wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Manipulacja "Wiadomości" TVP. W rankingu szczepień pominięto kraje, których wyniki są lepsze niż polskie

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

W poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący postępów w szczepieniach. "Polska w światowej czołówce tempa szczepień na Covid-19" - stwierdziła na początku programu prezenterka TVP. Potem także

  • Wiadomości "TVP" przygotowały materiał dotyczący szczepień

  • W materiale pojawiły się nieścisłości i manipulacje

  • Sugerowano, że Polska znajduje się w światowej czołówce szczepień

  • Pominięto europejskie kraje lepiej radzące sobie ze szczepieniami

Jak relacjonuje Wirtualna Polska, w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP pojawił się materiał dotyczący postępów w szczepieniach i tego, jak sytuacja w Polsce wygląda pod tym względem na tle innych krajów.

Przekłamanie pojawiło się już w zapowiedzi materiału, na samym początku programu. "Polska w światowej czołówce pod względem tempa szczepień na Covid-19" - powiedziała prezenterka TVP Edyta Lewandowska.

W zapowiedzi zamieszczono także wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który chwalił polskich medyków. "Chcę powiedzieć bardzo mocno: polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie pandemii koronawirusa" - mówił prezydent.

W samym materiale mowa była o kolejnej partii szczepionek firmy Pfizer, która właśnie dotarła do Polski oraz o zespołach ratowników medycznych, którzy karetkami dojeżdżać mają do osób obłożnie chorych, aby szczepić je w ich domach.

Następnie przywołano statystyki, zgodnie z którymi od w ramach Narodowego Programu Szczepień udało się dotychczas w Polsce wykonać 2 715 159 szczepień, spośród których 929 965 dotyczyło drugiej dawki szczepionki. Pierwszą dawką szczepionki zaszczepiło się już ponad 1,7 mln osób (dokładnie 1 785 194 osób).

Słupki w "Wiadomościach" TVP

"Polska od wielu dni utrzymuje się w ścisłej europejskiej czołówce pod względem tempa szczepień" - mówił następnie prezenter TVP, podczas gdy widzom ukazała się tabela ze słupkami obrazującymi odsetek zaszczepionych w poszczególnych krajach Europy.

Jak zauważa Wirtualna Polska, tym razem twierdzenie to nie odbiega tak bardzo od prawdy. Umieszczanie Polski w światowej czołówce pod względem tempa szczepień jest przekłamaniem, bo nie znajdujemy się nawet w pierwszej dwudziestce rankingu. Jednak jeśli chodzi o Europę, faktycznie należymy do kilku najszybciej szczepiących się krajów.

Mimo to przekaz "Wiadomości" TVP także w tym przypadku był zmanipulowany, bo w przedstawionej widzom tabelce Polska - ze wskaźnikiem 7,10 zaszczepionych na 100 mieszkańców - nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu - przed Hiszpanią, Niemcami, Włochami czy Francją.

Pominięto jednak kraje szczepiące się szybciej jak Malta czy Dania lub mogące pochwalić się porównywalnymi wynikami (Rumunia). Umieszczenie Polski na pierwszym miejscu rankingu mogło więc sugerować, że nikt w całej Europie nie radzi sobie pod tym względem lepiej od nas.

Źródło: Wirtualna Polska / teleshow.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP Info

  • Oto majątek Jarosława Kaczyńskiego. Jaki dochód i przychody ma polityk?

  • Ujawniono, dlaczego Agustin Egurrola zdecydował się przejść do TVP. Nieoficjalne informacje

Tagi:

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >