wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rozporządzenie ws. ograniczenia teleporad już w Dzienniku Ustaw

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Adam Niedzielski zdecydował się na wprowadzenie sporych zmian w zasadach teleporady. Minister zdrowia wydał rozporządzenie, które opublikowane zostało już w Dzienniku Ustaw. Część pacjentów badana będzie przez lekarzy stacjonarnie i to właśn

  • Adam Niedzielski oficjalnie potwierdził, że w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające zmiany do zasad teleporad

  • Szef resortu zdecydował m.in., że dzieci do 6. roku życia będą badane przez lekarzy stacjonarnie

  • Dodatkowo z teleporad zwolnieni zostali również pacjenci przewlekle chorzy

Na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zmianie ulegają zasady udzielania teleporad. Czy szef resortu postanowił odpowiedzieć na krytyczne głosy płynące od Polek i Polaków korzystających z tej formy pomocy lekarskiej?

Już w czasie wcześniejszych konferencji Adam Niedzielski wskazywał, że teleporada bywa nadużywana ze strony lekarzy. Zdecydował się na znaczące zmiany dotyczące tego, kto zostaje wykluczony z tej formy kontaktu z lekarzami POZ.

Adam Niedzielski zmienia warunki teleporady

8 marca opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące regulacji teleporad, w życie wejdzie ono natomiast za 7 dni. Niektórzy pacjenci zostają wykluczeni ze zdalnego kontaktu z POZ i lekarze zobowiązani zostali do przyjmowania ich stacjonarnie.

- Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Całość rozporządzenia opublikowana została już w Dzienniku Ustaw. Część pacjentów z racji na ich stan chorobowy oraz szansę na błędną diagnozę, będzie mogła bez obaw o odesłanie stawiać się w lokalnych przychodniach.

Wcześniej szef resortu zdrowia podkreślał, że dla przykładu w momencie zdalnego diagnozowania dzieci może pojawić się wiele błędów. Teleporada bowiem nie pozwalała na dokładne zreflektowanie objawów opisywanych (bądź nie) przez dzieci. Dzięki wprowadzonym zmianom sytuacje te mają zostać ograniczone do minimum.

- Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku do szóstego roku życia, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy, co sprawia, że zachodzi konieczność badania na miejscu - przekazywał w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Zmiany w teleporadach zapowiedziane zostały jeszcze przed weekendem

W piątek w czasie konferencji, gdzie informowano o zmianach w obostrzeniach oraz objęciu bardziej restrykcyjnymi przepisami województwa pomorskiego, Adam Niedzielski sporą część czasu przeznaczył właśnie na poinformowanie, że teleporady ulegną zmianie.

- [...] teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym - przekazywał przed weekendem szef resortu zdrowia.

Dodatkowo Adam Niedzielski podkreślał, że w momencie, gdy dolegliwość odczuwana jest przez pacjenta po raz pierwszy, to nie ulega wątpliwości, iż "wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą".

Minister odsyła do Dziennika Ustaw

We wpisie na Twitterze Adam Niedzielski zawarł link wprost do rozporządzenia. Podkreślono w nim, że zmiany w działaniu teleporady wchodzą w życie po 7 dniach od opublikowania rozporządzenia, zatem pacjenci będą mogli się na nie powoływać od 15 marca 2021 r.

Źródło: Twitter.com @a_niedzielski / RMF FM / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >