wtv.pl
Pandemia przyspieszyła prace nad szczepionką na raka.

Frederic Sierakowski/POOL/REPORTERS/Science Photo Library/East N

Badania nad szczepionką na raka przyśpieszone, dzięki pandemii? Paradoks

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Pandemia koronawirusa w zaledwie kilka miesięcy nie do poznania zmieniła nasze otoczenie, jednak wiele wskazuje na to, że jej skutki będą znacznie bardziej dalekosiężne i długofalowe. Spowodowane pandemią technologiczne przyspieszenie widoczne jest chocia

Wymuszone przez pandemię koronawirusa przyspieszenie technologiczne nie sprowadza się tylko do rozpowszechnienia pracy i nauki w formie zdalnej, lecz widoczne jest przede wszystkim w obszarze medycznym.

Chodzi tu jednak nie tyle o e-wizyty, e-skierowania i e-recepty, ile o faktyczne postępy medycyny związane z opracowywaniem szczepionek przeciw COVID-19. Prace nad tymi szczepionkami dały części społeczeństw nadzieję na szybki powrót do "normalności" i zniesienie części obostrzeń.

Pandemia a szczepionka na raka

Mają jednak także swój pozytywny efekt uboczny polegający na ogólnym poszerzeniu wiedzy medycznej.  Jak podaje Wirtualna Polska, dzięki szczepionkom mRNA przeciw COVID-19 może nastąpić przyspieszenie w pracach nad bazującymi na tej samej technologii szczepionkami na raka.

- Te badania są na bardzo wczesnym etapie, więc trudno powiedzieć, że jesteśmy o krok od wynalezienia szczepionki na raka - zastrzegła przywoływana przez Wirtualną Polskę wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie Emilia Cecylia Skirmuntt.

- Ale faktycznie, pandemia bardzo przyspieszyła badania nad szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Więc istnieje szansa, że również przyspieszy badania nad innymi szczepionkami mRNA, a więc i szczepionką na raka - tłumaczyła Skirmuntt w programie Wirtualnej Polski "Newsroom".

Jak podaje Wirtualna Polska, opracowanie szczepionki na raka w ciągu najbliższych kilku lat zapowiedzieli niedawno w trakcie posiedzenia parlamentarnej speckomisji ds. walki z rakiem przedstawiciele firm Pfizer i BioNTech.

- Badania prowadzone są dwutorowo. Jedno z nich dotyczy szczepionki uniwersalnej, którą będzie można podać wszystkim chorym np. na raka płuc - wyjaśniała w programie Wirtualnej Polski "Newsroom" Skirmuntt.

- Drugie prowadzone jest nad spersonalizowaną wersją szczepionki, przygotowywaną dla konkretnego pacjenta na podstawie wyników biopsji zmiany nowotworowej. Będą to szczepionki terapeutyczne, dla osób, które już zachorowały na raka - przywołuje słowa Skirmuntt Wirtualna Polska.

Zgodnie z zapowiedziami szefów firm Pfizer i BioNTech szczepionka mogłaby trafić na rynek już za trzy lata. Nie będzie ona jednak działać na wszystkie nowotwory. Aktualnie naukowcy skupiają się na szczepionkach na czerniaka i na raka płuc

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Newsroom"

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >