wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna wiadomość związana ze szczepionką Pfizera. Dyrektor firmy poinformował skuteczności szczepionki w grupie wiekowej 12-15 lat

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Dyrektor koncernu farmaceutycznego Pfizer poinformował w sobotę o wynikach badań nad skutecznością szczepionki przeciw COVID-19 w grupie wiekowej 12-15 lat. Albert Bourla zapowiedział przedłożenie ich w najbliższym czasie urzędom regulacyjnym w USA i na c

Dyrektor amerykańskiej firmy Pfizer Albert Bourla poinformował w środę o wynikach przeprowadzonych wspólnie z partnerską firmą BioNTech badań nad skutecznością opracowanej przez obie firmy szczepionki przeciw COVID-19 w przypadku osób z grupy wiekowej od 12 do 15 roku życia.

Badania przeprowadzone na grupie 2260 nastolatków wykazały, że szczepionka jest 100-procentowo skuteczna dla osób z tej grupy wiekowej i wywołuje u nich wyraźną odpowiedź immunologiczną oraz jest dobrze tolerowana przez organizm.

Wśród 1113 zaszczepionych nie doszło do ani jednego zakażenia koronawirusem, tymczasem w liczącej 1129 osób grupie kontrolnej, której zamiast szczepionki Pfizer/BioNTech podano placebo, odnotowano 18 przypadków zakażenia.

Póki co w Stanach Zjednoczonych szczepionka Pfizer/BioNTech dopuszczona jest do użytku tylko dla osób powyżej 15 roku życia, jednak Bourla zapowiada, że w najbliższych dniach wyniki badań przedłożone zostaną amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, Europejskiej Agencji Leków oraz innym urzędom regulacyjnym na całym świecie, co ma umożliwić podawanie szczepionki także młodszym osobom. 

Bourla wyraził nadzieję, że pomoże to nastolatkom w powrocie do aktywności zarzuconych z powodu pandemicznych restrykcji. - Dzieci słabo radziły sobie w tym okresie ze stresem i troskami i podzielam apel o rozszerzenie zastosowania szczepionek przeciw COVID-19, aby nasze dzieci mogły wrócić do sali lekcyjnych, bawić się z przyjaciółmi i przytulać się z bliskimi - napisał dyrektor firmy Pfizer na Twitterze.

[EMBED-2344]

W podobnym tonie wypowiedział się także dyrektor firmy BioNTech Ugur Sahin. - Na całym świecie tęsknimy za normalnym życiem. Dotyczy to szczególnie dzieci. Wstępne wyniki badań na nastolatkach wskazują, że są oni szczególnie dobrze chronieni przez szczepionkę, co jest pokrzepiające zważywszy na widoczne w ostatnich tygodniach trendy dotyczące rozprzestrzeniania się wariantu brytyjskiego B.1.1.7 - mówił przywoływany przez pfizer.com Sahin.

Ze strony firmy Pfizer możemy także dowiedzieć się, że trwają badania nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badanie podzielono na trzy grupy wiekowe: od 5 do 11 lat, od 2 do 5 lat oraz od 6 miesięcy do 2 lat.

Opierająca się na technologii mRNA szczepionka Pfizer/BioNTech jest - obok preparatów firm AstraZeneca i Moderna - jedną ze szczepionek przeciw COVID-19 używanych obecnie w Polsce. Jednak wśród zamówionych przez Polskę niemal 100 mln dawek szczepionki są także preparaty CureVac oraz Johnson&Johnson.

- Za dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 odpowiada Komisja Europejska. Najpierw KE musi uzyskać pozytywną rekomendację Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działającego w ramach Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency - EMA) - czytamy na rządowym portalu informacyjnym.

Źródło: Twitter / @AlbertBourla, pfizer.com, businesswire.com, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Raper Mata uderzył w TVP, Kurskiego i Pawłowicz. Sędzia odpowiedziała

  • Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie

  • Abp Głódź straci kolejne zaszczyty? Pałac Prezydencki odpowiada

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >
Pexels/Kindel Media

Świat

Zagrzeb. Ojciec zabił troje dzieci i próbował popełnić samobójstwo

Czytaj więcej >
Pixabay/zandy126 - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Włochy. Ksiądz ukradł pieniądze z tacy. Wydał je na używki i seks

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Świat

Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera

Czytaj więcej >