wtv.pl > Gospodarka > Zakaz handlu przestaje działać. W coraz większej ilości miejsc zrobimy zakupy
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:22

Zakaz handlu przestaje działać. W coraz większej ilości miejsc zrobimy zakupy

wtv
WTV.pl
  • Kolejne sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę, otwierając punkty odbioru i nadawania przesyłek

  • – To nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii, sprawa jest więc złożona – przekazał poseł PiS Janusz Śniadek

  • Partia może rozważyć zmianę ustawy o niedzielach niehandlowych

Przed kilkoma dniami jeden z należących do sieci Intermarche supermarketów ogłosił, że mimo zakazu handlu będzie otwarty w każdą niedzielę. Jako podstawę do obejścia przepisów wskazano uzyskanie statusu placówki pocztowej, podaje money.pl.

W podobny sposób sieć otworzyła poprzednio aż 15 sklepów. Eliza Orepiuk, dyrektor ds. komunikacji i informacji sieci Intermarche przekazała, że wobec szybkiego rozwoju rynku e-comerce zapotrzebowanie na kolejne punkty pocztowe stale rośnie.

Przykładem decyzji wybranych właścicieli supermarketów Intermarche, w odpowiedzi na potrzeby okolicznych mieszkańców, było podpisanie przez nich umów z operatorami pocztowymi. Na mocy tych umów, sklepy oferują klientom także usługi pocztowe, co może wiązać się z ich otwarciem we wszystkie niedziele. Podejmowane przez właścicieli działania w tym zakresie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa – zaznaczyła w rozmowie z portalem.

Sklepy obchodzą zakaz handlu

Wspomniana sieć nie jest bynajmniej jedyną, która obchodzi zakaz handlu, korzystając ze statusu placówek pocztowych. W podobny sposób działalność w niedzielę uruchomiła na Mazowszu spółka Prim.

Według informacji money.pl sklepy otworzyć ma też Lewiatan posiadający łącznie 3 200 placówek handlowych pod takimi szyldami, jak Delikatesy Centrum, ABC, Mila, Groszek czy Euro Sklep. Możliwość uruchomienia działalności sprawdza również Biedronka.

To oszustwo – ocenił Janusz Śniadek, były szef „Solidarności”, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Można ubolewać, że tego typu placówki w handlu działają. Dla mnie to sygnał, że skoro posuwają się do oszustwa w takiej sprawie, to może nie warto im wierzyć w innych. Ironizuję, ale sprawa jest poważna – powiedział w rozmowie z portalem.

PiS zmieni prawo?

Wobec coraz częstszego obchodzenia zakazu przez kolejne spółki Śniadek zaznaczył, że nie sposób wykluczyć nowelizacji ustawy, która zakazała handlu w niedzielę.

To nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii, sprawa jest więc złożona. Z tym większą przykrością można odnotowywać taką nieuczciwość i nierzetelność osób zarządzających tymi sklepami czy sieciami – przekazał poseł PiS, zdaniem którego firmy oszukują w ten sposób również swoich konkurentów.

Warto przypomnieć, że oficjalny zakaz prowadzenia handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Od samego początku przedsiębiorcy podejmowali jednak próby omijania przepisów. Ze względu na status placówek pocztowych działalność uruchomiły m.in. sklepy sieci Żabka.

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała do sądów 148 spraw o naruszenie przepisów przez firmę. We wszystkich przypadkach franczyzobiorców Żabki uznano jednak za niewinnych.

Według danych GUS w roku 2017 w Polsce istniało 21 892 placówek pocztowych. W 2019 r. było ich już 24 714. Dane za rok 2020 na ten moment nie są dostępne.

źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Rząd Polska