wtv.pl > Gwiazdy > W wieku 93 lat zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:17

W wieku 93 lat zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Przekazano informacje o śmierć Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza
Unsplash.com/Sixteen Miles Out

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Odeszła prawdziwa legenda. Jego muzykę zna niemal każdy Polak. Legendarny twóca miał 93 lata.

W sobotę 31 lipca poinformowano, że nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Informacje o odejściu polskiej muzyki jazzowej i filmowej przekazał PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".

Jego muzykę zna niemal każdy Polak. Wydawać by się mogło, że twórczość muzyków jazzowych nie jest popularna, lecz Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz stworzył melodię do "Stawki większej niż życie", czy "Janosika".

Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Wraz ze śmiercią Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza kończy się w polskiej muzyce pewna epoka. 93-letni muzyk był prawdziwym prekursorem i wizjonerem.

- Legendarny saksofonista, pionier polskiego jazzu, słynny kompozytor muzyki filmowej, zmarł dzisiaj, w sobotę 31 lipca 2021 roku, w swoim domu w Warszawie o godz. 12.39 - napisał w mediach społecznościowych Paweł Brodowski.

Jego muzykę zna praktycznie każdy

Jego dzieła zachwycały i natychmiast zapadały w pamięć. Poza wspomniany wcześniej produkacjami, jego muzyka obecna jest również w "Wojnie domowej", "Czterdziestolatku", "Alternatywy 4", czy "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana".

Talent, miłość i pasja do muzyki wyróżniały Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza na tle kolegów i koleżanek. Nie bez powodu nazywany jest pierwszym królem i ojcem polskiego jazzu.

Dalsza część artykułu pod wideo

Żałoba po śmierci Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Swój żal z powodu odejścia legendy polskiego jazzu wyraził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Okazało się, że polityk bardzo dobre znał Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.

- [...] odszedł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Przyjaciel moich rodziców, mąż mojej mamy chrzestnej. Życzliwy i prostolinijny. Pionier polskiego jazzu [...]. Strasznie nam Ciebie Dudusiu będzie brakować - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

W to, że legenda polskiej muzyki nie będzie mogła dzielić się już swoim doświadczeniem i miłością do sztuki, nie mogą uwierzyć zarówno osoby, które znały Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jak i fani jego twórczości.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz przyszedł na świat 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. To jednak we Lwowie spędził swoje najmłodsze lata i to właśnie tam rozpoczął naukę gry na fortepianie i akordeonie.

Po okresie wojennym zamieszkał wraz z najbliższymi w Krakowie. Chociaż mieszkał też w Łodzi, to dorosłe życie związał z Warszawą, gdzie żył i tworzył.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, onet.pl Zdjęcie główne: Unsplash.com/Sixteen Miles Out

Powiązane