wtv.pl
Tadeusz Rydzyk obchodzi urodziny

East News/Marcin Smulczynski

Tadeusz Rydzyk obchodzi dziś 76. urodziny

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk to niewątpliwie jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób życia publicznego w Polsce. Toruński redemptorysta stał się niezwykle wpływową i znaczącą zarówno dla polskiej polityki, jak i Kościoła katolickiego postacią.

Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam. Prezes fundacji Lux Veritatis i inicjator powstania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Tadeusz Rydzyk obchodzi dziś 76. urodziny.

Fenomen Tadeusza Rydzyka

Dla jednych największy antagonista polskiego życia publicznego, przez innych wielbiony jako patriota i człowiek, któremu na sercu leży dobro polskiego Kościoła katolickiego. Obok Tadeusza Rydzyka zdecydowanie nie da się przejść obojętnie.

Nic dziwnego - przez 30 lat swojej działalności w polskich mediach zdołał zaskarbić sobie zarówno wiernych przyjaciół, jak i zaciekłych wrogów. Do historii Rydzyk przejdzie z pewnością jako osoba wysoce niejednoznaczna.

Wpadka Andrzeja Dudy

Internauci wytknęli Andrzejowi Dudzie wpadkę we wpisie na Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Przyszły toruński redemptorysta urodził się dokładnie 76 lat temu, w 1945 r. w Olkuszu jako, jak podają media, nieślubne dziecko Stanisławy Rydzyk i Bronisława Kordaszewskiego. Nazwisko odziedziczył po zmarłym w 1941 r. mężu swojej matki.

Po decyzji o zostaniu kapłanem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, a swoją edukację uzupełnił o studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Kariera dyrektora Radia Maryja

Święcenia kapłańskie Tadeusz Rydzyk przyjął w 1971 r. Po kilkunastoletniej pracy nad edukacją młodego pokolenia, zdecydował się na podróże po Europie. Pod koniec lat 80. wyjechał do Włoch, a następnie do RFN. To właśnie tam zdobył wiedzę na temat funkcjonowania katolickich mediów.

Zdobyte doświadczenie postanowił przekuć w swoje własne dzieło. Po powrocie do Polski, w 1991 r. założył rozgłośnię Radio Maryja, rozwijaną na przestrzeni lat i zdobywającą coraz szersze grono słuchaczy w Polsce.

Na antenie nie brakowało katolickich audycji oraz transmisji z nabożeństw i prowadzonych na żywo modlitw, do których słuchacze mogli dołączyć w trakcie emisji, dzwoniąc pod wskazany numer telefonu. Rydzyk nie stronił również nigdy od komentarzy polityczno-społecznych.

Sukces Radia Maryja doprowadził do rozszerzenia planów Tadeusza Rydzyka. W 2003 r. po raz pierwszy polscy widzowie mogli cieszyć się programami emitowanymi w "telewizyjnej wersji" Radia Maryja - TV Trwam.

Współczesność

Dziś Tadeusz Rydzyk ma za sobą kolejne, zrealizowane z ogromnym sukcesem, projekty. Powołał do życia swoją własną uczelnię - Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu; stanął także na czele zarządu fundacji Lux Veritatis.

O ostatniej z wymienionych inicjatyw zrobiło się głośno szczególnie w ostatnim czasie. Tadeusz Rydzyk stanął bowiem przed sądem po tym, jak organizacja Watchdog Polska oskarżyła go o zatajenie informacji dotyczących dotacji rządowych z lat 2008-2016. Sprawa jest w toku.

Choć oceniany bywa różnie i niezaprzeczalnie nie stroni od budzących kontrowersje wypowiedzi, dziś trudno wyobrazić sobie polskie życie publiczne bez toruńskiego redemptorysty.

Dzisiejszy jubilat jest z pewnością postacią mającą ogromny wpływ na postrzeganie Kościoła katolickiego w Polsce. To również bez wątpienia jeden z najbarwniejszych potentatów medialnych w kraju.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

  • Monika Richardson płaciła alimenty na dzieci Zamachowskiego

  • Były szef GIS-u uważa, że niezaszczepieni przyczynią się do kolejnej fali koronawirusa

Źródło: Wikipedia.org, Fakt.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >