W sierpniu na Jasną Górę dotrze prawie 150 pielgrzymek, to niemal 48 tys. wiernych. W wakacje pandemia nie istnieje?
Kiedy minister Adam Niedzielski deklaruje, że obostrzenia mogą ponownie stać się faktem, a czwarta fala już się zaczyna, na Jasną Górę zmierzają tysiące wiernych. Pielgrzymki w sierpniu zwykle były standardem i wydaje się, że nikt nie zamierza z powodu pandemii robić w tym aspekcie wyjątku.
Niemal 48 tys. osób pojawi się w sierpniu na Jasnej Górze w ramach odbywanych pielgrzymek. W wakacje pandemii nie ma?
Do Częstochowy na Jasną Górę przyjdzie niemal 150 pielgrzymek
Informacje dotyczące zgłoszonych pielgrzymek na Jasną Górę w kontekście trwającej pandemii i gromadzących się obok siebie ludzi są zastanawiające.
Do Częstochowy przyjść ma 148 pielgrzymek. Te liczby to tylko o wierni, którzy swoją podróż zaplanowali na sierpień. Łącznie mowa o nawet 48 tys. osób, które znajdą się na Jasnej Górze w ciągu ósmego miesiąca roku.
- Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia - przekazuje z dumą Izabela Tyras z biura prasowego Jasnej Góry.
Wiadomo, że nastąpią dwa punkty kulminacyjne tłumu wiernych pod bramami świątyni na Jasnej Górze. Będzie to 15 i 26 sierpnia. 15 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 26 sierpnia natomiast celebrowane jest święto Matki Boskiej Częstochowskiej.
Pandemia omija Kościół katolicki?
- Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. [...] proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 proc. i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci - mówił w czasie środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
"Tegoroczne pielgrzymowanie, to podobnie jak w ubiegłym roku, wielka modlitwa o ustanie pandemii koronowirusa" przekazuje biuro prasowe Jasnej Góry. Jednocześnie z dumą przekazuje informacje na "najliczniejszych pielgrzymek" i "tzw. pierwszego sierpniowego szczytu". Nie zabrakło również festiwalu muzycznego.
Kiedy szef MZ informuje o możliwych obostrzeniach, Urząd Miejski Częstochowy przekazał, że na Jasną Górę przyjdzie kilka wyjątkowo dużych pielgrzymek. Największa grupa pielgrzymów, jak pojawi się w sierpniu, zrzeszona jest w Pieszej Pielgrzymce Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Mowa o 5 tys. osób, które razem idą i modlić będą się na Jasnej Górze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Na drugim miejscu podium znajduje się 310. Piesza Pielgrzymka Warszawska, gdzie zadeklarowano 3,5 tys. pielgrzymów. Tuż za nią jest organizowana przez Diecezjalną Kurię Siedlecką pielgrzymka na 3 tys. osób.
Pierwsza piątka najliczniejszych pielgrzymek na Jasną Górę zamykana jest przez 2,5 tys. Pielgrzymkę Pieszą z Kościoła Akademickiego Św. Anny z Warszawy oraz nieco ponad 2 tys. 43. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej.
Pielgrzymujących może być jeszcze więcej?
UM w Częstochowie podając dane na temat pielgrzymek, zastrzega, iż liczby dotyczą jedynie zorganizowanych grup wiernych, którzy oficjalnie zadeklarowali pojawienie się u bram Jasnej Góry.
W statystykach nie są liczeni pielgrzymi podróżujący na własną rękę. Mowa nie tylko o rodzinach i osobach prywatnych, docierających na miejsce samochodami i pociągiem. W niektórych przypadkach osoby prywatne wynajmujące całe autokary transportujące do Częstochowy nie są uwzględniane w statystykach.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Anna Kornecka straciła stanowisko. Porozumienie rozważa wyjście z koalicji
13-letni Gianni z ochroną. Policja towarzyszy również jego ciotce, u której mieszka
Źródło: wtv.pl, radiomaryja.pl Zdjęcie główne: WebCamera UM Częstochowa