wtv.pl
Abp Marek Jędraszewski

Piotr Molecki / East News

Do papieża trafiło zawiadomienie ws. podejrzenia tuszowania molestowania przez abp. Jędraszewskiego

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Papież Franciszek otrzymał zawiadomienie dotyczące podejrzeń w sprawie abp. Marka Jędraszewskiego. Metropolita krakowski miał tuszować przypadki molestowania, za które odpowiadał abp Juliusz Paetz. Sprawę nagłośnił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Abp Jędraszewski tuszował pedofilię? Pismo trafiło do papieża

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował, że do papieża Franciszka dotarło zawiadomienie ws. molestowań, które miał tuszować abp. Marek Jędraszewski. Na prośbę ofiar opublikował na Twitterze pierwszą stronę kopii pisma skierowanego do Watykanu. Autorem dokumentu jest osoba świecka.

Czego dotyczy ta tajemnicza sprawa? Głównym winowajcą jest abp Juliusz Paetz, który został oskarżony m.in. o molestowanie kleryków.

Ze szczegółów ujawnionych przez ks. Isakowicza-Zaleskiego wynika, że abp Jędraszewski mógł wiedzieć o przypadkach molestowania. “Biskup Marek Jędraszewski, ówczesny biskup pomocniczy poznański, przynajmniej od 1999 roku, posiadał wiarygodne informacje o nadużyciach wobec kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu ze strony abpa Juliusza Paetza”, czytamy w piśmie skierowanym do głowy Kościoła katolickiego.

Zawiadomienie dotyczące ewentualnego tuszowania przypadków molestowania trafiło również do abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski i Delegata Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

Pismo zostało skierowane również do kard. Luisa Ladarii Farrery, prefekta Kongregacji Nauki i Wiary w Watykanie.

Hierarcha odpierał zarzuty i nie przestrzegał zakazów Watykanu

Juliusz Paetz zrezygnował z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego po tym, jak pojawiły się oskarżenia o molestowanie kleryków w jednym z seminariów. Duchowny nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, co nie powstrzymało Watykanu przed wyciągnięciem konsekwencji.

Hierarchia został objęty zakazem udzielania święceń i bierzmowania. Nie mógł także przewodniczyć kościelnym uroczystościom. Abp Paetz nie zastosował się do zasad nałożonych przez Watykan, co wywołało falę krytyki.

Duchowny zmarł w listopadzie 2019 r. Wirtualna Polska donosi, że biskupi zabiegali o jego pochówek w katedrze poznańskiej, co spotkało się z protestami. W ostatnim momencie podjęto decyzję o pochowaniu abp Paetza w rodzinnym grobie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

  • Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

  • Lubelskie: Policja pomogła zakonnicom odnaleźć drogę na parking. Siostry zakonne zgubiły się w lesie

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >