wtv.pl > Gospodarka > Emerytalne 500 plus już wkrótce trafi do najbardziej potrzebujących. Trzeba spełnić określone warunki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:00

Emerytalne 500 plus już wkrótce trafi do najbardziej potrzebujących. Trzeba spełnić określone warunki

emerytura
Pixabay/beejees - zdjęcie ilustracyjne

Emerytalne 500 plus niedługo wpadnie do kieszeni pierwszych seniorów. Żeby tak się stało, trzeba jednak uzupełnić wniosek i spełnić kilka wymagań - przede wszystkim związanych z progiem dochodowym.

Miesięczne dochody i stan zdrowia będą głównymi kryteriami dla nadchodzącego dodatku.

500 plus dla emerytów. Nie wszyscy je dostaną

Nowy dodatek zapowiadany był już kilka miesięcy temu. O świadczenie mogą ubiegać się jednak tylko niektórzy emeryci i renciści.

Pierwszym warunkiem jest ukończenie 75. roku życia i przyjmowanie świadczenia pielęgnacyjnego lub bycie niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Drugi warunek dotyczy finansów. Senior nie może przekroczyć progu dochodowego 1727,08 zł brutto. Każdy, kto będzie miał więcej lub właśnie tyle, nie otrzyma już świadczenia w pełnej wysokości.

Pojawia się jednak zasada znana z innych świadczeń, która bardzo pomogła wielu emerytom na przestrzeni ostatnich lat, czyli "złotówka za złotówkę". Za każde przekroczenie progu o złotówkę, o złotówkę zostanie również obniżone przyznawane świadczenie. Tak do 500 zł brutto przekroczenia progu.

Należy jednak wskazać, że do wskazanej kwoty nie wliczają się renta i zasiłek pielęgnacyjny.

Co należy złożyć?

Jakie papiery należy złożyć w ZUS, by otrzymać nowe świadczenie? Przede wszystkim dokumentację medyczną, jak również taką, która pozwoli w rozpatrzeniu wniosku, np. dokumentację z miejsca rehabilitacji.

Ponadto istotne jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Pixabay/beejees - zdjęcie ilustracyjne

Tagi: Emerytura