wtv.pl > Polska > Rydzyk i Głódź bogatsi od papieża? Zaskakujące doniesienia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:55

Rydzyk i Głódź bogatsi od papieża? Zaskakujące doniesienia

Wielkie pieniądze w polskim kościele: Tadeusz Rydzyk i Sławoj Głódź bogatsi od papieża
TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News, ALEX MARCINOWSKI/East News

Emerytury polskich członków Kościoła katolickiego mogą onieśmielać. Nawet papież Benedykt XVI może być zazdrosny, widząc, ile pieniędzy otrzymują polscy duchowni. Na zasobność sakiewki narzekać nie może ani Tadeusz Rydzyk, ani abp Sławoj Głódź.

Papież Benedykt XVI, była już głowa Kościoła katolickiego na całym świecie, otrzymuje około 2,5 tys. euro emerytury. Okazuje się, że więcej trafiać może na konto między innymi abp. Sławoja Głódzia.

Trudno uwierzyć, że polski Kościół jest bogatszy niż światowe struktury instytucji religijnej. Nie przeszkadza to jednak w przyznawaniu wysokich emerytur. Pieniądze, o których w tym przypadku mowa, przyprawiają o zawrót głowy.

Abp Głódź dostaje emeryturę większą od papieża?

Doniesienia Super Expressu na temat emerytur w polskim kościele wbijają w fotel. Emerytowany arcybiskup, który spełnia się obecnie w roli sołtysa wsi na Podlasiu, Sławoj Głódź, może być w grupie najbardziej zadowolonych z jesieni życia seniorów.

Dlaczego? Z racji, iż - już teraz samorządowiec - był w przeszłości kapelanem Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, że Sławoj Głódź może comiesięcznie otrzymywać emeryturę w wysokości nawet 18 tys. złotych.

Nawet przy emeryturze Josepha Ratzingera, czyli Benedykta XVI, pieniądze te robią wrażenie. Hierarcha Kościoła katolickiego na całym świecie otrzymywać ma około 11,3 tys. złotych, czyli około 2,5 tys. euro emerytury.

To jednak nie koniec bogactw w szeregach polskiego duchowieństwa. I w tym przypadku nie mówimy tylko o emeryturze, ale o samym biznesie rozkręconym przez Tadeusza Rydzyka.

Lux Veritatis, Radio Maryja, Telewizja Trwam, muzeum i uczelnia wyższa

Pewne jest, że zmysłu do robienia interesów Tadeuszowi Rydzykowi nie można odmówić. Redemptorysta z Torunia niemal każdy swój projekt zamienia w prawdziwą żyłę złota.

Emerytura o. Tadeusza Rydzyka nie jest oficjalnie znana, ale nic nie wskazuje, by zakonnik planował zawiesić swoją aktywność zawodową i udać się na odpoczynek.

Lux Veritatis w ostatnim sprawozdaniu poinformowała, że majątek wyceniony jest na niemal 100 milionów złotych. Same nieruchomości to aż 60 milionów z całej kwoty. To nie koniec ambitnych planów katolickiej fundacji. 90 milionów ma zostać wydane na zakup eksponatów muzealnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Mniej medialni księża również nie mogą narzekać

ZUS wypłaca emeryturę nie tylko szarym Kowalskim, ale również szarym księżom, którym do medialności Tadeusza Rydzyka daleko. Ile trafia miesięcznie na konto księdza emeryta?

Zwykły polski senior otrzymuje od ZUS-u około 2,5 tys. złotych. Na konto biskupa w stanie spoczynku trafia nawet 10 tys. złotych. Proboszcz po zakończeniu swoich duszpasterskich obowiązków co miesiąc dostaje około 5 tys. złotych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: se.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News, ALEX MARCINOWSKI/East News

Powiązane