TVP przedstawiło polityków jako bezstronnych ekspertów ds. ekonomii
"Kłamstwo vatowskie" sugeruje, że rząd nie radzi sobie z mafiami vatowskimi
Reportaż Superwizjera doczekał się surowej krytyki premiera Morawieckiego
Tematem zajęły się także "Wiadomości" TVP
W roli ekspertów ekonomicznych w materiale TVP wystąpiły osoby związane z PiS
Reportaż Superwizjera zatytułowany "Kłamstwo vatowskie" podejmuje temat rządowej walki z mafiami wyłudzającymi podatek VAT i działań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego, a przede wszystkim zmniejszenie tzw. luki vatowskiej.
Dziennikarze TVN sugerują, że rząd wyolbrzymia swoje sukcesy w tej sferze, bo zwalczanie mafii vatowskich sprowadza się do ścigania tzw. słupów tworzących fikcyjne spółki potrzebne do wyłudzeń pieniędzy, podczas gdy faktyczni sprawcy stojący za przestępczą machiną pozostają bezkarni.
Ponadto rząd chwali się tym, że wykrywa oszustwa i zabezpiecza skradzione pieniądze. Sumy te nie są jednak miarodajne, bo zabezpieczenie skradzionych pieniędzy nie oznacza, że są one do dyspozycji Skarbu Państwa, a państwo ma problem z odzyskiwaniem skradzionego mienia. W latach 2018-2019 Skarb Państwa miał stracić przez oszustów podatkowych niemal 17 mld zł. W tym samym okresie państwu udało się odzyskać... 150 milionów.
"Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" - napisał prezes Rady Ministrów na Facebooku.
TVP krytykuje materiał TVN
Teraz reportaż Superwizjera wzięła na swój celownik także TVP. Jak podaje Wirtualna Polska, w "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał dotyczący rosnących wpływów z podatków i rzekomych sukcesów rządu w zwiększaniu ściągalności podatku VAT.
- Mimo pandemii rosną wpływy z VAT-u. W styczniu były o 6 proc. wyższe niż przed rokiem. Dla ekonomistów jest jasne, że to wynik uszczelniania systemu podatkowego - mówiła przywoływana przez Wirtualną Polskę prezenterka TVP Edyta Lewandowska.
Jak podaje Wirtualna Polska, w dalszej części materiału TVP powoływała się na ekonomistów, którzy oglądając reportaż Superwizjera, "przecierali oczy ze zdumienia". - Główna teza tego materiału jest fałszywa i argumentowana w sposób nierzetelny. Oczywiście tego nie wiem, czy jest to jedynie niewiedza autorów, czy też świadome działanie - mówił prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
- Manipulacje są oczywiste, ponieważ fakty są inne. Luka VAT została zredukowana 2,5-krotnie - mówił z kolei prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej. Problem w tym, że - jak zauważa Wirtualna Polska, powołując się na ekonomistów i nie wspominając o ich zaangażowaniu politycznym, TVP sugeruje, że są to bezstronni eksperci.
Tymczasem obaj przywołani przez TVP ekonomiści są osobami związanymi z PiS. Jak podaje Wirtualna Polska, prof. Wnorowski startował do Sejmu jako bezpartyjny kandydat z ramienia PiS, a prof. Krysiak był ekspertem ekonomicznym w kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Źródło: Wirtualna Polska / teleshow.wp.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Głośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzucony
Ujawniono, dlaczego Agustin Egurrola zdecydował się przejść do TVP. Nieoficjalne informacje