wtv.pl > Polska > Kolejna wpadka TVP Info. Porównanie stawek prezydenta Polski i… Wielkiej Brytanii
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:58

Kolejna wpadka TVP Info. Porównanie stawek prezydenta Polski i… Wielkiej Brytanii

Jakub Kaminski/East News
Fot. Piotr Molecki/East News; Jakub Kaminski/East News

TVP Info z każdym dniem podnosi poprzeczkę absurdalnych newsów jeszcze wyżej. Ostatnio dziennikarze z ulicy Woronicza postanowili poruszyć kontrowersyjny temat podwyżek dla polityków. W tym celu porównali stawki prezydentów Polski i Wielkiej Brytanii. Problem w tym, że na Wyspach Brytyjskich w ogóle nie ma prezydenta.

TVP Info na wyżynach absurdu. W Wielkiej Brytanii rządzi prezydent?

Paski TVP Info to kultowe prace, które zapiszą się na kartach polskiego dziennikarstwa na długie lata. Teraz do pokaźnego katalogu dołączają także materiały o wątpliwej rzetelności.

TVP Info poruszyło temat podwyżek dla polityków. Zgodnie z rozporządzeniem, podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec lipca, wiceministrowie mają otrzymywać pensje o 60 proc. wyższe. Na podwyżki załapią się również posłowie, senatorowie, szefowie urzędów centralnych i prezes NBP.

Decyzja o podwyższeniu płac dla polityków w przededniu czwartej fali pandemii zbulwersowała opinię publiczną. Od kilku tygodni nie milkną głosy krytyki, a komentatorzy uważają, że zamiast rozdawać pieniądze politykom należy zadbać o podwyżki np. dla nauczycieli.

W obronie polskiego rządu postanowiło stanąć TVP Info. W materiale opublikowano szczegółowe wyliczenia. Według autora brytyjscy parlamentarzyści otrzymują 6 827 funtów, a prezydent - 13 114 funtów. Wartość informacja materiału jest jednak znikoma, ponieważ w Wielkiej Brytanii nie ma prezydenta. Zatem czyją stawkę przedstawiono w TVP Info? To pozostanie zapewne tajemnicą.

Przypomnijmy - w Wielkiej Brytanii nigdy nie rządził prezydent. Jest to monarchia parlamentarna, na czele której stoi obecnie królowa Elżbieta II. Głowa państwa dzieli władzę z parlamentem, a ważną rolę odgrywa premier. Od 2019 r. na tym stanowisku zasiada Boris Johnson.

Nietrafione porównanie. W Wielkiej Brytanii o pensjach posłów decyduje specjalny organ

Wykorzystanie nieistniejącego prezydenta Wielkiej Brytanii nie jedyna wpadka na koncie TVP Info. Okazuje się bowiem, że na Wyspach Brytyjskich wprowadzanie podwyżek odbywa się na zupełnie innych zasadach niż w Polsce. 

Marcel Lesik, ekonomista i były dziennikarz, tłumaczy we wpisie na Twitterze, że o wysokości pensji posłów, a także o zwrotach kosztów, decyduje Independent Parliamentary Standards Authority (IPSA). To niezależny organ, który powstał po skandalu z nadużywaniem “wliczania kosztów” przez posłów w 2009 r. 

Ile zarobił Donald Tusk? Dziennikarstwo śledcze TVP Info

TVP Info nie ogranicza się do porównań międzynarodowych. W poniedziałek 3 sierpnia stacja opublikowała obszerny materiał, w którym przeanalizowała majątki i dochody liderów politycznych. Uwaga skupiła się przede wszystkim na Donaldzie Tusku, który od momentu ogłoszenia powrotu do krajowej polityki jest stałym gościem materiałów TVP Info.

Dziennikarze przypominają, że Donald Tusk otrzymywał od 105 do 140 tys. zł miesięcznie z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Między 2014 r. a 2019 r. zarobił dzięki temu ok. 6,7 mln zł. TVP Info zaznacza, że były premier jest obecnie szefem Europejskiej Partii Ludowej, dzięki czemu zarabia “tylko” 30 tys. zł miesięcznie. 

W związku z tym, że Donald Tusk nie pełni żadnej funkcji w polskim parlamencie pojawia się pytanie - jaki jest cel tego porównania? To wiedzą tylko autorzy materiału w TVP Info.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane