wtv.pl > Polska > Rząd pracuje nad zmianami w obostrzeniach. Ujawniono co czeka Polaków
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:04

Rząd pracuje nad zmianami w obostrzeniach. Ujawniono co czeka Polaków

Rząd będzie pracował nad projektem zmieniającym rozporządzenie dot. obostrzeń
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Aktualne obostrzenia będą wydłużone do 30 września 2021 r. Pierwsze informacje na temat planu rządu wskazują, że rozszerzeniu ulegnie też grupa podmiotów zwolnionych z kwarantanny po wjeździe do Polski. Takie zapowiedzi pojawiły się w planowanym projekcie dotyczącym restrykcji. Został on umieszczony w wykazie prac rządu. To projekt zmieniający rozporządzenie regulujące obostrzenia.

Rząd planuje zmiany w kwestii obostrzeń. Gabinet Mateusza Morawieckiego będzie przygotowywał projekt modyfikujący obecne rozporządzenie.

Poza wydłużeniem obecnie obowiązujących restrykcji do 30 września ministrowie chcą zmienić istotne kwestie. Chodzi o kwarantannę, kwestię zasłaniania ust oraz nosa, czy przeprowadzania egzaminów i podróżowania pociągami.

Obostrzenia: rząd przygotowuje się do zmian

Grupy osób zobowiązane do odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski zostaną pomniejszone. Nowe obostrzenia planowane przez rząd Mateusza Morawieckiego zakładają, że z tego obowiązku zwolnieni zostaną uczestnicy konferencji międzynarodowych, które odbywać będą się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Warunkiem ma być to, że konferencję organizować będzie musiała instytucja samorządowa lub instytucja państwowa.

To jednak nie wszystko. Zmiany w kwestii obostrzeń będą większe. Zmianie ulegną również restrykcje regulujące podróże pociągami, w tym szczególnie aspekt przygotowywania i spożywania posiłków w specjalnych wagonach restauracyjnych.

Pociągi: nowe plany w kwestii restrykcji

Projekt planowany przez rząd zakłada, że w pociągach, gdzie obowiązuje rezerwacja miejsc, zmianie ulegną warunki prowadzenia działalności polegającej na podawaniu i wcześniejszym przygotowywaniu posiłków oraz napoi.

Dotyczy to zarówno gości siedzących przy stołach, jak i gości dokonujących wyboru dań z wystawionego menu.

Zmiany dotyczące kwestii zakrywania ust oraz nosa mogą ucieszyć sporą grupę osób. Rządzący planują bowiem rozszerzyć grupę osób zwolnionych z tego obostrzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Mniej sytuacji z nakazem noszenia maseczki

Według projektu, nad którym debatować będą rządzący, pojawia się założenie, że obostrzenie regulujące zasłanianie ust oraz nosa zostanie poluzowane.

W tej kwestii osoby podchodzące do egzaminów nie będą musiały nosić maseczki. Egzaminy te, zostać mają jednak przez gabinet Mateusza Morawieckiego dokładnie określone.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: Polsat News Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER