wtv.pl
wiadomości tvp

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

"Wiadomości" TVP skomentowały protest medyków. Mówiono przy tym o 500 plus

17 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

TVP przygotowało materiał na temat postulatów protestujących lekarzy. W programie dziennikarze telewizji publicznej ostrzegają widzów, że spełnienie żądań środowiska medycznego oznaczałoby m.in. konieczność likwidacji programu “Rodzina 500 plus”. W wyliczeniach podpierają się wypowiedziami osób związanych z prawą stroną sceny politycznej.

TVP o proteście medyków. “Już dostali podwyżki”

W “Wiadomościach” TVP pojawił się materiał dotyczący patu w rozmowach między protestującymi lekarzami a rządem. Na początku autorzy zwracają uwagę, że medycy znów nie wzięli udziału w spotkaniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Gotowi do rozmów byli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i przedstawiciele medycznej “Solidarności”.

Materiał jest przeplatany wypowiedziami szefa resortu zdrowia, w których przekonuje, że niektórzy otrzymali już  podwyżki od 1 lipca. “Zdaniem protestujących to za mało”, słyszymy w materiale TVP.

Piotr Molecki/East News

Nowy sondaż poparcia. Polska 2050 goni Koalicję Obywatelską

CZYTAJ DALEJ

Autorzy zarzucają medykom, że nie wspominają o wzrostach nakładów finansowych na ochronę zdrowia. Z szacunków TVP wynika, że w ostatnim czasie przekazano na ten cel o 44 proc. więcej pieniędzy.

Następnie TVP przedstawia szczegółowe wyliczenia dotyczące zmian w zarobkach poszczególnych pracowników - lekarzy z II stopniem specjalizacji, pielęgniarek położnych ze specjalizacją i ratowników medycznych. Wszystkie porównania są przedstawiane względem stawek z roku 2015 r., czyli z czasów, gdy rządziła koalicja PO-PSL.

Przy okazji TVP przypomina, że w ramach Polskiego Ładu rząd zamierza zdecydowanie zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia. W 2027 r. ma to być 7 proc. PKB. Zdaniem autorów materiałów planowany wzrost jest “wręcz skokowy”.

Spełnienie postulatów medyków kosztem 500 plus? Tak wyliczyło TVP

Tymczasem wśród postulatów medyków pojawił się szybszy i wyższy wzrost nakładów - do 8 proc. PKB. Protestujący domagają się również wzrostu wynagrodzeń do poziomów średnich w UE i OECD. Ich zdaniem niezbędne jest także zwiększenie liczby pracowników i podniesienie jakości świadczonych usług medycznych.

W dalszej części materiału dziennikarze próbują wyjaśnić telewidzom, co tak naprawdę może oznaczać spełnienie postulatów lekarzy. Punktem odniesienia do wyliczeń są szacunki Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którymi zrealizowanie żądań oznacza wzrost nakładów o 100 mld zł.

Do jakich wniosków doszli autorzy materiału? Ich zdaniem w celu spełnienia postulatów lekarzy rząd musiałby zlikwidować program “Rodzina 500 plus”, na który przekazuje rocznie 41 mld zł. To jednak nie wszystko.

TVP ostrzega, że konieczne byłoby również zawieszenie programu “Dobry start” (1,4 mld zł rocznie) i wstrzymanie wypłat trzynastej i czternastej emerytury (22 mld zł w 2021 r.). Co więcej, dziennikarze przekonują, że realizacja żądań wiązałaby się także z koniecznością podwyższenia podatków - według wyliczeń TVP aż o 35,6 mld zł.

Odpowiedni eksperci i “polityczne tło” protestów

W materiale nie brakuje wypowiedzi osób sprzyjających linii światopoglądowej stacji. Głos zabrał m.in. Miłosz Manasterski, redaktor naczelny Agencji Informacyjnej, który uważa, że “nie byłoby już na leczenie”.

Zdaniem TVP i odpowiednio wyselekcjonowanych rozmówców protesty mają “polityczne tło”. - Stawiając takie warunki, chcą się nie dogadać - ocenił w materiale “Wiadomości” Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny “Gazety Polskiej” i “Gazety Polskiej Codziennie”.

Dziennikarze TVP postanowili również przyjrzeć się samym protestującym. Ich zdaniem w gronie demonstrujących są osoby zaangażowane “w polityczne awantury”. 

Dla przykładu przedstawiają wizerunek protestującej lekarki, która “niedawno niszczyła zasieki na polsko-białoruskiej granicy, chcąc umożliwić wejście do Polski nielegalnym imigrantom”. Nie zabrakło także odwołań do protestowania “ramię w ramię” z politykami “totalnej opozycji”. 

Polska przyroda i jej ochrona. Ile pamiętasz z lekcji przyrody?

Pytanie 1 z 10

Jedynym gatunkiem żółwia występującym w Polsce w naturze jest:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Premier Mateusz Morawiecki uruchamia podcast. Oficjalnie ogłosił premierę

  • Wspierają Grzegorza Brauna. Powstała specjalna zbiórka na pomoc materialną dla posła

  • Ciotka Andrzeja Dudy zostanie radną Opola. Zajmie miejsce działacza PiS, który prowadził auto bez prawa jazdy

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >