wtv.pl
wiadomości tvp - zero toleracji dla pedofilów

Screen pochodzi z programu "Wiadomości" 28.06.21

Materiał "Wiadomości" TVP o pedofilii wśród księży wywołał burzę. Znowu to zrobili

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

"Zero tolerancji dla pedofilów". W materiale o takim tytule lakonicznie przedstawiono dane Episkopatu dotyczące pedofilii w Kościele. W "Wiadomościach" natychmiast podkreślono, że problem nie ogranicza się do księży. Wspomniano przy tym polskich celebrytów i kontrowersyjną produkcję Sylwestra Laskowskiego.

28 czerwca opublikowano raport dotyczący przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez członków Kościoła katolickiego. Wynika z niego, że od lipca 2018 roku do końca grudnia roku 2020 w diecezjach i zakonach męskich odnotowano 368 podobnych zgłoszeń.

Suche liczby

Obecny na prezentacji danych, która odbyła się w warszawskiej siedzibie KAI, prymas Polski i delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak przeprosił ofiary oraz wszystkie osoby "zgorszone złem w Kościele". Jednocześnie hierarcha poprosił o przebaczenie.

Ze wspomnianych 368 zgłoszeń 38 zostało odrzucone bądź uznane za niewiarygodne. 186 z nich jest w przedmiotem badania (51 proc.). Zarzuty potwierdzono w 144 przypadkach.

Hierarcha zaznaczył, że zaprezentowane dane, będąc "suchymi liczbami", "nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni".

Sobotnie „Fakty po Faktach” zostały przerwane przez Katarzynę Kolende-Zalewską

Sobotnie „Fakty po Faktach” przerwane po dehumanizujących słowach Jacka Żalka

CZYTAJ DALEJ

"Wiadomości" mówią o problemie. O wspominają celebrytów

Wyniki dot. odnotowanych przypadków pedofilii w Kościele zaprezentowano co prawda w wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP. Zrobiono to jednak w charakterystyczny dla pasma sposób.

W materiale nie wspomniano choćby o postępowaniu, jakie w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza prowadzi Watykan. Nie wymieniono ponadto nazwisk licznych hierarchów, którzy byli częścią machiny krycia sprawców seksualnych wewnątrz instytucji, w tym Sławoja Leszka Głódzia, zmarłego niedawno Henryka Gulbinowicza czy Edwarda Janiaka, bohatera drugiego dokumentu braci Sekielskich.

Już sam tytuł sugerował zresztą, że problem nie dotyczy jedynie księży. Tak oto, po krótkim przedstawieniu danych Episkopatu natychmiast zwrócono uwagę, że pedofilia dotyka też innych środowisk.

Wspomniano przy tym mocno kontrowersyjny film Sylwestra Latkowskiego, który miał być swoistą odpowiedzią TVP na produkcje Sekielskich.

Latkowski zaprezentował w nim rewelacje dotyczące rzekomych przypadków pedofilii wśród polskich celebrytów, nie prezentując przy tym ścisłych dowodów na ich potwierdzenie.

Kolejno wspomniano wkład partii rządzącej w walkę z problemem. – Po roku 2015 rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził szereg zmian, by skutecznie walczyć z tego typu patologiami – usłyszeliśmy w materiale "Wiadomości" TVP.

Jako dowód przytoczono słowa Jarosława Kaczyńskiego, który przed dwoma laty przekonywał, że sprawców pedofilii przed odpowiedzialnością nie uchroni "ani purpura, ani nobel, ani światowa czy europejska sława".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wiadomosci.tvp.pl
zdjęcie główne: Screen pochodzi z programu "Wiadomości" 28.06.21

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >