wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Głośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzucony

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Posiłkując się wyrokiem TK w sprawie aborcji, poseł Lewicy złożył wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus z 9 miesięcy, kiedy to jego córka była "dzieckiem poczętym", lecz nienarodzonym. W oficjalnej odpowiedzi został poproszony

  • Zgodnie z wyrokiem TK dziecko nabywa prawa wraz z poczęciem

  • Niektórzy twierdzą, że wobec tego 500 plus na każde dziecko także powinno obowiązywać od chwili poczęcia

  • Poseł Lewicy złożył wniosek o wyrównanie świadczenia za 9 miesięcy

  • Został poproszony o uzupełnienie dokumentacji

Jak podaje Radio ZET, po wyroku TK w sprawie aborcji, w którego uzasadnieniu pojawia się wzmianka, że dziecko nabywa prawa w chwili poczęcia, pojawiły się żartobliwe sugestie, że wobec tego rozszerzony powinien zostać okres obowiązywania świadczeń takich jak 500 plus.

Poseł Lewicy Marek Rutka nie poprzestał jednak na żartach i faktycznie złożył do ZUS-u oraz do urzędu miasta w Gdyni wniosek o przyznanie wyrównania świadczenia 500 plus za 9-miesięczny okres, podczas którego jego córka była "dzieckiem poczętym" choć nienarodzonym.

Chociaż - jak podaje Radio ZET - Rutka traktuje złożenie wniosku jako happening, to jednak ku jego zaskoczeniu wniosek nie został odrzucony. Poseł Lewicy otrzymał oficjalną odpowiedź z urzędu miasta, w której zwrócono mu uwagę na braki formalne we wniosku i poproszono go o uzupełnienie dokumentacji.

Wniosek o wyrównanie 500 plus zostanie złożony ponownie

- Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz. To rzecz jasna taka gra na czas. Urzędnicy po prostu zastanawiają się, co zrobić z takimi wnioskami - mówi przywoływany przez Radio ZET poseł Lewicy.

Jak zwraca uwagę Radio ZET, chociaż postępowanie urzędu miasta, który nie odrzucił wniosku, zaznaczając jedynie, że nie wypełniono go "zgodnie z wymogami ustawy", może dawać nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie, to jednak jest ono mało prawdopodobne.

Powodem jest zapis, zgodnie z którym świadczenie 500 plus zaczyna przysługiwać rodzinie na dane dziecko dopiero wraz z dniem jego narodzin. Tymczasem poseł Lewicy Marek Rutka zaznacza, że w jego akcji nie chodzi o pieniądze, lecz o zwrócenie uwagi na dramat kobiet po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

Rutka podkreśla, że fałszywa jest przesłanka wyroku TK zakazującego przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu - czyli założenie, że początkiem życia człowieka jest chwila poczęcia.

- Nie jest to zgodne z wiedzą medyczną, a z doktryną Kościoła katolickiego. Wskazuję, że jeśli tworzy się jakiekolwiek prawo, to trzeba myśleć o dalekosiężnych skutkach i następstwach danych zapisów - mówił Rutka w wywiadzie dla portalu natemat.pl.

- Chciałem wskazać na inne niż medyczne absurdy uzasadnienia TK Julii Przyłębskiej, które jest sprzeczne z wiedzą medyczną. Artykuł 6. Konstytucji mówi o ochronie życia w Polsce, natomiast słowa nie ma tam, by życie miało być chronione od momentu poczęcia - tłumaczył w rozmowie z portalem natemat.pl poseł Lewicy.

Źródło: Radio ZET

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Głośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzucony

  • Do muzeum Tadeusza Rydzyka trafiły nowe eksponaty

  • Ujawniono, dlaczego Agustin Egurrola zdecydował się przejść do TVP. Nieoficjalne informacje

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >