wtv.pl
Epizod z życia Rajmunda Kaczyńskiego znany jest dzięki ciotce prezydenta Komorowskiego.

1944.pl

Zatrważająca historia z życia ojca Kaczyńskich. "Kula trafiła w kciuk prawej ręki"

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Zmarły w 2005 roku Rajmund Kaczyński - ojciec Lecha i Jarosława - brał udział w Powstaniu Warszawskim. Gdyby nie opowieść ciotki Bronisława Komorowskiego, prawdopodobnie nigdy nie poznalibyśmy zatrważającego epizodu z jego powstańczego życiorysu.

W sobotę minęło 16 lat od śmierci Rajmunda Kaczyńskiego - ojca Lecha i Jarosława. Odszedł 17 kwietnia 2005 roku, dożywając 83 lat. Chociaż jego synowie przez lata pełnili eksponowane funkcje publiczne, sam Rajmund Kaczyński pozostaje mało znaną postacią.

Jak dowiadujemy się ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego, urodzony 1 września 1922 w Grajewie jako syn Aleksandra Kaczyńskiego i Franciszki z domu Świątkowskiej Rajmund od 1927 roku mieszkał z rodzicami w Baranowiczach, uczęszczając tam do Szkoły Powszechnej i Liceum.

- Tuż przed wybuchem wojny wyjechał z rodziną do Brześcia Litewskiego. Po zakończeniu działań wojennych pp. Kaczyńscy, w obawie zsyłki na Sybir, przeprowadzili się do Warszawy, gdzie Rajmund rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn im. Wawelberga, a po jej likwidacji w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej - podaje Muzeum Powstania Warszawskiego.

W roku 1941 Rajmund Kaczyński włączył się w działalność konspiracyjną, będąc żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, a następnie - Armii Krajowej. - W 1943 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty, uzyskując stopień plutonowego podchorążego - czytamy na portalu 1944.pl.

W lipcu 1944 roku otrzymał przydział do Komendy Głównej Armii Krajowej - pułku "Baszta" - batalionu "Karpaty" - kompanii K-1 - II plutonu, gdzie służył jako dowódca drużyny w stopniu plutonowego podchorążego na szlaku bojowym Służewiec - Mokotów.

Rajmund Kaczyński wziął udział w Powstaniu Warszawskim, odnosząc ranę już pierwszego dnia zrywu. - Ranny w dłoń 1.08.1944 r., podczas pierwszego szturmu na Tory Wyścigów na Służewcu. W wyniku postrzału stracił kciuk prawej ręki. Pod dwóch tygodniach pobytu w szpitalu polowym na Mokotowie powrócił do służby liniowej - czytamy w "Powstańczych biogramach" na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rajmund Kaczyński oczami ciotki prezydenta Komorowskiego

Jak podaje o2.pl, ten epizod z powstańczego życiorysu Rajmunda Kaczyńskiego być może umknąłby uwadze opinii publicznej gdyby nie wspomniała o nim zaprzyjaźniona z ojcem braci Kaczyńskich ciotka prezydenta Bronisława Komorowskiego Halina Wołłowicz, która opatrywała rannego żołnierza.

- Kula trafiła w kciuk prawej ręki. Palec wisiał na kawałku skóry. Rajmund kazał mi go obciąć. Po nim nie było widać strachu - może rozemocjonowany wybuchem powstania nie uświadamiał sobie, co się stało. Ja byłam przerażona, był pierwszym rannym, którego opatrywałam - przywołuje fragment wspomnień Haliny Wołłowicz portal o2.pl.

Po powrocie do służby rozkazem z dnia 2 października 1944 Rajmund Kaczyński został awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty, otrzymując ponadto Krzyż Virtuti Militari V klasy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: o2.pl, 1944

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rolnicy przyszli pod dom Lecha Kołakowskiego. Podziękowali za postawienie się Kaczyńskiemu

  • Zmiany w prawie. Skarbówka może ściągnąć nawet 14 tys. zł

  • Rozstanie Zbigniewa i Moniki Zamachowskich. Dziennikarka przerwała milczenie

undefined

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >
GIS

Polska

GIS informuje o wycofaniu z rynku trzech napojów i kremu do gotowania. Ostrzega, by pod żadnym pozorem ich nie spożywać

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym otrzymali alert RCB. Mogą otrzymać szybką pomoc

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Ksiądz, który celował z broni do wiernych i miał stanąć przed sądem. Nie poniesie żadnych konsekwencji

Czytaj więcej >