wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zakaz handlu przestaje działać. W coraz większej ilości miejsc zrobimy zakupy

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Obowiązujący w niedzielę zakaz handlu staje się jawną fikcją. Dzięki uzyskaniu statusu tzw. placówek pocztowych powoli otwierają się nawet supermarkety. PiS nie wyklucza zmiany ustawy. – To oszustwo – ocenia poseł Janusz Śniadek.

  • Kolejne sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę, otwierając punkty odbioru i nadawania przesyłek

  • – To nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii, sprawa jest więc złożona – przekazał poseł PiS Janusz Śniadek

  • Partia może rozważyć zmianę ustawy o niedzielach niehandlowych

Przed kilkoma dniami jeden z należących do sieci Intermarche supermarketów ogłosił, że mimo zakazu handlu będzie otwarty w każdą niedzielę. Jako podstawę do obejścia przepisów wskazano uzyskanie statusu placówki pocztowej, podaje money.pl.

W podobny sposób sieć otworzyła poprzednio aż 15 sklepów. Eliza Orepiuk, dyrektor ds. komunikacji i informacji sieci Intermarche przekazała, że wobec szybkiego rozwoju rynku e-comerce zapotrzebowanie na kolejne punkty pocztowe stale rośnie.

Przykładem decyzji wybranych właścicieli supermarketów Intermarche, w odpowiedzi na potrzeby okolicznych mieszkańców, było podpisanie przez nich umów z operatorami pocztowymi. Na mocy tych umów, sklepy oferują klientom także usługi pocztowe, co może wiązać się z ich otwarciem we wszystkie niedziele. Podejmowane przez właścicieli działania w tym zakresie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa – zaznaczyła w rozmowie z portalem.

Sklepy obchodzą zakaz handlu

Wspomniana sieć nie jest bynajmniej jedyną, która obchodzi zakaz handlu, korzystając ze statusu placówek pocztowych. W podobny sposób działalność w niedzielę uruchomiła na Mazowszu spółka Prim.

Według informacji money.pl sklepy otworzyć ma też Lewiatan posiadający łącznie 3 200 placówek handlowych pod takimi szyldami, jak Delikatesy Centrum, ABC, Mila, Groszek czy Euro Sklep. Możliwość uruchomienia działalności sprawdza również Biedronka.

To oszustwo – ocenił Janusz Śniadek, były szef „Solidarności”, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Można ubolewać, że tego typu placówki w handlu działają. Dla mnie to sygnał, że skoro posuwają się do oszustwa w takiej sprawie, to może nie warto im wierzyć w innych. Ironizuję, ale sprawa jest poważna – powiedział w rozmowie z portalem.

PiS zmieni prawo?

Wobec coraz częstszego obchodzenia zakazu przez kolejne spółki Śniadek zaznaczył, że nie sposób wykluczyć nowelizacji ustawy, która zakazała handlu w niedzielę.

To nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii, sprawa jest więc złożona. Z tym większą przykrością można odnotowywać taką nieuczciwość i nierzetelność osób zarządzających tymi sklepami czy sieciami – przekazał poseł PiS, zdaniem którego firmy oszukują w ten sposób również swoich konkurentów.

Warto przypomnieć, że oficjalny zakaz prowadzenia handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Od samego początku przedsiębiorcy podejmowali jednak próby omijania przepisów. Ze względu na status placówek pocztowych działalność uruchomiły m.in. sklepy sieci Żabka.

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała do sądów 148 spraw o naruszenie przepisów przez firmę. We wszystkich przypadkach franczyzobiorców Żabki uznano jednak za niewinnych.

Według danych GUS w roku 2017 w Polsce istniało 21 892 placówek pocztowych. W 2019 r. było ich już 24 714. Dane za rok 2020 na ten moment nie są dostępne.

źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Prezydent Andrzej Duda pojawił się na filmiku z okazji Dnia Kobiet

  • Komendant Główny Policji złożył życzenia z okazji Dnia Kobiet

  • Homofobiczny akt przemocy na ulicy w Warszawie. Mężczyzna został pchnięty nożem: "Trzymał za rękę partnera"

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Gospodarka

Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >