wtv.pl > Polityka > Tadeusz Rydzyk ponownie stanie przed sądem. Znamy termin rozprawy
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:59

Tadeusz Rydzyk ponownie stanie przed sądem. Znamy termin rozprawy

Tadeusz Rydzyk
Jan BIELECKI/East News

Już 12 sierpnia rusza proces Tadeusza Rydzyka. Zeznawać będzie dwóch pracowników Lux Veritatis. Czy podwładni redemptorysty zdradzą długo skrywane tajemnice dotyczące wydatkowania środków z publicznych pieniędzy?

Wbrew działaniom prokuratury i samego Tadeusza Rydzyka, sąd nie dopuścił do zdjęcia sprawy z wokandy. Wiele wskazuje na to, że proces Lux Veritatis może zakończyć się już w najbliższych tygodniach.

Po zakończeniu ostatniej rozprawy - 30 czerwca - wyznaczono kolejny termin spotkania. Już 12 sierpnia Watchdog Polska i Lux Veritatis spotkają się w sądzie.

Już 12 sierpnia rusza proces Tadeusza Rydzyka

Zaplanowano przesłuchanie prezesa sieci obywatelskiej oraz dwóch pracowników fundacji Tadeusza Rydzyka. Wiele wskazuje na to, że świadkowie mogą dążyć do przerzucenia winy na księgową kapłana.

ojciec Janusz Król wraz z Rydzykiem podczas ostatniego posiedzenia podkreślali, że rozpatrywanie wniosków o dostęp do informacji publicznej, stanowi kompetencje właśnie Lidii Kochanowicz-Mańk.

Redemptoryści podkreślali, że do ich obowiązków nie należy rozpatrywanie wniosków o informację publiczną, to kompetencja Lidii Kochanowicz-Mańk – członkini zarządu, która zajmuje się sprawami finansowymi i urzędowym

Równolegle członkini zarządu miała zeznać, że przedstawiła aktywistom Watchdog Polska wszelkie wymagane dokumenty. - Fundacja odpowiedziała jedynie na część naszego wniosku, a i to z naruszeniem terminów ustawowych, co potwierdził sąd administracyjny - komentowali autorzy pozwu.

Dalsza część artykułu pod wideo.

Tadeusz Rydzyk vs. Lux Veritatis - o co chodzi?

W 2016 roku Watchdog Polska skierował do Lux Veritatis wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Działacze na rzecz jawności chcieli dowiedzieć się o przedsięwzięcia Tadeusza Rydzyka, od 2008 roku, w których wykorzystywano środki publiczne.

Wniesiono także o przedstawienie wykazu wydatków środków publicznych z 2016 roku. Mowa o celach, kwotach, datach i kontrahentach.

Fundacja odpowiedziała jedynie na pierwszą część wniosku. Działania katolickiej organizacji doprowadziły do wejścia na drogę prawną. Po wykorzystaniu wszystkich możliwych działań, Watchdog złożył subsydiarny akt oskarżenia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: Jan BIELECKI/East News

Powiązane