wtv.pl
Wielkie pieniądze w polskim kościele: Tadeusz Rydzyk i Sławoj Głódź bogatsi od papieża

TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News, ALEX MARCINOWSKI/East News

Rydzyk i Głódź bogatsi od papieża? Zaskakujące doniesienia

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Emerytury polskich członków Kościoła katolickiego mogą onieśmielać. Nawet papież Benedykt XVI może być zazdrosny, widząc, ile pieniędzy otrzymują polscy duchowni. Na zasobność sakiewki narzekać nie może ani Tadeusz Rydzyk, ani abp Sławoj Głódź.

Papież Benedykt XVI, była już głowa Kościoła katolickiego na całym świecie, otrzymuje około 2,5 tys. euro emerytury. Okazuje się, że więcej trafiać może na konto między innymi abp. Sławoja Głódzia.

Trudno uwierzyć, że polski Kościół jest bogatszy niż światowe struktury instytucji religijnej. Nie przeszkadza to jednak w przyznawaniu wysokich emerytur. Pieniądze, o których w tym przypadku mowa, przyprawiają o zawrót głowy.

Abp Głódź dostaje emeryturę większą od papieża?

Doniesienia Super Expressu na temat emerytur w polskim kościele wbijają w fotel. Emerytowany arcybiskup, który spełnia się obecnie w roli sołtysa wsi na Podlasiu, Sławoj Głódź, może być w grupie najbardziej zadowolonych z jesieni życia seniorów.

Dlaczego? Z racji, iż - już teraz samorządowiec - był w przeszłości kapelanem Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, że Sławoj Głódź może comiesięcznie otrzymywać emeryturę w wysokości nawet 18 tys. złotych.

Stanowcza decyzja Agaty Dudy z początków prezydentury męża

Agata Duda świadomie zrezygnowała z obecności medialnej. "Stopień manipulacji jest tak ogromny, że ja się na to nie godzę"

CZYTAJ DALEJ

Nawet przy emeryturze Josepha Ratzingera, czyli Benedykta XVI, pieniądze te robią wrażenie. Hierarcha Kościoła katolickiego na całym świecie otrzymywać ma około 11,3 tys. złotych, czyli około 2,5 tys. euro emerytury.

To jednak nie koniec bogactw w szeregach polskiego duchowieństwa. I w tym przypadku nie mówimy tylko o emeryturze, ale o samym biznesie rozkręconym przez Tadeusza Rydzyka.

Lux Veritatis, Radio Maryja, Telewizja Trwam, muzeum i uczelnia wyższa

Pewne jest, że zmysłu do robienia interesów Tadeuszowi Rydzykowi nie można odmówić. Redemptorysta z Torunia niemal każdy swój projekt zamienia w prawdziwą żyłę złota.

Emerytura o. Tadeusza Rydzyka nie jest oficjalnie znana, ale nic nie wskazuje, by zakonnik planował zawiesić swoją aktywność zawodową i udać się na odpoczynek.

Lux Veritatis w ostatnim sprawozdaniu poinformowała, że majątek wyceniony jest na niemal 100 milionów złotych. Same nieruchomości to aż 60 milionów z całej kwoty. To nie koniec ambitnych planów katolickiej fundacji. 90 milionów ma zostać wydane na zakup eksponatów muzealnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Mniej medialni księża również nie mogą narzekać

ZUS wypłaca emeryturę nie tylko szarym Kowalskim, ale również szarym księżom, którym do medialności Tadeusza Rydzyka daleko. Ile trafia miesięcznie na konto księdza emeryta?

Zwykły polski senior otrzymuje od ZUS-u około 2,5 tys. złotych. Na konto biskupa w stanie spoczynku trafia nawet 10 tys. złotych. Proboszcz po zakończeniu swoich duszpasterskich obowiązków co miesiąc dostaje około 5 tys. złotych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: se.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News, ALEX MARCINOWSKI/East News

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >