wtv.pl > Gwiazdy > Oto jak uczczono pamięć po Marii Kaczyńskiej
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:19

Oto jak uczczono pamięć po Marii Kaczyńskiej

wtv
WTV.pl
  • Maria Kaczyńska zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

  • Kiedy jej ciało przyjechało do Polski 13 kwietnia, zgromadzone tłumy rzucały na drogę jego przejazdu tulipany, jej ulubione kwiaty.

  • Teraz była prezydentowa została ponownie uczczona za pomocą tych roślin - zostały one położone przed Pałacem Prezydenckim.

Obecność tulipanów na rocznicach zamieniła się w tradycję. 

Maria Kaczyńska uczczona. Co pojawiło się pod Pałacem Prezydenckim?

Maria Kaczyńska zginęła wraz ze swoim mężem, Lechem Kaczyńskim, podczas katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Kiedy jej ciało przywieziono z powrotem do Polski 13 kwietnia 2010 roku, na szlaku konduktu zgromadzony tłum rzucał kwiaty. Były to jej ulubione tulipany.

Działanie to stało się tradycją i od ponad dziesięciu lat przed Pałacem Prezydenckim pojawiają się położone w równy rząd kwiaty. Tak było i w tym roku w ramach rocznicy upamiętnienia powrotu ciała prezydentowej do Polski. 

Żółte tulipany rozłożono przy ulicy jako symbol rzucanych wcześniej na drogę kwiatów. 

Kim była Maria Kaczyńska?

Maria Kaczyńska nie była jedynie żoną prezydenta, ale również wykształconą kobietą dbającą o swoją rodzinę i wspominająca jej trudną historię. 

Pochodziła z domu Mackiewicz, po II wojnie światowej jej rodzina została wysiedlona z Wileńszczyzny i zamieszkała na nowych ziemiach polskich. Mężczyźni w jej rodzinie zaangażowani byli w działania Armii Krajowej, a jej stryj zginął w Charkowie jako jedna z ofiar mordu katyńskiego.

Kaczyńska urodziła się na Białorusi, ale wychowywała w Polsce. Przez lata zmagała się z wadą serca i chorobą płuc. Musiała już jako mała dziewczynka leczyć się w Rabce (dziś znanej jako Rabka-Zdrój), gdzie wkrótce osiedliła się cała jej rodzina. 

Z wykształcenia była ekonomką. Studiowała handel zagraniczny w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. To również w czasie tej nauki została poliglotką - mówiła po angielsku i francusku, potrafiła również porozumiewać się po rosyjsku i hiszpańsku. 

Potem podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku. To w tym czasie poznała swojego przyszłego męża, Lecha Kaczyńskiego, który był na doktoracie na Uniwersytecie Gdańskim. 

Po zostaniu pierwszą damą angażowała się w działalność charytatywną. W 2007 roku podpisała się pod apelem dot. pozostawienia kompromisu aborcyjnego, gdy pojawiły się pierwsze projekty mające zaostrzyć przepisy aborcyjne. Została wówczas ostro skrytykowana przez Tadeusza Rydzyka. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wp.pl]