wtv.pl > Polska > "Spuszczę na to zasłonę milczenia". Minister Sellin odpowiada na przemówienie Agnieszki Holland
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:12

"Spuszczę na to zasłonę milczenia". Minister Sellin odpowiada na przemówienie Agnieszki Holland

Minister PiS odpowiada na przemówienie Agnieszki Holland
Wikimedia.org/Martin Kraft; Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

- Za ten stan odpowiedzialni są Łukaszenka, Putin, FSB rosyjskie i KGB białoruskie - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Polityk PiS reaguje na przemówienie Agnieszki Holland. Reżyserka nawiązała do kryzysu migracyjnego przy granicy z Białorusią w czasie odbierania Platynowego Lwa za całokształt twórczości podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Słowa Agnieszki Holland dotarły do Prawa i Sprawiedliwości. Reżyserka krytykowała działania władzy wobec uchodźców przetrzymywanych na granicy.

Sytuacja w Usnarzu Górnym przyćmiła radość Agnieszki Holland z przyznanej nagrody. - Trudno mi dzisiaj cieszyć się naszym świętem, gdy na naszej granicy umierają ludzie, których jedynym grzechem jest to, że są inni oraz to, że chcą żyć bezpiecznie - mówiła reżyserka.

Agnieszka Holland przypomina o kryzysie na granicy z Białorusią

To niejedyne gorzkie słowa Agnieszki Holland wobec sytuacji uchodźców. Artystka krytycznie oceniła nie tylko działania polityków.

- Dzieje się to przy naszym przyzwoleniu - mówiła - Naszym lękiem, naszą bezradnością godzimy się na to - stwierdziła Agnieszka Holland.

- Żadne demokratyczne państwo nie może pozwolić na to, żeby bezbronni i niewinni ludzie umierali na jego granicach - podkreślała z mównicy reżyserka.

Słowa artystki skomentował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Polityk nie chciał odnieść się do wszystkich słów reżyserki.

Minister PiS odpowiada Agnieszce Holland

Ciężar odpowiedzialności za kryzys migracyjny - w tym śmierć uchodźców - wiceminister Sellin zrzucił na karb wschodnich przywódców oraz ich służb specjalnych.

Wyraził nadzieję, że większa część społeczeństwa zacznie to dostrzegać. - Chciałbym, żeby każdy Polak, każdy polski patriota, umiał to dostrzec, a nie w ten sposób to oceniać i oskarżać polskie władze, polskie służby o to, że do tego doprowadziły - powiedział w programie "Tłit" polityk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nie zgadza się z oceną działań Straży Granicznej

W czasie przemówienia Agnieszka Holland podzieliła się swoim zdaniem na temat zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Stwierdziła, że niegodnym jest obsadzanie ich w roli "strażników Muru Berlińskiego".

Tę kwestię minister Sellin zbył. - Spuszczę na to zasłonę milczenia - powiedział polityk.

Stwierdził, że w kwestii tworzenia dzieł polscy artyści, w tym Agnieszka Holland, są wybitni, "ale jeśli chodzi o rozumienie mechanizmów polityki, interesów polskich, to często mają z tym poważny problem".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, wp.pl Zdjęcie główne:

Powiązane