wtv.pl
Komunia 2021

Zdjęcie ilustracyjne: Piotr Molecki/East News

Wiadomo już, co z komuniami 2021. Diecezja Warszawsko-Praska wydała pierwsze decyzje

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Komunia 2021 odbędzie się przy zachowaniu zasad sanitarno-epidemicznych. Na ten moment pierwsze decyzje wydano dla duchownych świadczących posługę kapłańską w ramach Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wciąż czekamy na stanowisko Episkopatu.

  • Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, ksiądz Piotr Pierzchała jeszcze dziś wydał wyczerpujący komunikat dotyczący zasad, jakie będą obowiązywać podczas sakramentu przyjęcia I Komunii Świętej

  • Poza obowiązkiem zasłaniania ust oraz nosa, a także utrzymywaniem społecznego dystansu zalecono dzielenie wiernych na małe grupy. Uroczystości będą dzielone pomiędzy dodatkowe msze święte, na które zgodę już wydały władze Kościoła

  • "Dzieciom życzymy obfitości Bożej łaski i dobrego przeżycia pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz sakramencie pokuty i pojednania" - życzył autor oświadczenia, opublikowanego na oficjalnej stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W zależności od diecezji, komunia 2021 będzie odbywać się w nieco innych terminach. Najczęściej jednak mowa o okolicach maja i czerwca. W przypadku Diecezji Warszawsko-Praskiej nadchodzący miesiąc może wiązać się z intensywnymi przygotowaniami do uroczystości, bowiem zadecydowano o obostrzeniach na czas ważnego okresu.

Komunia 2021 - jakie obowiązują obostrzenia?

Jak deklaruje dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, ksiądz Piotr Pierzchała wydanie stanowiska z tak dużym wyprzedzeniem wynikało z licznych pytań ze strony wiernych świeckich oraz osób duchownych. "Informujemy, że tegoroczne I Komunie Święte w naszej diecezji mogą odbywać się zwyczajowo w miesiącach maju i czerwcu" - zadeklarował. Sytuacja sanitarno-epidemiczna wymusiła na przedstawicielach Kościoła wprowadzenie dwóch, kluczowych zmian. 

Pierwszą z nich jest zwiększenie liczby mszy świętych. Podobne decyzje mogą zapadać jedynie za zgodą biskupa. Zmiana ma na celu zmniejszenie liczby wiernych, uczestniczących w nabożeństwach, jednak w z związku z nadchodzącą I Komunią Świętą, zmiana częstotliwości nabożeństw umożliwi odpowiednie rozlokowanie dzieci i rodziców.

Z uwagi na ograniczenia epidemiczne zaleca się zorganizowanie uroczystości w mniejszych grupach, podczas dodatkowych Mszy Świętych (także w różnych terminach, jeśli jest taka potrzeba), uwzględniając wszystkie inne wytyczne sanitarne. Ksiądz Pierzchała wystosował ważny apel do organizatorów oraz przyszłych uczestników przedsięwzięć, prosząc o cierpliwość i zrozumienie. "Prosimy o życzliwą współpracę rodziców, katechetów oraz duszpasterzy, za którą już teraz bardzo dziękujemy" - czytamy w oświadczeniu. 

Na zakończenie komunikatu wydano specjalne życzenia dla dzieci. "Dzieciom życzymy obfitości Bożej łaski i dobrego przeżycia pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz sakramencie pokuty i pojednania" - oświadczył dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej. Pamiętajmy, iż wciąż obowiązuje limit osobowy w kościołach i pozostałych miejscach kultu. Na jedną osobę powinno przypadać 15 metrów kwadratowych świątyni.

Niezbędne jest zasłanianie ust i nosa przy użyciu maseczki. Elementy garderoby i przyłbice mogą służyć jedynie jako uzupełnienie, a nie osobne zabezpieczenie. Z restrykcji zwolniony jest kapłan, prowadzący nabożeństwa. Zaleca się przyjmowanie komunii na rękę, a nie bezpośrednio do buzi. Obowiązuje dystans społeczny w wysokości 1,5 metra.

Warto podkreślić, że na ten moment mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem zachorowań. Wciąż jednak liczba zakażeń może budzić niepokój. Jeszcze dziś Ministerstwo Zdrowia podało dane o 12 762 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najgorsza sytuacja nieustannie ma miejsce w województwie śląskim, mazowieckim oraz dolnośląskim. 

Od 27 grudnia do 22 kwietnia, jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, zrealizowano aż 9 495 317 szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już 7 079 324 pacjentów i pacjentek. Pełną odporność nabyło lub właśnie nabywa grupa 2 415 993 osób. Wzrost zaszczepionych Polaków oraz spadek zachorowań wraz zachowaniem zasad sanitarno-epidemicznych znacznie minimalizuje ryzyko transmisji wirusa na terenie miejsc kultu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >