wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Manipulacja "Wiadomości" TVP. W rankingu szczepień pominięto kraje, których wyniki są lepsze niż polskie

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący postępów w szczepieniach. "Polska w światowej czołówce tempa szczepień na Covid-19" - stwierdziła na początku programu prezenterka TVP. Potem także

  • Wiadomości "TVP" przygotowały materiał dotyczący szczepień

  • W materiale pojawiły się nieścisłości i manipulacje

  • Sugerowano, że Polska znajduje się w światowej czołówce szczepień

  • Pominięto europejskie kraje lepiej radzące sobie ze szczepieniami

Jak relacjonuje Wirtualna Polska, w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący postępów w szczepieniach i tego, jak sytuacja w Polsce wygląda pod tym względem na tle innych krajów.

Przekłamanie pojawiło się już w zapowiedzi materiału, na samym początku programu. "Polska w światowej czołówce pod względem tempa szczepień na Covid-19" - powiedziała prezenterka TVP Edyta Lewandowska.

W zapowiedzi zamieszczono także wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który chwalił polskich medyków. "Chcę powiedzieć bardzo mocno: polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie pandemii koronawirusa" - mówił prezydent.

W samym materiale mowa była o kolejnej partii szczepionek firmy Pfizer, która właśnie dotarła do Polski oraz o zespołach ratowników medycznych, którzy karetkami dojeżdżać mają do osób obłożnie chorych, aby szczepić je w ich domach.

Następnie przywołano statystyki, zgodnie z którymi od w ramach Narodowego Programu Szczepień udało się dotychczas w Polsce wykonać 2 715 159 szczepień, spośród których 929 965 dotyczyło drugiej dawki szczepionki. Pierwszą dawką szczepionki zaszczepiło się już ponad 1,7 mln osób (dokładnie 1 785 194 osób).

Słupki w "Wiadomościach" TVP

"Polska od wielu dni utrzymuje się w ścisłej europejskiej czołówce pod względem tempa szczepień" - mówił następnie prezenter TVP, podczas gdy widzom ukazała się tabela ze słupkami obrazującymi odsetek zaszczepionych w poszczególnych krajach Europy.

Jak zauważa Wirtualna Polska, tym razem twierdzenie to nie odbiega tak bardzo od prawdy. Umieszczanie Polski w światowej czołówce pod względem tempa szczepień jest przekłamaniem, bo nie znajdujemy się nawet w pierwszej dwudziestce rankingu. Jednak jeśli chodzi o Europę, faktycznie należymy do kilku najszybciej szczepiących się krajów.

Mimo to przekaz "Wiadomości" TVP także w tym przypadku był zmanipulowany, bo w przedstawionej widzom tabelce Polska - ze wskaźnikiem 7,10 zaszczepionych na 100 mieszkańców - nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu - przed Hiszpanią, Niemcami, Włochami czy Francją.

Pominięto jednak kraje szczepiące się szybciej jak Malta czy Dania lub mogące pochwalić się porównywalnymi wynikami (Rumunia). Umieszczenie Polski na pierwszym miejscu rankingu mogło więc sugerować, że nikt w całej Europie nie radzi sobie pod tym względem lepiej od nas.

Źródło: Wirtualna Polska / teleshow.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >