wtv.pl
Trybunał Konstytucyjny postanowił

East News/Jakub Kaminski

Zapadł wyrok ws. Rzecznika Praw Obywatelskich. Co będzie dalej?

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że zapis o pełnieniu obowiązków przez poprzedniego Rzecznika Praw Obywatelskich do czasu wyboru następcy jest niezgodny z Konstytucją. Tym samym, Adam Bodnar nie może już dłużej pełnić swojej funkcji.

  • Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pełnienie obowiązków RPO przez obecnego rzecznika do czasu wyboru nowej osoby na to stanowisko jest niezgodne z Konstytucją

  • Zdaniem Adama Bodnara, niesie to poważne zagrożenie dla funkcjonowania instytucji

  • Sejm i Senat od kilku miesięcy próbują bezskutecznie wybrać następcę Bodnara

Póki nie nastąpi nowy wybór, Polacy nie będą mieli możliwości wnioskowania do Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Brak Rzecznika Praw Obywatelskich?

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu dotyczącego pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich przez osobę do tej pory zajmującą to stanowisko do czasu wyboru nowego kandydata. W związku z tym, polski parlament ma 3 miesiące na dostosowanie prawa do wyroku. 

Sędziowie orzekali w składzie: przewodnicząca Julia Przyłębska, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych. Rola sprawozdawcy przypadła byłemu posłowi Prawa i Sprawiedliwości, Stanisławowi Piotrowiczowi

Jak stwierdził ogłaszając uzasadnienie wyroku Piotrowicz, postanowienie miało być bezstronne i pozbawione osobistych uprzedzeń

- (...) sprawa, w której zapadł wyrok, nie dotyczy ani konkretnego rzecznika praw obywatelskich, ani urzędu rzecznika praw obywatelskich jako takiego - powiedział sędzia. 

Dodał również, że interesanci zgłaszający swoje wnioski do RPO mają prawo być przyjęci przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje

- Zwracający się do RPO zakładają, że ich wnioski zostaną załatwione przez organ posiadający legitymację do działania, czy też upraszczając, przez organ faktycznie dysponujący pełnomocnictwami do działania - mówił Piotrowicz - Pełnomocnictwami, których termin obowiązywania nie upłynął - dodał. 

Poważne konsekwencje 

Adam Bodnar przestrzegał przed poważnymi zagrożeniami wynikającymi z braku działającego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, doprowadzić to może do przykrych konsekwencji - wnioskodawcy nie będą mogli przez jakiś czas występować ze swoimi posulatami i roszczeniami. 

- Z dniem publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu obywatele stracą możliwość korzystania z artykułu 80 konstytucji - przekonywał Bodnar, cytowany przez TVN24. 

Parlament od kilku miesięcy podejmuje próby wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, co okazuje się być twardym orzechem do zgryzienia zarówno dla członków Sejmu jak i Senatu z powodu nieporozumień dotyczących "politycznego pochodzenia" kandydatów. 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która dwukrotnie była popierana przez opozycję, została odrzucona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Promowany przez PiS poseł Piotr Wawrzyk spotkał się zaś z dezaprobatą ze strony Senatu. 

Zarówno popierany przez Lewicę Piotr Ikonowicz jak i Sławomir Patyra wysunięty przez Koalicję Obywatelską, otrzymali "czerwone światło" od sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, w przeciwieństwie do posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego

Wkrótce w Sejmie nastąpić ma kolejna próba wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: polsatnews.pl, tvn24.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Polska

Robisz zakupy przez internet? Sprawdź, które sklepy oferują zniżki dla klientów!

Czytaj więcej >

Polska

Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu hipotecznego – co robić?

Czytaj więcej >

Polska

Z jaką odzieżą można świetnie połączyć golfy męskie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk obchodzi urodziny

Polska

Tadeusz Rydzyk obchodzi dziś 76. urodziny

Czytaj więcej >
Pomimo złej pogody w sobotę na Krupówkach pojawiły się tłumy turystów.

Polska

Wymowne zdjęcia z Krupówek i Sopotu. Turyści już są na miejscu

Czytaj więcej >
Skandal w policji

Polska

Wyszła na jaw wielka afera w policji. Oskarżenia są porażające

Czytaj więcej >