wtv.pl
Sondaż bezlitosny dla PiS

East News/Piotr Molecki

Najnowszy sondaż Kantar. Obóz władzy w poważnych tarapatach

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Sondaż Kantaru udowadnia, że zaufanie Polaków do rządu drastycznie spadło. Dużo mniejszą sympatią rodaków cieszą się Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda. Co ciekawe, korzyści z tej sytuacji zdaje się czerpać Koalicja Obywatelska, której

  • Spada poparcie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości - wg. sondażu Kantaru pracę zarówno premiera jak i prezydenta negatywnie ocenia aż 60 % ankietowanych

  • Nieoczekiwany wzrost (o 6 %) poparcia zyskała Koalicja Obywatelska

  • Gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę, do Sejmu nie dostałoby się PSL

Z sondażu Kantaru jasno wynika, że gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w najbliższym czasie, PSL nie miałoby czego szukać w Sejmie. 

Sondaż miażdży obóz rządzący

To nie są optymistyczne wieści dla Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla Polskiej Agencji Prasowej, aż 62 % badanych źle ocenia pracę rządu, pozytywnie wypowiada się o niej jedynie 28 % ankietowanych Polek i Polaków. 

O 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem spadło również poparcie dla najważniejszych osób w państwie - prezydenta i premiera. Z działalności Mateusza Morawieckiego usatysfakcjonowanych jest jedynie 30 % badanych, niewiele więcej bo 31 % dobrze ocenia Andrzeja Dudę

Ankietowani w sondażu Kantaru Polacy są zgodni pod względem ich negatywnej oceny - 60 % przypadło w tej kwestii zarówno prezydentowi jak i premierowi. 

Wynik Andrzeja Dudy wydaje się o tyle ciekawy, że jeszcze na początku ubiegłego roku, przed wybuchem pandemii koronawirusa, w sondażu Kantaru aż 65 % ankietowanych zadeklarowało, że odda na niego swój głos w planowanych wówczas na maj wyborach prezydenckich. 

Zmiany w Sejmie? 

Powodów do zadowolenia nie ma też partia, z której wywodzi się prezydent. Jedynie 30 % Polaków deklaruje, że w najbliższych wyborach parlamentarnych odda głos na Prawo i Sprawiedliwość. To najwyższy wynik w zestawieniu, jednak wciąż niesatysfakcjonujący i niedający możliwości uzyskania większości w Sejmie. 

Tuż za PiS-em uplasowała się Koalicja Obywatelska, która zaliczyła 6 %-owy wzrost poparcia. Jeśli nic nie zmieniłoby się do czasu wyborów, partia Borysa Budki mogłaby liczyć na 24 % głosów. 

Wielką trójkę zamyka ruch Szymona Hołowni, Polska 2050. W nowy powiew świeżości, obiecywany przez byłego kandydata na prezydenta wierzy 14 % ankietowanych. 

Do Sejmu miałyby się dostać jeszcze dwie skrajnie różne partie - Lewica i Konfederacja. Na pierwsze ugrupowanie swój głos oddałoby 8 % Polek i Polaków, drugiemu zaufałoby jedynie 5 % społeczeństwa. 

Co ciekawe, jeśli wybory parlamentarne miałyby się odbyć w najbliższą niedzielę, do Sejmu po raz pierwszy nie dostałoby się Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzyskałoby zaledwie 3 % poparcia wyborców. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wpadka w "Milionerach". Uczestniczka nie mogła dobrze odpowiedzieć

  • Kamil Durczok opublikował nagranie w środku nocy. O co chodzi?

  • Wojtunikowi udało się wygrać w sądzie z samym premierem. W tle materiały "ściśle tajne"

Źródło: wp.pl, wnp.pl, onet.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >