wtv.pl > Świat > Nie żyje Faustine Nogherotto. 31-latka dokonała eutanazji
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:24

Nie żyje Faustine Nogherotto. 31-latka dokonała eutanazji

wtv
WTV.pl
  • 29 stycznia Faustine Nogherotto, znana między innymi ze "Star Academy", poddała się zabiegowi wspomaganej śmierci

  • Decyzja została podjęta przez wokalistkę już 2 lata temu i wymagała spełnienia belgijskich kryteriów. Nogherotto chorowała od 10 lat

  • W ostatnim etapie walki artystka przyjmowała morfinę, jednak nawet to nie zwalczało okrutnego bólu

Zabieg eutanazji został wykonany dopiero po 2 latach przez wzgląd na nagłe pogorszenie stanu zdrowia piosenkarki. Jak podaje Onet, przed śmiercią w mediach społecznościowych artystka umieściła czarny baner z podpisem "The end". 

Gwiazda była wspierana przez prezeskę fundacji Millions Missing France. Realizację zabiegu utrudniał także fakt, iż choroby Faustine Nogherotto nie doprowadzają do zgonu. 

31-letnia artystka poddała się eutanazji

Jednym z marzeń Nogherotto było zorganizowanie koncertu charytatywnego na rzecz Francuzów cierpiących na schorzenia przewlekłe. W swojej działalności artystycznej muzyczka wielokrotnie uświadamiała społeczeństwo o sytuacji chorujących na zespół Sjögrena i zespół przewlekłego zmęczenia.

Faustine Nogherotto nie zrobiła kariery międzynarodowej, choć udało jej się zdobyć sympatię Francuzów. Wszystko za sprawą programów telewizyjnych, opartych na formacie talent-show. Jednym z nich było "Star Academy". Wówczas piosenkarce nie udało się wygrać nagrody głównej. 1. miejsce zajęła jednak we francuskim projekcie "Nie zapomnij tej melodii!". Połowę z 20-tysięcznej nagrody przekazała na rzecz organizacji pozarządowych, wspierających osoby z zespołem Sjögrena i zespołem chronicznego zmęczenia. 

Nie znamy szczegółów dotyczących organizacji ceremonii pogrzebowej. 

Zespół Sjögrena i zespół chronicznego zmęczenia - jakie wyróżnia się objawy?

Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną. Jej skutkiem jest trwałe upośledzenie ślinianek. Potocznie przypadłość nazywa się zespołem suchości. U cierpiących odnotowuje się między innymi stan zapalny gruczołów. Wśród objawów można wymienić uczucie suchości w jamie ustnej, uczucie obecności piasku pod oczami, czy też suchość rogówki oka. 

Do najbardziej niepokojących skutków zespołu Sjögrena zalicza się także problemy z mową, żuciem, a także zaburzenie węchu i smaku wraz z postępującą próchnicą. Zespół chronicznego zmęczenia może zaś doprowadzać nawet do problemów z pamięcią. 

- To ekstremalne zmęczenie, moje ciało jest pozbawione energii. To pewne, że gdy skończę z tobą rozmawiać, będę miała zadyszkę. Są także bóle mięśni. Nie mogę zejść ze schodów bez drżenia, czasem zwykłe trzymanie drinka jest nie do zniesienia. To bardzo trudna walka. Chcę zaapelować do naukowców: ruszcie się, bo nie wiem, jak to znosić, a przyszłość mnie przeraża - komentowała Faustine Nogherotto dla "Le Parisien", cytowana przez Onet. 

Eutanazja w Belgii - co mówią przepisy?

Prawo do wspomaganej śmierci zostało wdrożone w 2002 roku, jednak w 2014 roku zniesiono limity wiekowe. Osoby, chcące poddać się eutanazji, muszą spełnić liczne kryteria. Przede wszystkim niezbędne jest podjęcie dobrowolnej, samodzielnej decyzji. Pacjent musi zmagać się z przypadłościami, które z perspektywy medycznej są nie do wyleczenia. Niezbędne jest także dwukrotne, przemyślane powtórzenie prośby. 

Lekarze muszą odnotować przewlekłe cierpienie. Może być to ból psychiczny lub fizyczny, którego nie da się zminimalizować. Ustawa obliguje medyków do przekazania pacjentowi szczegółowych informacji o diagnozie i jego aktualnym stanie zdrowia. Niezbędne jest także omówienie dostępnych metod terapii czy podtrzymywania godnego życia. 

Zgodnie z przepisami, eutanazja przeprowadzona w zgodzie z prawem, jest uznawana za śmierć naturalną. Cały zabieg uznaje się za rodzaj zrealizowanej umowy. Osoba wspomagająca samobójstwo jest zobligowana do przedłożenie odpowiednich dokumentów w Komisji Rejestracyjno-Kontrolnej, by ta mogła sprawdzić, czy doszło do nieprawidłowości. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Wikipedia/Le Parisien/Onet]

Tagi: Eutanazja
Powiązane