wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dlaczego ludzie boją się osób nieheteronormatywnych? Staszewski: TVP i TVN zrobiły swoje

21 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Bart Staszewski skomentował kwestię niechęci do osób nieheteronormatywnych. – Wynika to z utrwalonego obrazu, że są to jakieś dziwolągi – wskazuje aktywista doceniony przez amerykański magazyn "Time". W jego opinii niemałą r

Bart Staszewski jako jedyny Polak pojawił się na tegorocznej liście amerykańskiego „Time'a”. Magazyn opracował listę stu osób, które w opinii redakcji przyczyniają się do zmiany świata na lepsze.

W tym roku wyróżniono również aktywistę LBGT, zaznaczając, że podczas gry w Polsce prawa osób nieheteronormatywnych są atakowane, Staszewski stał się twarzą swoistego ruchu oporu, wskazuje vogue.pl.

W rozmowie z redaktor naczelną WTV Michaliną Koblą aktywista opowiedział o wpływie polityków, mediów, a także Kościoła katolickiego na szerzenie zjawiska homofobii w naszym kraju.

Bart Staszewski: Media zrobiły swoje

Pytany, dlaczego ludzie boją się osób nieheteronormatywnych, Staszewski odpowiada, że problem ten należy rozłożyć na polityków i „zwykłych ludzi”.

Jeżeli chodzi o zwykłych ludzi, wynika to z utrwalonego obrazu, że są to jakieś dziwolągi – zauważa w rozmowie z naszą redakcją. Dodaje przy tym, że kwestia adopcji dzieci wywołuje tu szczególne emocje. – No bo jak dwóch facetów będzie wychowywało dziecko.

Zaznacza, że rolę w utrwalaniu szkodliwych stereotypów odgrywają również media. Co więcej, jak wskazuje, nie chodzi wyłącznie o Telewizję Polską, w której straszenie tzw. ideologią LGBT jest dość powszechne. Zauważa, że swego czasu cegiełkę dorzucił też TVN.

Takie obrazy freudowsko się ludziom pojawiają, kiedy o tym myślą – dodaje.

Staszewski zaznacza, że istotnym aspektem jest również stereotypowa, określona niejako odgórnie rola mężczyzny oraz powiązana z przyjętym stylem życia kwestia ego, na którym nierzadko buduje on całą rzeczywistość.

To jest ego na bardzo wątłych nogach. Gdy pojawia się drugi samiec alfa, który wygląda jak my, a okazuje się gejem, to zagraża mojej seksualności, rzeczom, które zepchnąłem na bok, jak biseksualizm – ocenia.

Źródła problemu dopatruje się ponadto w edukacji, a w zasadzie jej braku, zwracając uwagę, że w innych krajach europejskich, jak choćby w Szwecji, młodzi ludzie często definiują się jako biseksualni, a orientacja kształtuje się w nich na późniejszym etapie. – W Polsce tego nie ma – zauważa.

Całość rozmowy odnaleźć można poniżej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >