wtv.pl
Ten sam pasek powielono w "Wiadomościach" TVP 16 razy.

wiadomosci.tvp.pl [screenshot]

"Wiadomości" TVP. Internauci zwrócili uwagę na kompromitujący szczegół

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Ze śledztwa przeprowadzonego przez użytkownika serwisu Wykop.pl wynika, że w "Wiadomościach" TVP nagminnie powielane są paski o identycznej treści. W ciągu dwóch lat jeden z nich wyświetlono aż 16 razy.

W czwartek na portalu Wykop.pl pojawiło się zamieszczone przez użytkownika o nicku @FlasH zestawienie pasków "Wiadomości" TVP z okresu od czerwca 2019 roku do marca 2021 roku. Okazuje się, że w tym czasie TVP aż 16 razy powieliło pasek o tej samej treści.

- Polska bezpieczna jak nigdy w historii - czytamy na paskach z kolejnych wieczornych wydań "Wiadomości" TVP o godzinie 19:30 prowadzonych przez Michała Adamczyka, Danutę Holecką czy Edytę Lewandowską.

Źródło zdjęcia: Wykop.pl / FlasH

Jeśli wziąć deklaracje "Wiadomości" TVP za dobrą monetę, musimy dojść do wniosku, że z każdym pojawieniem się paska o tej treści w Telewizji Publicznej bezpieczeństwo Polski wzrastało, bijąc kolejny historyczny rekord.

To jednak niejedyne zdanie, które regularnie powraca na pasku "Wiadomości" TVP. Według użytkownika portalu Wykop.pl o nicku @FlasH podobnie było z paskiem o treści: Inwestycje ratują polską gospodarkę

Źródło zdjęcia: Wykop.pl / FlasH

Jednak w tym przypadku przekaz "Wiadomości" TVP okazałby się bardziej problematyczny, bo wynikałoby z niego, że polska gospodarka zdumiewająco często znajduje się w na tyle złej kondycji, że wymaga ratowania jej za pomocą inwestycji.

Jak wskazuje Wirtualna Polska, niezależnie od tych rozważań śledztwo użytkownika portalu Wykop.pl obala mit rzekomej kreatywności i pomysłowości twórców pasków wyświetlanych w "Wiadomościach" TVP.

Powielanie pasków o tej samej treści w "Wiadomościach" TVP może dziwić w świetle przytaczanych przez tygodnik "Newsweek" w roku 2019 doniesień o zarobkach twórców tych pasków, którzy za swoją pracę mieliby otrzymywać 9 tys. zł miesięcznie.

Jak tłumaczy Wirtualna Polska, paski TVP od wielu lat przykuwają uwagę komentatorów ze względu na ich niejednokrotnie absurdalną treść, tendencyjność czy upolitycznienie, które czyni z nich narzędzie propagandowe rządu.

Na problem ten zwróciła uwagę także Rada Języka Polskiego. Zdaniem przywoływanych przez Wirtualną Polskę językoznawców dziennikarze "Wiadomości" TVP "traktują język nie jako dobro społeczne, ale jako instrument w walce politycznej, służący jednemu podmiotowi politycznemu w celu kreacji własnej wizji świata i narzucania jej obywatelom".

Źródło: Wykop.pl, Wirtualna Polska / teleshow.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Rodzina opublikowała nekrolog zmarłego dziennikarza TVN Rafała Poniatowskiego

Czytaj więcej >
WOŚP będzie się sądzić z TVP?

TV

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

Czytaj więcej >

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >