wtv.pl
W "Wiadomościach" TVP wystąpili eksperci ekonomiczni związani z PiS.

"Wiadomości" TVP / wiadomosci.tvp.pl [screenshot]

TVP przedstawiło polityków jako bezstronnych ekspertów ds. ekonomii

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wyemitowany przez TVN materiał Superwizjera pt. "Kłamstwo vatowskie" dotyczący działań rządu wymierzonych w mafie vatowskie spotkał się już z krytyczną reakcją premiera Morawieckiego. Temat podjęły także "Wiadomości" TVP, w swojej kry

  • "Kłamstwo vatowskie" sugeruje, że rząd nie radzi sobie z mafiami vatowskimi

  • Reportaż Superwizjera doczekał się surowej krytyki premiera Morawieckiego

  • Tematem zajęły się także "Wiadomości" TVP

  • W roli ekspertów ekonomicznych w materiale TVP wystąpiły osoby związane z PiS

Reportaż Superwizjera zatytułowany "Kłamstwo vatowskie" podejmuje temat rządowej walki z mafiami wyłudzającymi podatek VAT i działań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego, a przede wszystkim zmniejszenie tzw. luki vatowskiej.

Dziennikarze TVN sugerują, że rząd wyolbrzymia swoje sukcesy w tej sferze, bo zwalczanie mafii vatowskich sprowadza się do ścigania tzw. słupów tworzących fikcyjne spółki potrzebne do wyłudzeń pieniędzy, podczas gdy faktyczni sprawcy stojący za przestępczą machiną pozostają bezkarni.

Ponadto rząd chwali się tym, że wykrywa oszustwa i zabezpiecza skradzione pieniądze. Sumy te nie są jednak miarodajne, bo zabezpieczenie skradzionych pieniędzy nie oznacza, że są one do dyspozycji Skarbu Państwa, a państwo ma problem z odzyskiwaniem skradzionego mienia. W latach 2018-2019 Skarb Państwa miał stracić przez oszustów podatkowych niemal 17 mld zł. W tym samym okresie państwu udało się odzyskać... 150 milionów.

Reportaż Superwizjera doczekał się ostrej krytyki ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, który zarzucił dziennikarzom manipulację, sugerując, że wybiórczo posługując się faktami, zafałszowują oni obraz rzeczywistości.

"Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji  TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" - napisał prezes Rady Ministrów na Facebooku.

TVP krytykuje materiał TVN

Teraz reportaż Superwizjera wzięła na swój celownik także TVP. Jak podaje Wirtualna Polska, w "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał dotyczący rosnących wpływów z podatków i rzekomych sukcesów rządu w zwiększaniu ściągalności podatku VAT.

- Mimo pandemii rosną wpływy z VAT-u. W styczniu były o 6 proc. wyższe niż przed rokiem. Dla ekonomistów jest jasne, że to wynik uszczelniania systemu podatkowego - mówiła przywoływana przez Wirtualną Polskę prezenterka  TVP Edyta Lewandowska.

Jak podaje Wirtualna Polska, w dalszej części materiału TVP powoływała się na ekonomistów, którzy oglądając reportaż Superwizjera, "przecierali oczy ze zdumienia". - Główna teza tego materiału jest fałszywa i argumentowana w sposób nierzetelny. Oczywiście tego nie wiem, czy jest to jedynie niewiedza autorów, czy też świadome działanie - mówił prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Manipulacje są oczywiste, ponieważ fakty są inne. Luka VAT została zredukowana 2,5-krotnie - mówił z kolei prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej. Problem w tym, że - jak zauważa Wirtualna Polska, powołując się na ekonomistów i nie wspominając o ich zaangażowaniu politycznym, TVP sugeruje, że są to bezstronni eksperci.

Tymczasem obaj przywołani przez TVP ekonomiści są osobami związanymi z PiS. Jak podaje Wirtualna Polska, prof. Wnorowski startował do Sejmu jako bezpartyjny kandydat z ramienia PiS, a prof. Krysiak był ekspertem ekonomicznym w kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Źródło: Wirtualna Polska / teleshow.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >
TVP w obronie Lewicy

TV

TVP pokazuje pozytywne wobec Lewicy materiały

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP

TV

"Wiadomości" TVP znowu atakują TVN. Tym razem poszło o Obajtka

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Kamerzysta upokorzył osobę niepełnosprawną. Kazali mu m. in. wejść do kontenera na śmieci

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Fala krytyki po "Pytanie na śniadanie". Prowadzący nie mieli maseczek

Czytaj więcej >