wtv.pl > Polska > Rozporządzenie ws. ograniczenia teleporad już w Dzienniku Ustaw
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:22

Rozporządzenie ws. ograniczenia teleporad już w Dzienniku Ustaw

wtv
WTV.pl
  • Adam Niedzielski oficjalnie potwierdził, że w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające zmiany do zasad teleporad

  • Szef resortu zdecydował m.in., że dzieci do 6. roku życia będą badane przez lekarzy stacjonarnie

  • Dodatkowo z teleporad zwolnieni zostali również pacjenci przewlekle chorzy

Na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zmianie ulegają zasady udzielania teleporad. Czy szef resortu postanowił odpowiedzieć na krytyczne głosy płynące od Polek i Polaków korzystających z tej formy pomocy lekarskiej?

Już w czasie wcześniejszych konferencji Adam Niedzielski wskazywał, że teleporada bywa nadużywana ze strony lekarzy. Zdecydował się na znaczące zmiany dotyczące tego, kto zostaje wykluczony z tej formy kontaktu z lekarzami POZ.

Adam Niedzielski zmienia warunki teleporady

8 marca opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące regulacji teleporad, w życie wejdzie ono natomiast za 7 dni. Niektórzy pacjenci zostają wykluczeni ze zdalnego kontaktu z POZ i lekarze zobowiązani zostali do przyjmowania ich stacjonarnie.

- Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Całość rozporządzenia opublikowana została już w Dzienniku Ustaw. Część pacjentów z racji na ich stan chorobowy oraz szansę na błędną diagnozę, będzie mogła bez obaw o odesłanie stawiać się w lokalnych przychodniach.

Wcześniej szef resortu zdrowia podkreślał, że dla przykładu w momencie zdalnego diagnozowania dzieci może pojawić się wiele błędów. Teleporada bowiem nie pozwalała na dokładne zreflektowanie objawów opisywanych (bądź nie) przez dzieci. Dzięki wprowadzonym zmianom sytuacje te mają zostać ograniczone do minimum.

- Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku do szóstego roku życia, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy, co sprawia, że zachodzi konieczność badania na miejscu - przekazywał w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Zmiany w teleporadach zapowiedziane zostały jeszcze przed weekendem

W piątek w czasie konferencji, gdzie informowano o zmianach w obostrzeniach oraz objęciu bardziej restrykcyjnymi przepisami województwa pomorskiego, Adam Niedzielski sporą część czasu przeznaczył właśnie na poinformowanie, że teleporady ulegną zmianie.

- [...] teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym - przekazywał przed weekendem szef resortu zdrowia.

Dodatkowo Adam Niedzielski podkreślał, że w momencie, gdy dolegliwość odczuwana jest przez pacjenta po raz pierwszy, to nie ulega wątpliwości, iż "wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą".

Minister odsyła do Dziennika Ustaw

We wpisie na Twitterze Adam Niedzielski zawarł link wprost do rozporządzenia. Podkreślono w nim, że zmiany w działaniu teleporady wchodzą w życie po 7 dniach od opublikowania rozporządzenia, zatem pacjenci będą mogli się na nie powoływać od 15 marca 2021 r.

Źródło: Twitter.com @a_niedzielski / RMF FM / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane