wtv.pl > Polska > Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie 2 województw. Chodzi o wprowadzenie stanu wyjątkowego
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:06

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie 2 województw. Chodzi o wprowadzenie stanu wyjątkowego

Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla wschodnich powiatów województw lubelskiego i podlaskiego. Chodzi o obowiązujący na tych terenach stan wyjątkowy, wprowadzony przez prezydenta.

Mieszkańcy terenów przy wschodniej granicy Polski otrzymali rządowe powiadomienia.

Alert RCB dla wschodniej Polski

Zazwyczaj wiadomości przesyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dotyczą zagrażających zdrowiu i życiu zjawisk pogodowych, które pojawiają się na terenach naszego kraju.

Tym razem jest jednak inaczej. RCB powiadomiło o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części miejscowości, znajdujących się przy wschodniej granicy z Białorusią.

Kwestia dotyczy wielu gmin z powiatów: siemiatyckiego, hajnowskiego, białostockiego, sokólskiego, augustowskiego, sejneńskiego, włodawskiego i bialskiego.

Do alertu dołączony został również link do elektronicznej wersji Dziennika Ustaw, w którym znajduje się rozporządzenie prezydenta.

Niepokoje na granicy

Już 31 sierpnia podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra spraw wewnętrznych Michała Kamińskiego, politycy zapowiedzieli złożenie wniosku o wprowadzenie przez prezydenta stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

Swoje postanowienie argumentowali trudną sytuacją panującą w rejonie. Od kilku tygodni tuż za pasem granicznym koczują imigranci, których białoruskie władze sprowadzić miały m.in. z Iraku. Są oni "wypychani" ku nielegalnemu przekroczeniu granicy z Polską, na co nie chce zgodzić się polska władza.

Wkrótce w rejonie rozpocząć mają się także ćwiczenia rosyjskich wojsk - Zapad 21. Rząd obawia się, że może dojść tam do licznych prowokacji, które mogłyby skończyć się tragicznie w świetle coraz częstszych wizyt w tym rejonie aktywistów i niektórych polityków, chcących przekroczyć granicę, by przekazać imigrantom torebki z żywnością.

2 września prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, które automatycznie weszło w życie.

Uchylić może je jednak Sejm, który w poniedziałek o 16.30 obradować ma na temat jego zasadności. Już teraz opozycja zapowiada stworzenie wniosku ku wycofaniu postanowienia Andrzeja Dudy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: gov.pl, twitter.com, wtv.pl

Powiązane