wtv.pl > Polska > Ulewy w Krakowie. Poszkodowani mogą uzyskać konkretne wsparcie, tłumaczymy jak
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:59

Ulewy w Krakowie. Poszkodowani mogą uzyskać konkretne wsparcie, tłumaczymy jak

Ulewa w Krakowie
zdjęcia czytelników

Ofiary ulew w Krakowie mogą ubiegać się o pomoc. Urzędnicy nie będą patrzeć na poziom dochodów. Tłumaczymy, krok po kroku, co zrobić, żeby uzyskać wsparcie po starciu z żywiołem.

5 sierpnia w Krakowie odnotowano gigantyczne ulewy. Nawalne opady deszczu zalały ulice i skrzyżowania. Wystąpiły podtopienia. W rozmowie z wtv.pl, Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie poinformował nas o skutkach ulew.

Ulewy w Krakowie. Jak uzyskać pomoc MOPS-u?

- Utrudnienia są na ulicach Bieżanowskiej, Popiełuszki i Korepty. Tam są takie miejsca, które są nieprzejezdne, m.in.  skrzyżowanie Bieżanowska-Stacyjna-Popiełuszki jest zalane. Woda już opada, więc utrudnienia powinny być coraz mniejsze - przekazał w godzinach porannych.

Najgorsza sytuacja miała miejsce w w dzielnicy Bieżanów. Straż pożarna interweniowała ponad tysiąc razy. Działania sprowadzały się do usuwania konarów z dróg oraz wypompowywania wody z prywatnych posesji.

Każdy, kto poniósł straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, może zwrócić się z wnioskiem o pomoc finansową do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. O wsparcie ubiegać się można w przypadku poniesienia strat uniemożliwiających zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Petenci będą musieli przejść przez rodzinny wywiad środowiskowy, który przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania osoby poszkodowanej. Urzędnik ma obowiązek ustalić realny problem wnioskodawcy, by móc udzielić należnej pomocy.

- Rozliczenie otrzymanej pomocy następuje na podstawie przedłożonych faktur lub rachunków przez osoby, którym decyzją administracyjną zostanie przyznana pomoc finansowa - informuje krakowski MOPS.

Dalsza część artykułu pod wideo.

Należy podkreślić, że wsparcie jest przyznawane bez względu na wykazywane dochody. Równolegle urzędnicy już udzielają niezbędnej pomocy dla mieszkańców ulicy Działkowej. W wyniku szkód wywołanych przez powódź, na miejsce kierowane są ciepłe posiłki oraz gorąca woda. W paczkach znajduje się także suchy prowiant.

Poszkodowanym przekazano kuchenki gazowe od Zarządu Budynków Komunalnych. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: zdjęcia czytelników

Tagi: Kraków
Powiązane