wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Rydzyka. Jest decyzja prokuratury

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Decyzją prokuratury Tadeusz Rydzyk nie popełnił czynów zabronionych, wyczerpujących znamiona artykułu 255 i 18 Kodeksu karnego. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych już złożył zażalenie. Sprawą zajmie się wymiar sprawiedli

  • 5 grudnia W ŚNMP obchodzono 29. rocznicę urodzin Radia Maryja - zdjęcia wskazywały na możliwe złamanie obostrzeń

  • Sanepid, po otrzymaniu wyjaśnień od organizatorów, uznał, że nie doszło do naruszenia prawa, choć redakcja "Konkret24" doliczyła się 171 uczestników przedsięwzięcia

  • Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zawiadomił o sprawie organy ścigania. Prokuratura również odmawia wszczęcia śledztwa, więc sprawa trafi do sądu

29. urodziny Radia Maryja upłynęły pod znakiem skandalu. W samym środku epidemii, przy zaostrzonych obostrzeniach, Tadeusz Rydzyk przeprowadził huczną uroczystość z udziałem wysoko postawionych hierarchów Kościoła katolickiego, a także przedstawicieli Rady Ministrów. 

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Tadeusz Rydzyk mimo to może znaleźć się w tarapatach.

"Konkret24" policzył uczestników 29. urodzin Radia Maryja na podstawie fotografii Tytusa Żmijewskiego z Polskiej Agencji Prasowej. Zdjęcie wyraźnie przedstawiało, najprawdopodobniej, wszystkich zgromadzonych. Doliczono się aż 171 osób. Nie da się jednak stwierdzić, czy wyczerpało to limit obowiązujący uroczystości religijne.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w kościołach, poza duchownymi odprawiającymi nabożeństwa, może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni. 

Przypomnijmy, że przemówienia wygłosił między innymi Tadeusz Rydzyk i Zbigniew Ziobro. Obaj nie zasłaniali ust oraz nosa.

Sprawa wywołała reakcję Joanny Scheuring-Wielgus. Posłanka Lewicy 7 grudnia złożyła zawiadomienie do toruńskiej prokuratury. Według parlamentarzystki działanie redemptorysty naruszyło art. 165 Kodeksu karnego. Oznacza to, że założyciel Radia Maryja miał stworzyć zagrożenie epidemiczne.

"Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej podlega karze. Jej wymiar może sięgnąć od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności" - czytamy.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych również podjął interwencję. Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu otrzymała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, wyczerpującego znamiona artykułu 255 i 18 Kodeksu karnego. 

SPRAWĄ RYDZYKA ZAJMIE SIĘ SĄDInformujemy, że w związku odmową wszczęcia postępowania karnego wobec Tadeusza Rydzyka,...

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Środa, 13 stycznia 2021

"Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - wskazuje artykuł 255. "Odpowiada za podżeganie ten, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego" - brzmi artykuł 18 Kodeksu karnego.

Aktywiści skupili się nie na stwarzaniu zagrożenia epidemicznego, a na wypowiedzi Tadeusza Rydzyka. - To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył, a kto nie ma pokus? [...] Taki ksiądz sądzi innych. Zadzwońcie do niego, porozmawiajcie z nim, niech się uciszy, bo albo to odchyłki psychiczne, albo duchowe. Tak pluć? [...] Trzymajmy się razem, bądźmy dębami - grzmiał redemptorysta. 

Deklaracje te, według OMZRiK, miały wprost nawoływać do przyjęcia zmowy milczenia wśród duszpasterzy. Przypomnijmy, że zakonnik mówił wówczas o biskupie Janiaku, którego oskarża się o tuszowanie przestępstw seksualnych wobec młodzieży. 

Organy ścigania uznały, że wypowiedzi Tadeusza Rydzyka nie wyczerpują znamion zarzucanych mu przestępstw. Zawiadomienia dotyczące naruszania przepisów epidemicznych również przepadły bez echa.

"Złożymy zażalenie na skandaliczną decyzję prokuratury i po wyznaczeniu posiedzenia sądu będziemy domagać się wydania postanowienia nakazującego organom ścigania prowadzenie śledztwa w sprawie oburzających wypowiedzi Tadeusza Rydzyka zatrudnionego na stanowisku dyrektora instytucji medialno-finansowej o nazwie Radio Maryja" - zapewniają przedstawiciele OMZRiK. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Kiedy starsze dzieci wrócą do szkoły? Minister podał "optymistyczną" prognozę

Źródło: [Facebook/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >