wtv.pl > Polityka > Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:12

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W warszawskiej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli najważniejsi politycy partii. Pojawili się m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. “Fakt” ustalił, że tematem rozmów mogła być umowa koalicyjna z Partią Republikańską Adama Bielana. W dalszym ciągu toczy się bowiem walka o stanowisko ministra sportu.

Kaczyński i spółka w nowej koalicji?

W piątek 1 października reporterzy “Faktu” przyłapali na ul. Nowogrodzkiej polityków PiS. W warszawskiej siedzibie partii stawili się m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MON Mariusz Błaszczak. minister aktywów państwowych Jacek Sasin czy szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Z ustaleń dziennika wynika, że spotkanie dotyczyło ewentualnej, nowej koalicji. Od początku września toczą się bowiem rozmowy na temat współpracy z Partią Republikańską Adama Bielana.

Do ugrupowania należą politycy, którzy w lutym 2021 r. opuścili Porozumienie Jarosława Gowina. Wśród nich są m.in. Kamil Bortniczuk, Mieczysław Baszko i Jacek Żalek.

Kto będzie ministrem sportu? Jest jeden, główny kandydat

W jaki sposób Jarosław Kaczyński chce przekonać Adama Bielana do współpracy? Nieoficjalne doniesienia wskazują, że przedmiotem piątkowej dyskusji miało być stanowisko ministra sportu.

Wcześniej pojawiły się pogłoski, jakoby to Anna Krupka miała objąć tę posadę. Posłanka PiS była wiceministrem sportu w latach 2019-2021 i została przeniesiona do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jednak w związku z pojawieniem się na horyzoncie nowego koalicyjnego kandydata, partia może być zmuszona wręczyć tekę ministra politykowi z innego ugrupowania. Największe szansę na objęcie sterów nad reaktywowanym Ministerstwem Sportu ma Kamil Bortniczuk.

Kim jest Kamil Bortniczuk?

Poseł pochodzi z Głuchołaz (woj. opolskie). Sprawował funkcję radnego przez dwie kadencje i dwukrotnie kandydował na burmistrza miasta.

Na początku był członkiem PiS i Polska Jest Najważniejsza. W 2013 r. związał się ze środowiskiem Jarosława Gowina. Jego kariera nabrała tempa po wygranych wyborach w 2015 r.

Między 2018 r. 2020 r. Bortniczuk był rzecznikiem prasowym Porozumienia. W latach 2019-2020 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i Polityki Regionalnej.

Wszystko zmieniło się na początku tego roku, kiedy wybuchł konflikt między Adamem Bielanem a Jarosławem Gowinem. Bortniczuk został wykluczony z Porozumienia, a w czerwcu 2021 r. stał się jednym z liderów Partii Republikańskiej. 

Poseł słynie z bezkompromisowych wypowiedzi. Jedne z najbardziej pamiętnych słów dotyczyły kary dożywotniego więzienia dla kobiet, które zdecydowały się przerwać niechcianą ciążę.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: