wtv.pl > Pogoda > Upały w Polsce. 77 gmin z alertami dotyczącymi poziomu wód gruntowych
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:19

Upały w Polsce. 77 gmin z alertami dotyczącymi poziomu wód gruntowych

Upały w Polsce
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Upały dotknęły mieszkańców wszystkich województw. W dziesiątkach gmin brakuje odpowiedniej ilości wód gruntowych. Wydano pilne ostrzeżenia i komunikaty. Może dojść do przerw w dostawach wody.

Upały w Polsce doprowadziły do drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych w 77. gminach. Grozi to ograniczeniami ciągłości dostaw wody na cele socjalno-bytowe.

Konieczne jest zrezygnowanie z korzystania z wody w celach ogrodniczych. Zaleca się jedynie wykorzystanie jej w celach socjalnych lub higienicznych.

Upały w Polsce drastycznie obniżyły poziom wód. Gminom grożą braki podstawowego zasobu

"Na mapie już 25 gmin z ogłoszonym apelem dotyczącym oszczędzania wody i nie podlewania wodą wodociągową ogródków i upraw, lub zakazem korzystania z kranówki na cele inne niż socjalno-bytowe" - czytamy w komunikacie "Świata Wody".

Komunikat "Świata Wody" wydano 19 czerwca. W ciągu jednej nocy sytuacja przeniosła się na aż 77 gmin.

Mowa między innymi o Stawiszynie, Jarocinie, Janikowie, Brwinowie, Nasielsku, Brzezinach, Skaryszewie, Świdnicy, czy też Osiecznej.

Na oficjalnych stronach gmin wydano już pierwsze apele. Niektóre gminy wprost grożą karami za wykorzystywanie wody.

Ograniczenie zużycia wody zapewni odpowiednie ciśnienie wody w sieci oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie.

Upały w Polsce - przedstawiamy komunikaty samorządów

Władze gminy Kotlin zalecają zrezygnowanie z podlewania trawników, napełniania basenów, czy też podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych.

Wyznaczono specjalne godziny podlewania upraw prowadzonych w szklarniach i foliach. Zrobić to można między 22:00 a 7:00.

W Brwinowie konieczne było chwilowe przerwanie dostaw wody w cysternach do Owczarni - przy placu zabaw przy ul. Małej - oraz do Żółwina - na parkingu przy Orliku przy ul. Szkolnej.

"W związku z utrzymującym się obniżonym ciśnieniem wody mieszkańcy południowych sołectw tzn. Owczarni, Żółwina oraz Tereni mogą pobierać wodę z beczkowozów" - czytamy w komunikacie gminy.

W Kolbuszowie zużycie wody w trakcie upałów jest kilkukrotnie większe. "Urządzenia wodociągowe szczególnie w godzinach zwiększonego rozbioru mogą nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb wszystkich odbiorców wody" - ostrzegają władze gminy.

W Łubiance wszystkie instytucje publiczne otrzymały zakaz używania wody w innych celach niż socjalno-bytowe. Tam także wprost poinformowano o ryzyku przerw w dostawach.

Poniżej przedstawiamy aktualną (20.06) mapę z 77. gminami, które wydały komunikaty w sprawie konieczność oszczędzania zasobów wodnych.

>

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródlo: wtv.pl

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane