wtv.pl > Polska > Nie zbierzesz liści z chodnika i dostaniesz 500 zł mandatu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:11

Nie zbierzesz liści z chodnika i dostaniesz 500 zł mandatu

Nie sprzątniesz liści z chodnika i otrzymasz 500 złotowy mandat
Unsplash.com/Raychan

Większość Polaków nie wie, że ma obowiązek sprzątania chodnika przylegającego do ich posesji. Przypomina o tym poznańska straż miejska i wskazuje, że część właścicieli może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Mandat nie jest jednak jedyną nieprzyjemnością. - Możemy płacić poszkodowanemu przechodniowi wysokie odszkodowanie - informuje straż miejska.

- Przypominamy o obowiązkach właścicieli posesji: utrzymanie chodników w należytym stanie czystości, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym powinno stanowić priorytet w pracach porządkowych wokół nieruchomości - wskazuje Straż Miejska Miasta Poznania.

Wielu właścicieli nie ma świadomości, że chodnik przylegający do ich posesji to przede wszystkim obowiązek. Jego niewypełnienie to ryzyko otrzymania mandatu.

Lepiej posprzątaj chodnik, inaczej dostaniesz mandat

Opadające z drzew liście to nie tylko urok jesieni, ale również zagrożenie dla pieszych, rowerzystów, a nawet kierowców. Liście lądujące na chodnikach, na które spadnie deszcz stają się śliskie.

- Lepiej liście uprzątnąć, by nie doszło do nieszczęśliwego wypadku na terenie, za który jesteśmy odpowiedzialni - przypomina poznańska straż miejska.

Gdy na chodniku przylegającego do posesji dojdzie do wypadku - z powodu niedopełnienia obowiązku zapisanego w Ustawie  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - właściciel zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Straż miejska i policja mogą wystawić mandat w wysokości 500 złotych. Wydatków w związku z wypadkiem na nieuprzątniętym chodniku może być jednak więcej.

Właściciel może płacić odszkodowanie

Kolejnym powodem, dla którego warto sprzątnąć liście z chodnika jest fakt, iż w przypadku, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, przechodzień ma pełne prawo do domagania się odszkodowania.

Jest jednak wyjątek. Nie wszystkie ciągi piesze przylegające do budynków objęte są obowiązkiem sprzątania.

W przypadku, gdy na chodniku dopuszczono postój lub parkowanie pojazdów obowiązek jego sprzątania zostaje zdjęty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nie tylko liście

Należy pamiętać, że jesień nie jest jedyną porą roku, gdy otrzymać można mandat za niedopełnienie obowiązku wynikającego z ustawy.

- Porządkowanie liści to zapowiedź dużo większego wysiłku, jaki będzie konieczny zimą do usuwania śniegu, błota czy likwidacji skutków gołoledzi - informuje straż miejska z Poznania.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, sm.poznan.pl Zdjęcie główne: Unsplash.com/Raychan

Tagi:
Powiązane