wtv.pl > Polska > Święto policji 2021. Z mszy zwalnia tylko usprawiedliwienie
Maria Glinka
Maria Glinka 12.06.2022 02:01

Święto policji 2021. Z mszy zwalnia tylko usprawiedliwienie

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Policja obchodzi swoje święto już w najbliższą sobotę. Z tej okazji jeden z warmińsko-mazurskich garnizonów postanowił zorganizować mszę. Z pisma wysłanego do policjantów wynika, że obecność na uroczystości jest obowiązkowa. Osoby, które nie mogą wziąć udziału muszą usprawiedliwić się u komendanta. 

Święto policji z obchodami w kościele. Obecność obowiązkowa

Święto policji zbliża się wielkimi krokami (24 lipca). W planach są doniosłe przemówienia, a funkcjonariusze liczą na premie i awanse. Niektóre komendy rozpoczęły wyjątkowo ambitne przygotowania.

Portal o2.pl donosi, że Komenda Miejskiej Policji w Olsztynie zaplanowała obchody święta również w kościele. 28 lipca odbędzie się uroczyste nabożeństwo w parafii Jana Chrzciciela w Biskupcu.

Specjalne pismo w tej sprawie wystosował komendant olsztyńskiej policji podinsp. Piotr Koszczał. Z dokumentu wynika, że obecność na mszy jest obowiązkowa. 

“Jeśli ktoś nie zamierza uczestniczyć we mszy powinien usprawiedliwić się u Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie”, czytamy w piśmie.

Policja zaprzecza. Obecność obowiązkowa tylko dla niektórych

Czy faktycznie komenda wymaga obecności na mszy od wszystkich podwładnych? Olsztyńska policja kategorycznie odpiera te zarzuty.

Msza z okazji święta policji jest obowiązkowa, ale tylko dla wyznaczonych funkcjonariuszy. Pismo, które trafiło w ręce portalu o2.pl miało być rzekomo wysłane tylko do wytypowanych mundurowych i nie dotyczy wszystkich. 

Rzecznik KMP w Olsztynie podkom. Rafał Prokopczuk poinformował, że deklaracje dotyczące ilości osób, które nie pojawią się na mszy są związane z koniecznością “uwzględnienia tego faktu w ostatecznym harmonogramie uroczystości w celu zapewnienia prawidłowego jej przebiegu”. Zatem wybrani podwładni faktycznie muszą usprawiedliwić nieobecność bezpośrednio u komendanta. 

Dzięki szczegółowej liczbie uczestników olsztyńska komenda chce zapewnić także najwyższy poziom bezpieczeństwa. Rzecznik zapewnił, że uroczystość będzie odbywała się z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: