wtv.pl
Mateusz Morawiecki konsultował decyzję o stanie wyjątkowym z Jarosławem Kaczyńskim

Jakub Kaminski/East News

Z ogłoszeniem wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego czekano na powrót Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS jest mocno zaangażowany w kryzys na wschodniej granicy

2 Września 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i Mariusz Kamiński czekali z ogłoszeniem decyzji o wysłaniu do prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na powrót Jarosława Kaczyńskiego z wakacji. Prezes PiS miał nie tylko być na bieżąco informowany o sytuacji, a sytuacja w Usnarzu Górnym ma być jednym z jego priorytetów. - Wrzesień będzie "zapalnym" miesiącem - powiedział w nieoficjalnej rozmowie z wp.pl polityk partii rządzącej.

- Tego typu decyzje są oczywiście przedmiotem ustaleń z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim - stwierdził jednoznacznie wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Według informacji zdobytych przez wp.pl prezes PiS miał nieustannie odbierać raporty na temat sytuacji w Usnarzu Górnym. Wicepremier ds. bezpieczeństwa nawet na urlopie był na bieżąco informowany na temat kryzysu przy granicy z Białorusią.

Polityk PiS, chcący zachować anonimowość, wyznał, że chociaż decyzja o przesłaniu do prezydenta wniosku o zarządzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach zapadła już wcześniej, to minister Kamiński oraz premier Morawiecki poczekali, aż Jarosław Kaczyński wróci z wakacji.

Premier i szef MSWiA czekali z ogłoszeniem wniosku o stanie wyjątkowym na Jarosława Kaczyńskiego

Według nieoficjalnych informacji zdobytych przez portal Mateusz Morawiecki kontaktował się w sprawie stanu wyjątkowego z Jarosławem Kaczyńskim.

Pawel Wodzynski/East News

Minister zdrowia: obostrzenia nie będą obejmowały osób zaszczepionych

CZYTAJ DALEJ

Co więcej, chociaż to Mariusz Kamiński musi formalnie wystąpić o wprowadzenie stanu wyjątkowego, to zrobił to dopiero, kiedy nastąpiła konsultacja z wicepremierem w tej sprawie.

Prezes PiS miał kluczowe w tym aspekcie zdanie. Przypomnijmy, że prezes PiS pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obrony.

Wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel, skomentował fakt, że mimo tak dużego udziału Jarosława Kaczyńskiego nie zdecydował się on na publiczne zabranie głosu w tej sprawie.

Jarosław Kaczyński skupia się na czym innym

Próżno szukać publicznych wystąpień prezesa PiS w ostatnim czasie. - Jeśli jest się odpowiedzialnym politykiem i jeśli poważnie podchodzi się do swoich obowiązków, to przede wszystkim skupia się na zażegnaniu kryzysu i podejmowaniu odpowiednich działań - stwierdza w rozmowie z wp.pl Radosław Fogiel.

Wicerzecznik dodaje, że w "obliczu kryzysu aktywność medialna jest rzeczą wtórną". Co z zarzutami ze strony opozycji, odnośnie tego, że Jarosław Kaczyński nie zabiera publicznie głosu w kwestii sytuacji przy granicy z Białorusią? - Oczekiwania muszą ustąpić działaniom zapewniającym bezpieczeństwo Polakom. I na tym skupia się dziś rząd i prezes Kaczyński - kwituje wicerzecznik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Usnarz Górny to priorytet prezesa PiS

W nieoficjalnych rozmowach politycy obozu rządzącego przyznają, że Jarosław Kaczyński jest mocno zaangażowany w sytuację przy granicy wschodniej. Tłumaczy to zachowanie premiera oraz ministra, który nie ogłosili decyzji przed oficjalną akceptacją wicepremiera Kaczyńskiego.

- Prezes mocno angażuje się w sprawę kryzysu przy wschodniej granicy, traktuje to bardzo poważnie - powiedział nieoficjalnie dla wp.pl jeden z polityków PiS. - Żadne istotne decyzje nie zapadają bez jego wiedzy - dodaje.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Prezydent bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego

  • Żona ministra Łukasza Schreibera zgłosiła się do Top Model. Polityk nic nie wiedział

  • Opole Lubelskie bez wody do picia. Sanepid wydał specjalne ostrzeżenie

Źródło: wp.pl
Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >