wtv.pl
Wiceszef MSZ dał do zrozumienia, że jest przekonany o winie Sławomira Nowaka.

Jan Bielecki/East News

Wiceminister spraw zagranicznych już nie wytrzymał. Oskarża o korupcję, padło wielkie nazwisko

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w rozmowie na antenie Radia ZET dał do zrozumienia, że jest przekonany o winie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, który miał dopuścić się korupcji. "Tak wynika ze z

W poniedziałkowej rozmowie na antenie Radia ZET wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wypowiedział się w sprawie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, który 12 kwietnia wskutek decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie po 9 miesiącach wyszedł z aresztu.

Sławomir Nowak podejrzewany jest o dopuszczanie się korupcji na stanowisku ministra transportu w rządzie PO oraz na stanowisku szefa Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy, gdzie miał przyjmować łapówki za wydawanie pozwoleń na budowę i remonty dróg.

Jak zauważa natemat.pl, w czasie 9-miesięcznego pobytu Sławomira Nowaka prokuratura nie zdołała jednak sformułować aktu oskarżenia wobec byłego ministra transportu, w związku z czym dziwić może kategoryczny osąd wypowiedziany przez wiceszefa MSZ.

- Sławomir Nowak jest winny i dopuścił się korupcji. Tak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego. Teraz powinien odbyć się proces, który doprowadzi do skazania polityka. Moim zdaniem postępowania powinny toczyć się dużo szybciej - mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na antenie Radia ZET.

[EMBED-2705]

Jak wskazuje portal natemat.pl, z wypowiedzi wiceszefa MSZ zastanawiające są co najmniej dwie kwestie. Po pierwsze, fakt, że orzeka o winie Sławomira Nowaka, chociaż sąd uznał, że nie ma uzasadnienia dla dalszego trzymania go w areszcie

Po drugie, zastanawiać może przebijające z wypowiedzi Jabłońskiego przekonanie o "dyspozycyjności" sądów wobec rządu, tak jakby wydanie wyroku zgodnego z przekonaniami czołowych polityków PiS było tylko formalnością.

Chociaż jednak to właśnie tego rodzaju postawa polityków PiS zasługuje na miano "upolityczniania" sprawy Sławomira Nowaka, przedstawiciele rządu wolą wysuwać ten zarzut wobec... sędziów.

Zgodnie z tą retoryką sędziowie, którzy nie chcą orzekać pod dyktando polityków, sami muszą być ukazywani w złym świetle - jako członkowie sędziowskiej "kasty" pozostający pod wpływem czekającej na powrót do władzy opozycji.

Jak podaje natemat.pl, odpowiedzialna za zwolnienie Sławomira Nowaka z aresztu sędzia Agnieszka Domańska faktycznie znajduje się w ogniu krytyki sprzyjających rządowi mediów m.in. w związku z jej przynależnością do sędziowskiej organizacji Iustitia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio ZET / wiadomosci.radiozet.pl, natemat.pl

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >