wtv.pl
Adam Niedzielski deklaruje przedłużenie obostrzeń i wskazuje dwa województwa

(zdj. il.) Unsplash.com/Gabriella Clare Marino

W październiku nie będzie zaostrzenia obostrzeń. Województwo podkarpackie i lubelskie z najniższym wyszczepieniem

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rząd ma gotowy projekt rozporządzenia dotyczącego obostrzeń. Adam Niedzielski zadeklarował, że w październiku restrykcje zostaną przedłużone na dotychczasowych zasadach. Potwierdza się również, że dane dotyczące szczepień będą kluczowe w momencie ewentualnych zmian w tej kwestii.

- Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów - poinformował minister zdrowia. - Przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji - dodał w czasie konferencji Adam Niedzielski.

IV fala koronawirusa w Polsce stała się faktem? Szef resortu zdrowia nie ukrywa, że dane wskazują na trend rozwojowy. Polityk wskazuje, że może być on jednym z powodów, dla których Hiszpania zdecydowała się wpisanie Polski na listę państw z podwyższonym ryzykiem.

Na razie nie będzie zaostrzenia obostrzeń

Deklaracja ze strony ministra Adama Niedzielskiego jest jasna. Obecnie ani rząd, ani sam resort zdrowia nie planują ponownego wprowadzania bardziej surowych restrykcji ograniczających życie społeczne.

Szef MZ wprost stwierdził, że "teraz ta sytuacja się nieco poprawiła". Nie jest to jednak jednoznaczne z faktem, że obostrzenia nie wrócą.

- To nie oznacza, że mamy sytuację spokojną - dodał w czasie konferencji polityk. W tym kontekście po raz kolejny wspomniano województwa: podkarpackie oraz lubelskie.

Dwa województwa odstają od reszty kraju

IV fala i ewentualne obostrzenia będą rozpatrywane w nieco inny niż wcześniej sposób. Do kryteriów regulujących ewentualne zagrożenie w poszczególnych regionach dołącza poziom wyszczepienia.

W poniedziałek Adam Niedzielski po raz kolejny potwierdził, że obecnie najgorsza sytuacja pod względem zajętości tzw. łóżek covidowych jest w województwach, gdzie zaszczepiło się najmniej Polek i Polaków.

Procent zajętości łóżek dla pacjentów walczących z COVID-19 wynosi w skali kraju 20 proc. Na Podkarpaciu i w Lubelskim "są przekroczone wskaźniki trzydziestokilkuprocentowej zajętości".

- Nie jest tajemnicą, że Lubelskie, a przede wszystkim Podkarpackie, ma stosunkowo niskie wskaźniki wyszczepienia - powiedział minister zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Liczba zaszczepionych mieszkańców będzie kluczowa?

Już wcześniej padały deklaracje, że w przypadku przekroczenia bariery tysiąca nowych przypadków dziennie rządzący rozpoczną przygotowania do wprowadzenia zaostrzenia obostrzeń.

- Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej - wyjaśniał na niedawnej konferencji szef MZ.

W poniedziałek 27 września resort zdrowia poinformował o 421 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Najwięcej nowych pacjentów pojawiło się w woj. mazowieckim (82).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl
Zdjęcie główne: (zdj. il.) Unsplash.com/Gabriella Clare Marino

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >