wtv.pl
Pixabay/Surprising_Shots

Pixabay/Surprising_Shots

Sondaż. Większość Polaków domaga się likwidacji niedzielnego zakazu handlu

30 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pracownia UCE Research postanowiła sprawdzić, co Polacy uważają o niedzielnym zakazie handlu. Z badania wynika, że prawie 55 proc. ankietowanych domaga się przywrócenia handlu w ostatni dzień tygodnia. Tymczasem rząd pracuje nad uszczelnieniem zakazu, aby uniemożliwić sieciówkom udawanie placówek pocztowych.

Polacy, bez względu na miejsce zamieszkania, chcą robić zakupy w niedzielę

Pracownia UCE Research przeprowadziła badanie na zlecenie Grupy AdRetail, w którym zapytała Polaków o stosunek do niedzielnego zakazu handlu. Aż 54,9 proc. respondentów twierdzi, że sklepy powinny być otwarte ostatniego dnia tygodnia. Przeciwnego zdania jest 35,8 proc. ankietowanych, a 9,3 proc. osób nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Co ciekawe, za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadają się zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi, choć proporcje są różne. Najmniejsze różnice między zwolennikami a przeciwnikami zakazu handlu widać wśród osób mieszkających na wsiach i w miejscowościach z populacją do 5 tys. Za przywróceniem handlu opowiedziało się tam 44,4 proc. ankietowanych, a przeciwko - 43,8 proc.

Rząd

WP: Obóz władzy jest wściekły na TVP. Państwowa stacja miała przekłamać rządowy przekaz

CZYTAJ DALEJ

Natomiast w miastach o populacji 21-45 tys. zdecydowanie przeważają zwolennicy niedzielnych zakupów. Aż 61,5 proc. mieszkańców uważa, że zakaz powinien zostać zniesiony, a 26,5 proc. osób opowiada się za jego utrzymaniem.

Skąd te różnice? Karol Kamiński, współautor badania z Centrum Analiz Rynkowych Grupy AdRetail, wskazuje, że dla mieszkańców mniejszych miejscowości ważne są zarówno potrzeby konsumenckie, jak i tradycja niedzieli wolnej od pracy. Z kolei mieszkańcy miast częściej domagają się przywrócenia handlu w ostatni dzień tygodnia, ponieważ mają większe możliwości zakupowe.

Zakaz do zniesienia, ale nie dla wszystkich

Czy wszystkie sklepy powinny być otwarte? 49,2 proc. respondentów uważa, że zakaz nie powinien obejmować wszystkich sklepów, a odmiennego zdania jest 40,9 proc. osób. 10 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Polacy są wyjątkowo zgodni co do tego, że spod zakazu handlu powinny być wyjęte sklepy z żywnością. Taką strategię popiera aż 68 proc. uczestników badania.

Portal money.pl podaje, że co czwarty ankietowany uważa, że zakaz nie powinien dotyczyć drogerii, a nieco mniej, bo 24,4 proc. - również sklepów budowlanych. Najmniejsze poparcie zdobyły sklepy z odzieżą (17,2 proc.).

Zdaniem Kamińskiego wyniki ankiety wskazują, że Polacy nie mogą w pełni realizować swoich potrzeb konsumenckich - przede wszystkim żywnościowych. Dlatego też uważa, że ustawodawca powinien zająć się tym problemem.

Rząd uszczelni zakaz handlu. Koniec udawania placówek pocztowych na horyzoncie

Rząd zajął się problematycznym zakazem handlu, ale proponowane zmiany zmierzają w zupełnie innym kierunku niż wskazują potrzeby Polaków. Zamiast złagodzenia ograniczeń, politycy postulują bowiem ich zaostrzenie.

We wrześniu Sejm przyjął zmiany, które mają uniemożliwić otwieranie sklepów pod pretekstem posiadania statusu placówki pocztowej. Ten wyjątek został zapisany w ustawie z 2018 r. i z roku na rok korzysta z niego coraz więcej sieciówek. Czara goryczy przelała się, gdy do grona podmiotów omijających niedzielny zakaz handlu dołączyli giganci - Kaufland, Biedronka i Lidl.

Jak nowe prawo ma wyglądać w praktyce? W niedzielę będą mogły być otwarte tylko te placówki, które wykażą, że ich przeważająca działalność koncentruje się na świadczeniu usług pocztowych. Do korzystania z wyjątku ma uprawniać przychód z usług pocztowych na poziomie co najmniej 50 proc.

Te daty powinien znać każdy Polak. 10 punktów zdobywają tylko nieliczni

Pytanie 1 z 10

Co miało miejsce w 966 roku?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Zdumiewająca przewaga Zjednoczonej Prawicy. Najnowszy sondaż pokazuje, że opozycja jest w krytycznej sytuacji

  • Do papieża trafiło zawiadomienie ws. podejrzenia tuszowania molestowania przez abp. Jędraszewskiego

  • Kłótnia między dziennikarzem a Patrykiem Jakim. W programie padły wyjątkowo ostre słowa

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >