wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nie żyje Faustine Nogherotto. 31-latka dokonała eutanazji

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

31-letnia Faustine Nogherotto zdecydowała się poddać eutanazji. Wokalistka cierpiała na zespół Sjögrena, a także zespół chronicznego zmęczenia. Wolę artystki spełniono w Belgii, gdzie panują wyjątkowo liberalne przepisy dotyczące prawa

  • 29 stycznia Faustine Nogherotto, znana między innymi ze "Star Academy", poddała się zabiegowi wspomaganej śmierci

  • Decyzja została podjęta przez wokalistkę już 2 lata temu i wymagała spełnienia belgijskich kryteriów. Nogherotto chorowała od 10 lat

  • W ostatnim etapie walki artystka przyjmowała morfinę, jednak nawet to nie zwalczało okrutnego bólu

Zabieg eutanazji został wykonany dopiero po 2 latach przez wzgląd na nagłe pogorszenie stanu zdrowia piosenkarki. Jak podaje Onet, przed śmiercią w mediach społecznościowych artystka umieściła czarny baner z podpisem "The end". 

Gwiazda była wspierana przez prezeskę fundacji Millions Missing France. Realizację zabiegu utrudniał także fakt, iż choroby Faustine Nogherotto nie doprowadzają do zgonu. 

31-letnia artystka poddała się eutanazji

Jednym z marzeń Nogherotto było zorganizowanie koncertu charytatywnego na rzecz Francuzów cierpiących na schorzenia przewlekłe. W swojej działalności artystycznej muzyczka wielokrotnie uświadamiała społeczeństwo o sytuacji chorujących na zespół Sjögrena i zespół przewlekłego zmęczenia.

Faustine Nogherotto nie zrobiła kariery międzynarodowej, choć udało jej się zdobyć sympatię Francuzów. Wszystko za sprawą programów telewizyjnych, opartych na formacie talent-show. Jednym z nich było "Star Academy". Wówczas piosenkarce nie udało się wygrać nagrody głównej. 1. miejsce zajęła jednak we francuskim projekcie "Nie zapomnij tej melodii!". Połowę z 20-tysięcznej nagrody przekazała na rzecz organizacji pozarządowych, wspierających osoby z zespołem Sjögrena i zespołem chronicznego zmęczenia. 

Nie znamy szczegółów dotyczących organizacji ceremonii pogrzebowej. 

Zespół Sjögrena i zespół chronicznego zmęczenia - jakie wyróżnia się objawy?

Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną. Jej skutkiem jest trwałe upośledzenie ślinianek. Potocznie przypadłość nazywa się zespołem suchości. U cierpiących odnotowuje się między innymi stan zapalny gruczołów. Wśród objawów można wymienić uczucie suchości w jamie ustnej, uczucie obecności piasku pod oczami, czy też suchość rogówki oka. 

Do najbardziej niepokojących skutków zespołu Sjögrena zalicza się także problemy z mową, żuciem, a także zaburzenie węchu i smaku wraz z postępującą próchnicą. Zespół chronicznego zmęczenia może zaś doprowadzać nawet do problemów z pamięcią. 

- To ekstremalne zmęczenie, moje ciało jest pozbawione energii. To pewne, że gdy skończę z tobą rozmawiać, będę miała zadyszkę. Są także bóle mięśni. Nie mogę zejść ze schodów bez drżenia, czasem zwykłe trzymanie drinka jest nie do zniesienia. To bardzo trudna walka. Chcę zaapelować do naukowców: ruszcie się, bo nie wiem, jak to znosić, a przyszłość mnie przeraża - komentowała Faustine Nogherotto dla "Le Parisien", cytowana przez Onet. 

Eutanazja w Belgii - co mówią przepisy?

Prawo do wspomaganej śmierci zostało wdrożone w 2002 roku, jednak w 2014 roku zniesiono limity wiekowe. Osoby, chcące poddać się eutanazji, muszą spełnić liczne kryteria. Przede wszystkim niezbędne jest podjęcie dobrowolnej, samodzielnej decyzji. Pacjent musi zmagać się z przypadłościami, które z perspektywy medycznej są nie do wyleczenia. Niezbędne jest także dwukrotne, przemyślane powtórzenie prośby. 

Lekarze muszą odnotować przewlekłe cierpienie. Może być to ból psychiczny lub fizyczny, którego nie da się zminimalizować. Ustawa obliguje medyków do przekazania pacjentowi szczegółowych informacji o diagnozie i jego aktualnym stanie zdrowia. Niezbędne jest także omówienie dostępnych metod terapii czy podtrzymywania godnego życia. 

Zgodnie z przepisami, eutanazja przeprowadzona w zgodzie z prawem, jest uznawana za śmierć naturalną. Cały zabieg uznaje się za rodzaj zrealizowanej umowy. Osoba wspomagająca samobójstwo jest zobligowana do przedłożenie odpowiednich dokumentów w Komisji Rejestracyjno-Kontrolnej, by ta mogła sprawdzić, czy doszło do nieprawidłowości. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • TVP ma zapłacić 50 tys. złotych zadośćuczynienia. „Spot TVP Info był rasistowski, ksenofobiczny”

  • Wulgarny napis na drzwiach kościoła. „Takie napisy to atak na Kościół i duchowieństwo”

  • Agustin Egurrola został jurorem w tanecznym programie TVP. "Wiadomości" zrobiły o nim pochlebny materiał

Źródło: [Wikipedia/Le Parisien/Onet]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Perm

Świat

Dantejskie sceny na jednym z rosyjskich uniwersytetów. Na uczelni padły strzały, studenci wyskakiwali z okien

Czytaj więcej >
Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Świat

Papież Franciszek apeluje o modlitwę w liście do duchownych. “Jestem trochę stary i trochę chory”

Czytaj więcej >
Samolot

Świat

Polski samolot musiał lądować w Etiopii. Pasażerowie donoszą o wybuchu ognia i panice na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Etiopia. Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Maszyna zapaliła się podczas startu

Czytaj więcej >

Świat

TikTok wykładany na uniwersytecie? To nie żart

Czytaj więcej >

Świat

Premier Hiszpanii wznawia dialog z Katalonią. Mowa o referendum niepodległościowym

Czytaj więcej >