Teleporada. pixy.orgŹródło: pixy.org
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Lutego 2021

Od 1 marca zmiany w teleporadach. Część pacjentów powróci do przychodni

Od 1 marca teleporada nie będzie obowiązywać najmłodszych i najstarszych. Najnowsze postanowienia zostały wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Uwzględniono wyjątek, jakim jest wystawianie recepty celem kontynuacji leczenia.

- Nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci - skomentował nową decyzję dotyczącą kontaktów z lekarzami minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.

Chodzi konkretnie o dzieci do 6. roku życia oraz emerytów powyżej 65. roku życia. Należy zaznaczyć, że dotyczy to głównie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ponieważ specjalistyczne ośrodki prowadzą pracę stacjonarną przez wzgląd na specyfikę wykonywanego zawodu. 

Od 1 marca teleporada zostanie zniesiona dla dwóch grup

Teleporady zostały wdrożone wraz z wybuchem kryzysu epidemicznego w Polsce. Transmisja zakażeń w środowisku medycznym mogłaby doprowadzić do paraliżu systemu ochrony zdrowia. Niestety, konsultacje za pośrednictwem telefonu przysparzały wiele problemów. Lekarz, nie mogąc obejrzeć pacjenta, mógł popełnić błąd przy wystawianiu diagnozy. Sytuacja szczególnie uderzała w dzieci i seniorów. Problemy w komunikacji powodowały, że emeryci rezygnowali ze zgłaszania się po pomoc.

Osobiste konsultacje w Podstawowej Opiece Zdrowotnej będą odbywały się w zasadach reżimu sanitarnego. Niezbędne będzie zasłanianie ust oraz nosa, wcześniejsze umówienie się na wizytę, a także zachowanie odpowiedniego odstępu wraz z dezynfekcją rąk.

Adam Niedzielski w TVP: We wtorek lub w środę nowe decyzje ws. obostrzeńAdam Niedzielski w TVP: We wtorek lub w środę nowe decyzje ws. obostrzeńCzytaj dalej

Teleporady będą wciąż odbywać się w przypadku, gdy konieczne będzie wystawienie kolejnej recepty dla najmłodszego pacjenta lub seniora. Kontynuacja leczenia nie wymaga przeprowadzenia badań czy kontaktu fizycznego, co pozwala na kontynuowanie współpracy na linii pacjent-lekarz w formie telefonicznej.

- Nie zawsze teleporada zastąpi bezpośredni wywiad, bezpośrednią rozmowę i badanie przez lekarza. Poza tym były też sygnały, że są trudności z uzyskaniem teleporad. Owszem one były udzielane, ale nie natychmiast, ale po na przykład pięciu dniach czy nawet tygodniu - komentowała w rozmowie z Telewizją Polską rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na zdalne konsultacje wciąż umawiać muszą osoby w wieku od 6 do 65 lat. Należy jednak zaznaczyć, że przychodnie wciąż są otwarte, co umożliwia każdemu pacjentowi zgłoszenie się po niezbędną pomoc lekarską w ciężkich przypadkach. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV]

-