wtv.pl > Polityka > Jest wniosek prokuratury ws. uchylenia immunitetu Mariana Banasia. Zaskakująca korespondencja
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:58

Jest wniosek prokuratury ws. uchylenia immunitetu Mariana Banasia. Zaskakująca korespondencja

Marian Banaś
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wpolityce.pl dotarło do wniosku prokuratorskiego o uchylenie immunitetu Mariana Banasia. Okazała się, że w treści znajdowała się również korespondencja szefa NIK z z dyrektorem krakowskiej Izby Skarbowej Tadeuszem G., której treść znacząco przekraczała uprawnienia obu.

- (...) Jeśli masz coś więcej, to podaj hasłowo, w czym szperają - miał pisać szef NIK do Tadeusza G.

Marian Banaś namawiał Tadeusza G. do przekroczenia kompetencji?

- W dniu 19 listopada 2015 roku, zajmując kierownicze stanowisko państwowe (…), będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawny, podał nieprawdę w oświadczeniu o stanie majątkowym co do wielkości posiadanych przez siebie zasobów pieniężnych, zaniżając ich wielkość do kwoty 500 000 tys. złotych, podczas, gdy posiadał środki pieniężne w kwocie 554 284,60 zł, tj. o kwotę 54 284,60 zł - brzmiała treść przytoczonego wniosku prokuratorskiego.

Według prokuratury Banaś miał zataić informację o posiadanym dziele sztuki, rzeźbie Roberto Santo "Guardian Angel". Była to jednak jedynie jedna z jego inwestycji, których miało zabraknąć w oświadczeniu.

Ponadto Banaś, jak widać to w przytoczonej korespondencji, miał naciskać na Tadeusza G. ws. prowadzenia kontroli skarbowych wobec osoby, która dzierżawiła od niego nieruchomość. W tej korespondencji miał posługiwać się mailem [email protected].

- W toku czynności ustalono, iż faktycznym użytkownikiem konta jest Marian Banaś, zaś logowania na wskazane konto następowały również w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli. (…) Ponadto z kontekstu wszystkich wiadomości tekstowych ujawnionych we wskazanej poczcie ponad wszelką wątpliwość wynika, iż użytkownikami wskazanych adresów mailowych są Marian Banaś oraz Tadeusz G. - można przeczytać we wniosku.

"Podaj, w czym szperają"

- Nie odpuszczą Ci Szefie, ani Twojej rodzinie - miał pisać Tadeusz G. do Banasia 3 lipca 2020 roku.

- (…) Jeśli masz coś więcej, to podaj hasłowo, w czym szperają - miała brzmieć odpowiedź Banasia.

- Hasłowo. Spółki syna i kontrahenci spółek syna - odpisał Tadeusz G.

Według Wpolityce, Banaś miał równiez uczestniczyć w działaniach piramidy finansowej, której celem był obrót dziełami sztuki.

Wniosek o uchylenie immunitetu Banasiowi 60 stron i 80 tomów akt.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wpolityce.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane