudą zajmującą drugie miejsce w sondażu na temat oceny wykonywania obowiązków przez pierwsze damy jest spora.

Drugie miejsce dzieli od Jolanty Kwaśniewskiej przepaść

Agata Duda została oceniona jako najlepsza pierwsza dama „zaledwie” przez 16 proc. badanych. W porównaniu do 51 proc. poparcia Jolanty Kwaśniewskiej widać, że żona Aleksandra Kwaśniewskiego nadal pozostaje ulubienicą Polaków.

Obecna pierwsza dama nie może pochwalić się równie znaczącą różnicą pomiędzy nią, a jej rywalką zajmującą trzecie miejsce. 14 proc. osób biorących udział w badaniu zdecydowało, że to Maria Kaczyńska była najlepszą pierwszą damą.

Co z Anną Komorowską oraz Danutą Wałęsą?

Pomijając fakt, iż nikt nie może liczyć na podobnie duże uznanie co Jolanta Kwaśniewska, to wynik osiągnięty przez Danutę Wałęsę oraz Annę Komorowską na pewno nie będzie dla nich powodem do chwalenia.

Tylko 2 proc. głosów oddanych w sondażu należało do Anny Komorowskiej. Danuta Wałęsa oceniana jest przez Polki i Polaków jako najlepsza pierwsza dama zaledwie przez 1 proc. badanych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia / Super Express