Od 1 marca zmiany w teleporadach. Część pacjentów powróci do przychodni
- Nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci - skomentował nową decyzję dotyczącą kontaktów z lekarzami minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.
Chodzi konkretnie o dzieci do 6. roku życia oraz emerytów powyżej 65. roku życia. Należy zaznaczyć, że dotyczy to głównie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ponieważ specjalistyczne ośrodki prowadzą pracę stacjonarną przez wzgląd na specyfikę wykonywanego zawodu.
Od 1 marca teleporada zostanie zniesiona dla dwóch grup
Teleporady zostały wdrożone wraz z wybuchem kryzysu epidemicznego w Polsce. Transmisja zakażeń w środowisku medycznym mogłaby doprowadzić do paraliżu systemu ochrony zdrowia. Niestety, konsultacje za pośrednictwem telefonu przysparzały wiele problemów. Lekarz, nie mogąc obejrzeć pacjenta, mógł popełnić błąd przy wystawianiu diagnozy. Sytuacja szczególnie uderzała w dzieci i seniorów. Problemy w komunikacji powodowały, że emeryci rezygnowali ze zgłaszania się po pomoc.
Osobiste konsultacje w Podstawowej Opiece Zdrowotnej będą odbywały się w zasadach reżimu sanitarnego. Niezbędne będzie zasłanianie ust oraz nosa, wcześniejsze umówienie się na wizytę, a także zachowanie odpowiedniego odstępu wraz z dezynfekcją rąk.
Teleporady będą wciąż odbywać się w przypadku, gdy konieczne będzie wystawienie kolejnej recepty dla najmłodszego pacjenta lub seniora. Kontynuacja leczenia nie wymaga przeprowadzenia badań czy kontaktu fizycznego, co pozwala na kontynuowanie współpracy na linii pacjent-lekarz w formie telefonicznej.
- Nie zawsze teleporada zastąpi bezpośredni wywiad, bezpośrednią rozmowę i badanie przez lekarza. Poza tym były też sygnały, że są trudności z uzyskaniem teleporad. Owszem one były udzielane, ale nie natychmiast, ale po na przykład pięciu dniach czy nawet tygodniu - komentowała w rozmowie z Telewizją Polską rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na zdalne konsultacje wciąż umawiać muszą osoby w wieku od 6 do 65 lat. Należy jednak zaznaczyć, że przychodnie wciąż są otwarte, co umożliwia każdemu pacjentowi zgłoszenie się po niezbędną pomoc lekarską w ciężkich przypadkach.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Trwały modlitwy za ofiary pedofilii. Abp Dzięga: Nikt nie jest bez grzechu
Dlaczego ludzie boją się osób nieheteronormatywnych? Staszewski: TVP i TVN zrobiły swoje
Źródło: [GOV]
-