wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kolejna osoba oskarżona o znieważenie Dudy

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Lubelski pastor Paweł Chojecki oskarżony został m.in. o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, którego miał nazwać m.in. "baranem", "tchórzem" i "zdrajcą". Pastor twierdzi jednak, że używał języka charakterystycz

Jak podaje Rzeczpospolita, pastorowi Pawłowi Chojeckiemu - założycielowi działającej w Lublinie wspólnoty ewangelikalnej Kościół Nowego Przymierza - grozi do 5 lat więzienia za publiczne znieważenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, katolików oraz przedmiotów katolickiej czci religijnej.

Chojecki miał znieważać prezydenta w trakcie nagrań emitowanych przez powstałą z jego inicjatywy internetową telewizję "Idź Pod Prąd", która ma podejmować aktualne tematy społeczno-polityczne. Według Rzeczpospolitej telewizja cieszy się sporą oglądalnością, a niektóre nagrania odtworzone zostały nawet 100 tys. razy.

Jak podaje rp.pl, wśród gości telewizji był m.in. narodowiec i były kandydat na prezydenta Marian Kowalski. Zarzuty przedstawiono pastorowi Chojeckiemu w grudniu, a w marcu rozpoczął się proces.

Chojecki z zarzutami

Jak wynika z przywoływanego przez rp.pl aktu oskarżenia, za znieważające prezydenta uznano wypowiedziane pod jego adresem przez Chojeckiego epitety takie jak "śpioch", "agent śpioch", "gó**o w błyszczącym papierku", "mały świetlik, raczej z kibla świetlik", "jełop skończony", "baran", "zdrajca", "tchórz skończony" czy "Dudasz".

Chojecki twierdzi jednak, że nie dopuścił się znieważenia głowy państwa. Jego wypowiedzi miały jedynie stanowić komentarz do działań politycznych prezydenta i charakteryzowały się zdaniem pastora językiem właściwym polskiej debacie publicznej

Pastor Chojecki zasygnalizował również, że były one wyrazem rozczarowania prezydentem Dudą. - Zaangażowałem się w kampanię Dudy w 2015 roku, cieszyłem się z jego wygranej, a opisywane przez prokuraturę wypowiedzi padły, gdy sprzeniewierzył się obietnicom wyborczym - przywołuje Chojeckiego Rzeczpospolita.

Z kolei zarzut znieważania katolików oraz przedmiotów katolickiej czci religijnej odnosi się m.in. do lekceważących wypowiedzi pastora Chojeckiego dotyczących katolickiej nauki o transsubstancjacji, czyli przemienieniu chleba w ciało Chrystusa w trakcie mszy świętej.

- Jak zjesz se Jezusika, to pomieszka w tobie góra 15 minut - miał drwić przywoływany przez rp.pl pastor Chojecki. Założycielowi Kościoła Nowego Przymierza zarzuca się również publiczne znieważanie Polaków oraz... nawoływanie do wojny z Koreą Północną. 

Przypomnijmy, że niedawno zarzut znieważenie prezydenta RP Andrzeja Dudy usłyszał także pisarz Jakub Żulczyk, który nazwał Dudę "debilem" w związku z niezłożeniem przez niego gratulacji prezydentowi Joe Bidenowi.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Rzeczpospolita / rp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >