Włoch rekomendują szczepienie AstraZeneką osób 60+.. Joan Gosa/Xinhua News/East News
Źródło: Joan Gosa/Xinhua News/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 8 Kwietnia 2021

Włochy wydały nowe rekomendacje. Szczepionka AstraZeneki zalecana dla osób powyżej 60. roku życia

W środę Włochy zdecydowały się rekomendować szczepionkę AstraZeneki dla osób powyżej 60. roku życia. Wcześniej Europejska Agencja Leków oświadczyła. że korzyści ze stosowania szczepionki przeważają nad ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Jak podaje Interia, w środę stojący prezes włoskiej Rady Służby Zdrowia i rzecznik naukowego komitetu doradczego włoskiego rządu prof. Franco Locatelli wydał rekomendację stosowania szczepionki firmy AstraZeneca przeciw COVID-19 u osób powyżej 60 roku życia

Kilka godzin wcześniej Europejska Agencja Leków oświadczyła, że korzyści związane z przyjmowaniem szczepionki AstraZeneki (odporność na COVID-19) przeważają nad ewentualnym ryzykiem związanym z działaniami niepożądanymi.

Stwierdzono co prawda powiązanie pomiędzy przyjęciem szczepionki a zakrzepami i małą liczbą płytek krwi, objawy te uznano jednak za bardzo rzadki efekt uboczny powiązany prawdopodobnie z reakcją immunologiczną organizmu.

Ustalenie progu wiekowego, od którego podawana będzie szczepionka AstraZeneki, poprzedzone było konsultacjami włoskiego ministra zdrowia Roberto Speranzy z szefami resortów zdrowia w innych krajach.

- Nie jest to łatwe - tłumaczył przywoływany przez Interię prof. Locatelli, wskazując, że część krajów chce podawać szczepionkę AstraZeneki już 55-latkom, jednak Włochy wraz z kilkoma innymi państwami opowiedziały się za wyższym progiem wiekowym.

"To nie jest pogrzeb"

- Obecnie nie ma powodów, by nie rozważać podania drugiej dawki tego preparatu osobom, które dostały już pierwszą. To nie jest "pogrzeb" ani "eutanazja" szczepionki AstraZeneki. Ona jest skuteczna - cytuje prof. Locatellego Interia. 

Sieć obiega Sieć obiega "antyszczepionkowy" nekrolog Krzysztofa KrawczykaCzytaj dalej

Jak podaje Interia, w trakcie środowej konferencji prasowej dyrektor włoskiej Agencji Leków Nicola Magrini, że dotychczas u żadnej ze 600 tys. osób zaszczepionych we Włoszech preparatem AstraZeneki nie odnotowano epizodu zakrzepowego.

Z koeli przedstawiciel ministerstwa Gianni Rezza zwrócił uwagę na rolę, jaką szczepionka AstraZeneki odegrała w obniżeniu śmiertelności spowodowanej koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Tymczasem tylko w środę z powodu COVID-19 zmarło we Włoszech kolejne 627 osób.

Jak podaje Interia, w najbliższym czasie włoski minister zdrowia Roberto Speranza wyda rozporządzenie w sprawie szczepienia preparatem AstraZeneki osób powyżej 60. roku życia.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: