. Wikimedia Commons, Mueller / MSC, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Wikimedia Commons, Mueller / MSC, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 21 Lutego 2021

Mateusz Morawiecki skomentował. Odpowiada na materiał TVN24. "vatowskie kłamstwo"

W sobotę w TVN24 można było reportaż Superwizjera dotyczący rządowych działań wymierzonych w tzw. mafie vatowskie. Twórcy reportażu sugerują, że rząd wyolbrzymia swoje sukcesy w uszczelnianiu systemu podatkowego, a w latach 2018-2019 odzyskał tylko 150 mln zł, tracąc... 17 mld zł. Na materiał odpowiedział premier Morawiecki, zarzucając twórcom manipulację.

  • Reportaż na antenie TVN24 dotyczył luki VAT i mafii vatowskich
  • Z materiału wynika, że rząd wyolbrzymia swoje sukcesy w uszczelnianiu VAT
  • W latach 2018-2019 Skarb Państwa stracił przez mafie vatowskie 17 mld zł
  • Udało się odzyskać tylko 150 mln zł

Wyemitowany w sobotę przez TVN24 reportaż "Kłamstwo vatowskie" dotyczy rządowych działań wymierzonych w tzw. mafie vatowskie wyłudzającej podatek VAT. W reportażu pojawiają się sugestie, że państwo skupia się na ściganiu tzw. słupów, osób wrobionych i wykorzystywanych przez oszustów do tworzenia fikcyjnych spółek potrzebnych do transakcji.

Tymczasem faktyczni oszuści stojący za całym procederem szybko znikają z pola widzenia organów ścigania. Dodatkowo wykrycie mafii vatowskiej nie wiąże się z odzyskaniem wszystkich skradzionych przez nią pieniędzy

Nawet jeśli dużą część skradzionego podatku VAT da się zabezpieczyć, nie oznacza to, że pieniędzmi tymi może od razu dysponować budżet państwa. Tymczasem tak właśnie twierdzi rząd, przedstawiając uszczelnianie systemu VAT jako sposób na finansowanie swoich sztandarowych programów społecznych.

- Skąd myślicie, że pojawiły się te dziesiątki miliardów złotych na 500 plus, na trzynastą emeryturę, na czternastą emeryturę, na 75 plus, na wyprawkę. To przecież jest właśnie ze zwycięstwa z tymi mafiami - mówił przywoływany przez TVN24 premier Mateusz Morawiecki.

TVN24: 17 mld zł skradziono

Według TVN24 w latach 2018-2019 Skarb Państwa stracił przez mafie vatowskie 17 mld zł, odzyskując tylko 150 mln zł, czyli poniżej 1 procenta utraconej kwoty. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zapowiada jednak wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą skuteczniej odzyskiwać skradzione mienie.

IMGW ogłosiło alerty hydrologiczne lub meteorologiczne dla prawie całego krajuIMGW ogłosiło alerty hydrologiczne lub meteorologiczne dla prawie całego krajuCzytaj dalej

Materiał TVN24 skomentował w mediach społecznościowych prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który zarzucił reporterom Superwizjera kłamstwo. "Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji  TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" - napisał premier na Facebooku.

Następnie Morawiecki przytoczył dane mające wskazywać na sukces jego rządu w walce z mafiami vatowskimi i w uszczelnianiu systemu VAT. Od roku 2015 luka VAT miała się zmniejszyć o około połowę. 

W latach 2016-2019 wpływy z podatku VAT wzrosły według premiera o 47 proc., podobnie zresztą jak wpływy z podatku PIT (46,7 proc.) i CIT (54,7). "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - stwierdza w swoim wpisie Mateusz Morawiecki.

"Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15.5 do ponad 29 mld) – te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane" - tłumaczy prezes Rady Ministrów.

Premier Morawiecki stwierdza także, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego przez rząd Zjednoczonej Prawicy udało się zwiększyć nakłady finansowe na inwestycje publiczne. "Spytajcie w GUS-ie, w Eurostacie, w Komisji Europejskiej, spytajcie w gminach i powiatach – kiedy wykonywano więcej remontów, kiedy inwestowano więcej w drogi, chodniki, oświetlenie, w szpitale i szkoły, w dostęp do Internetu, w czyste powietrze, w polską armię czy polską policję?" - pyta premier, powołując się na ogólnodostępne jego zdaniem dane. Dla porównania przywołuje także sumę 260 mld zł utraconych przez państwo w czasie ośmioletnich rządów Platformy Obywatelskiej, która usiłowała łatać budżet podwyżkami podatku VAT i podniesieniem wieku emerytalnego.

⚠️STOP FAKE NEWS???? Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 20 lutego 2021

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: