wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Od 1 marca zmiany w teleporadach. Część pacjentów powróci do przychodni

21 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Od 1 marca teleporada nie będzie obowiązywać najmłodszych i najstarszych. Najnowsze postanowienia zostały wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Uwzględniono wyjątek, jakim jest wystawianie recepty celem kontynuacji leczenia.

- Nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci - skomentował nową decyzję dotyczącą kontaktów z lekarzami minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.

Chodzi konkretnie o dzieci do 6. roku życia oraz emerytów powyżej 65. roku życia. Należy zaznaczyć, że dotyczy to głównie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ponieważ specjalistyczne ośrodki prowadzą pracę stacjonarną przez wzgląd na specyfikę wykonywanego zawodu. 

Od 1 marca teleporada zostanie zniesiona dla dwóch grup

Teleporady zostały wdrożone wraz z wybuchem kryzysu epidemicznego w Polsce. Transmisja zakażeń w środowisku medycznym mogłaby doprowadzić do paraliżu systemu ochrony zdrowia. Niestety, konsultacje za pośrednictwem telefonu przysparzały wiele problemów. Lekarz, nie mogąc obejrzeć pacjenta, mógł popełnić błąd przy wystawianiu diagnozy. Sytuacja szczególnie uderzała w dzieci i seniorów. Problemy w komunikacji powodowały, że emeryci rezygnowali ze zgłaszania się po pomoc.

Osobiste konsultacje w Podstawowej Opiece Zdrowotnej będą odbywały się w zasadach reżimu sanitarnego. Niezbędne będzie zasłanianie ust oraz nosa, wcześniejsze umówienie się na wizytę, a także zachowanie odpowiedniego odstępu wraz z dezynfekcją rąk.

Teleporady będą wciąż odbywać się w przypadku, gdy konieczne będzie wystawienie kolejnej recepty dla najmłodszego pacjenta lub seniora. Kontynuacja leczenia nie wymaga przeprowadzenia badań czy kontaktu fizycznego, co pozwala na kontynuowanie współpracy na linii pacjent-lekarz w formie telefonicznej.

- Nie zawsze teleporada zastąpi bezpośredni wywiad, bezpośrednią rozmowę i badanie przez lekarza. Poza tym były też sygnały, że są trudności z uzyskaniem teleporad. Owszem one były udzielane, ale nie natychmiast, ale po na przykład pięciu dniach czy nawet tygodniu - komentowała w rozmowie z Telewizją Polską rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na zdalne konsultacje wciąż umawiać muszą osoby w wieku od 6 do 65 lat. Należy jednak zaznaczyć, że przychodnie wciąż są otwarte, co umożliwia każdemu pacjentowi zgłoszenie się po niezbędną pomoc lekarską w ciężkich przypadkach. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV]

-

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >